Διατροφή Ποια μαρκα τροφης να δωσω στα cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης inpense
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Gia na katalabeno milame tora gia sporia i gia pellets;

To Versele Prestige Loro Park Mix kani to kilo peripou 3,80 Euro.


Alexandros
 
Λοιπόν η δικιά μου εμπειρία είναι η εξής:
Δεν τους άρεσε η Βιτακραφτ με τίποτα.. Έπαιρνε η μάνα μου την γερμανικη Τριλλ για παπαγαλάκια και ξετρελλαινόντουσαν-ακόμα δηλαδή. Δεν έχω καταφέρει να τους την αλλάξω.. Μόνο αυτα τα σπορια καμιά άλλη δεν τους αρέσει..
Και το πιο κουφό..7 χρόνια δεν άγγιζαν ποτε μαρούλι μήλο ή αυγό που είχα δοκιμάσει..
Μια μέρα που είχα βάλει το καναρίνι διπλα (που ειναι ο μεγαλυτερος λυχούδης) και ετρωγε μαρούλι (γερμανικό με λείο φύλλο) τσουπ, το φάγανε κι αυτά παο τη ζήλια τους.Απο εκεινη τη μέρα τρωνε καθε μερα απ'όλα τα λαχανικα και φρουτα που θα βάλω...
 
Μπορεις να βαζεις μισο απο τη μια και μισο απο την αλλη, να αναμειγνυεις δηλαδη για να μαθει να τρωει και απο την αλλη.
 
Panta eperna gia to Cockatil mou mia siskevasmeni trofi Prestige Premium (australian Parakeet Loro Parque mix) apo VERSELE-LAGA 1 kg - 3,20 Euro...Tora prin to pasxa ksemina apo trofi kai piga na paro trofi sto pioi kontino Pet katastima tis gitonias...Den ixane apo Versel-laga tipota...apo siskevasmenes trofes mono VITAKRAFT Australian (me eukaliptus & cacktuseflowers) 750g 4,60 Euro... Tora oute o Riki oute h Maira den trone auti ti trofi...Trone sigekrimena sporakia alla 60% afinoun...Tous vallo ena terastio mpolaki gia na mporoune na dialeksoune... Teleftea fora perno auti ti trofi...
 
Λοιπόν σήμερα πήρα την Extra Vital την οποία γνωρίζω ότι κανει καλή δουλειά και δεν είναι οτι να ναι.. Είναι λίγο ακριβούτσικη για μείγμα δηλ. έχει 2,40 το μισό κιλό.. Σήμερα τους έχω βάλει την Τριλλ την παλιά μαζί με την καινούργια...
Αύριο θα σας δείξω και φωτό από το νέο τους σπίτι και τα παιχνίδια μας!😱
Τα στικ πάντως της Βίτακραφτ έιναι νόστιμα, τα δικά μου ξετρελλαίνονται... Τώρα το μίγμα δεν ξέρω γιατί δεν τους αρέσει..
 
Λοιπόν σήμερα πήρα την Extra Vital την οποία γνωρίζω ότι κανει καλή δουλειά και δεν είναι οτι να ναι.. Είναι λίγο ακριβούτσικη για μείγμα δηλ. έχει 2,40 το μισό κιλό.. Σήμερα τους έχω βάλει την Τριλλ την παλιά μαζί με την καινούργια...
Αύριο θα σας δείξω και φωτό από το νέο τους σπίτι και τα παιχνίδια μας!😱
Τα στικ πάντως της Βίτακραφτ έιναι νόστιμα, τα δικά μου ξετρελλαίνονται... Τώρα το μίγμα δεν ξέρω γιατί δεν τους αρέσει..

μην του εχεις ολη την ωρα στικς. Γι αυτο ισως δεν τρωνε την τροφη τους. τα στικς δεν ειναι για ολον τον καιρο ασταματητα. Ειναι περισσοτερο λιχουδιες και οχι βασικη διατροφη...
 
Stik Vitakraft ki ego perno...ta trone... (h na me ilikrinis den ksero an ta rtrone, apla tous aresei na dakonoun kai na petane kato ta komatakia...kapoia posotita sigoura trone)... Eno tous exo kai petres kai ksilakia gia to ramfo sto klouvi giati to kanoune panta me stikakia!? se mia mera paei to stikaki... :)
 
το έχω υπ'όψιν Ανέστη, σ'ευχαριστώ για την διευκρίνιση... Δυο φορές τον μήνα τους βάζω.. Αλλά είναι πολύ ιδιότροπα με τα φρέσκα λαχανικά.. Μόνο μαρούλι τρώνε...
 
το έχω υπ'όψιν Ανέστη, σ'ευχαριστώ για την διευκρίνιση... Δυο φορές τον μήνα τους βάζω.. Αλλά είναι πολύ ιδιότροπα με τα φρέσκα λαχανικά.. Μόνο μαρούλι τρώνε...


δοκιμασε να τα ψιλοκοψεις σε ενα μπολακι που τρωνε και τα υπολοιπα λαχανικα που θελεις να τους δωσεις. και σκορπισε μεσα και μερικους σπορους που τους αρεσουν ισως ηλιοσπορους αλλα οχι παρα πολλους...
 
α καλά: δυο στικ σε δυο μέρες (και είναι χοντρά αυτά τα στικ!)..Φυσικά και άμμο και πέτρα, εννοείται.. Πιστεύω ότι τους κάνει και καλό γιατι κινούνται λίγο παραπάνω με την προσπάθεια να το φάνε και να πεταξουν τα παντα κατω..
 
fresko mprokolo exoune dokimasei? Ta dika mou tronefreska kai apoksiramena mila...Spanaki...laxano...agouraki...glikia piperia...Omos den trone portokali eno ta kanarinia trelenontai! )
 
δοκιμασε να τα ψιλοκοψεις σε ενα μπολακι που τρωνε και τα υπολοιπα λαχανικα που θελεις να τους δωσεις. και σκορπισε μεσα και μερικους σπορους που τους αρεσουν ισως ηλιοσπορους αλλα οχι παρα πολλους...

Μήλο, μπανάνα αχλάδι και τέτοια; Οκ I 'll do my best :)

( Έχω διαβάσει οτι κάποια είναι τοξικά για τα κοκατίλ και πρεπει να αποφευγονται... Πχ. Αβοκάντο)
 
fresko mprokolo exoune dokimasei? Ta dika mou tronefreska kai apoksiramena mila...Spanaki...laxano...agouraki...glikia piperia...Omos den trone portokali eno ta kanarinia trelenontai! )

Σ'ευχαριστώ πολύ για την ιδέα Πωλίνα! Το μπρόκολο το έχω βάλει, το ψιλοτσιμπήσανε αλλά δεν τρελλάθηκαν κιόλας... Μήλο όχι, αγγούρι όχι.. Πρασινάδες ναι..
 
Back
Top