Γενικά Ποιες οι πιθανότητες να κελαηδάει το θηλυκό καναρίνι;

Giorgos keratea

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2015
Μηνύματα
91
Πόλη
Κερατέα
Ποιες είναι οι πιθανότητες να κελαηδάει το θηλυκό καναρίνι κ μάλιστα με αρμονία σαν αρσενικό;
 
Ποιες είναι οι πιθανότητες να κελαηδάει το θηλυκό καναρίνι κ μάλιστα με αρμονία σαν αρσενικό;
Γιώργο πολλές φορές έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο τα έτοιμα προς αναπαραγωγή θηλυκά να τραγουδούν ή τουλάχιστο να προσπαθούν να τραγουδήσουν...
Πολλές φορές αυτή η προσπάθεια είναι εντελώς άτεχνη με αποτέλεσμα να ακούμε ήχους που μοιάζουν περισσότερο με έντονη και φάλτσα προσπάθεια παρά με κάποια μελωδία.
Κάποιες όμως φορές ξεπερνώντας την φαντασία μας και ίσως και τις προβλέψεις μας βγάζουν ήχους που θα μπορούσαμε να τους χαρακτηρίσουμε "αποδεκτούς"...
Πάντως το κελάηδημα των αρσενικών δεν το φτάνουν, οπότε η απάντηση στο ερώτημά σου είναι "ποτέ".
Είχα μάλιστα περίπτωση μια κοπελιάς που έδινε τα "ρέστα" της στην έναρξη της αναπαραγωγικής περιόδου... Δες τα videos και θα καταλάβεις...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
  • Like
Αντιδράσεις: C.G.
Είχα διαβάσει παλιά ότι υπήρξε Waterslager που κέρδισε διαγωνισμό φωνής στην Αμερική και την επόμενη άνοιξη γέννησε αυγά.
Δεν το γνώριζα.. αλλά σαν περίπτωση θα ήταν φοβερή.
Απίθανα σπάνιο φαινόμενο...
 
Πλάκα μου κάνεις;Δε το περίμενα αυτό. Όπως έχω ξαναφέρει έχω κάνει την πρώτη μου προσπάθεια για αναπαραγωγή. Μετα από ένα μήνα λοιπόν που είναι μαζί στην ζευγαρωστρα η αντίδραση του (αρσενικού) μου δεν είναι κ τόσο φυσιολογικη. Θα έπρεπε κάτι να έχει αρχίσει. Η θηλυκιά που σίγουρος ότι είναι θηλυκιά 100% δεν φτιάχνει φωλιά κ δε (αρσενικός) την γράφει κανονικά. Μπήκα λοιπόν στον πειρασμό να αφαιρέσω το διαχωριστικό κ να τα αφήσω μαζί.Αυτο που παρατηρώ πλέον είναι μονάχα κάποιες αψιμαχίες για το κλαρακι που κάθονται.Αυτός δεν κελαιδαει κ αυτή κόβει βόλτες. Ετσι λοιπόν μου μπήκε η ιδέα αυτή. Σημειωση το θηλυκό έχει ανεβάσει ελαφρά την ουρά κ έχει χαμηλώσει τα φτερά ενώ το αρσενικό έχει την φυσιολογικη στάση.
 
Πλάκα μου κάνεις;Δε το περίμενα αυτό. Όπως έχω ξαναφέρει έχω κάνει την πρώτη μου προσπάθεια για αναπαραγωγή. Μετα από ένα μήνα λοιπόν που είναι μαζί στην ζευγαρωστρα η αντίδραση του (αρσενικού) μου δεν είναι κ τόσο φυσιολογικη. Θα έπρεπε κάτι να έχει αρχίσει. Η θηλυκιά που σίγουρος ότι είναι θηλυκιά 100% δεν φτιάχνει φωλιά κ δε (αρσενικός) την γράφει κανονικά. Μπήκα λοιπόν στον πειρασμό να αφαιρέσω το διαχωριστικό κ να τα αφήσω μαζί.Αυτο που παρατηρώ πλέον είναι μονάχα κάποιες αψιμαχίες για το κλαρακι που κάθονται.Αυτός δεν κελαιδαει κ αυτή κόβει βόλτες. Ετσι λοιπόν μου μπήκε η ιδέα αυτή. Σημειωση το θηλυκό έχει ανεβάσει ελαφρά την ουρά κ έχει χαμηλώσει τα φτερά ενώ το αρσενικό έχει την φυσιολογικη στάση.
Το τι λένε τα πτηνά με τις στάσεις και τις τοποθετήσεις φτερών, κεφαλιού και κορμιού είναι εντελώς μια άγνωστη "γλώσσα" επικοινωνίας... Ξέχωρη από αυτή με τους ήχους που επίσης δεν ξέρουμε.
Καλύτερα να αποδεχόμαστε πως δεν γνωρίζουμε τίποτε παρά να προσπαθούμε να κάνουμε μετάφραση όλων όσων παρατηρούμε. Είναι πιο καλό για μας... και ποιο κοντά στην αλήθεια.
 
Μα αυτό λέω κ εγώ. Το ότι από τα όσα γνωρίζω φαίνεται κάτι να γίνεται με το θηλυκό. Το άλλο τι μου κάνει;
 
Ποιες είναι οι πιθανότητες να κελαηδάει το θηλυκό καναρίνι κ μάλιστα με αρμονία σαν αρσενικό;
Το θηλυκό μπορεί να τραγουδάει, και φτάνει αρκετές φορές στο επίπεδο νεαρού αρσενικού που μαθαίνει να κελαηδάει χωρίς όμως (από όσο ξέρω) να καλύπτει την ίδια γκάμα φωνών. Όταν ήμουν μικρός μου είχαν κάνει δώρο ένα "αρσενικό" καναρίνι το οποίο ο πατέρας μου αποκαλούσε "ο μπούρδας". Μπορείτε να φανταστείτε γιατί... Η απορία γιατί το καναρίνι δεν κελαηδάει καλά λύθηκε όταν βρήκαμε αυγό μέσα στο κλουβί της.

Γιώργο πολλές φορές έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο τα έτοιμα προς αναπαραγωγή θηλυκά να τραγουδούν ή τουλάχιστο να προσπαθούν να τραγουδήσουν...
Πολλές φορές αυτή η προσπάθεια είναι εντελώς άτεχνη με αποτέλεσμα να ακούμε ήχους που μοιάζουν περισσότερο με έντονη και φάλτσα προσπάθεια παρά με κάποια μελωδία.
Κάποιες όμως φορές ξεπερνώντας την φαντασία μας και ίσως και τις προβλέψεις μας βγάζουν ήχους που θα μπορούσαμε να τους χαρακτηρίσουμε "αποδεκτούς"...
Πάντως το κελάηδημα των αρσενικών δεν το φτάνουν, οπότε η απάντηση στο ερώτημά σου είναι "ποτέ".
Είχα μάλιστα περίπτωση μια κοπελιάς που έδινε τα "ρέστα" της στην έναρξη της αναπαραγωγικής περιόδου... Δες τα videos και θα καταλάβεις...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Α γειά σου Γιάννη. Τέτοιες φωνούλες θυμάμαι κι εγώ...
 
Δεν έχω καταλάβει. Για ποιο θυληκο μιλαμε.?Αυτό που είναι"100 τις εκατό θυληκο;"."Η
Μα αυτό λέω κ εγώ. Το ότι από τα όσα γνωρίζω φαίνεται κάτι να γίνεται με το θηλυκό. Το άλλο τι μου κάνει;
 
Εγώ ξέρω πως όταν τα θηλυκά είναι φουλ πυρωμένα και θέλουν "κοκό" τότε μπορεί να τραγουδήσουν σαν αρσενικό! 😉
 
Δεν καταλαβα για τα δυο καναρινια του @Giorgos keratea, σε αυτα αναφερομουν, επειδη εγραφε οτι ''κατι γινετε με το θηλυκο...'' (του).Ισως να εννοουσε οτι κατι γινετε με το ('')αρσενικο('') του.
 
Πάμε πάλι από την αρχή.Λοιπον 2 πουλια. 1 ζευγαρωστρα. 1 μήνα μαζι. Το θηλυκό που έχω ειμαι σίγουρος ότι είναι θηλυκό έχει αρχισει να πυρώνεται. Το αρσενικό που έχω κ έχω αρχίσει να αμφιβάλλω συμπεριφέρεται περισσότερο σαν θηλυκό. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι ξεκάθαρη. Υπαρχει πιθανοτητα να κελαιδαει ένα θηλυκό τόσο καλά ώστε να μας ξεγαλαει το φύλο του;
 
Εγω θα πω ναι. Οσο και διαφορα να εχει με το αρσενικο και να μην το φτανει στο κελαηδημα δεν παυει να σε μπερδευει.

Η κουμπαρα μου ειχε ενα καναρινι (εφυγε 15 ετων) το οποιο κελαηδουσε συνεχως και αρκετα καλα ωστε το μονο που προδωσε το φυλο του ηταν τα αυγα στον πατο του κλουβιου.

Ισως να μην εχει το ιδιο "πλεξιμο" ενταση και διαρκεια για να το ξεχωρισεις. Αν ειναι αρσενικο και πυρωμενο λογικα θα πυροβολαει με το κελαηδημα, αν σε κανει να αμφιβαλλεις δεν ειναι και τοσο αντρακλας μαλλον
 
Μια λύση υπάρχει. Να βάλω μέσα ένα αρσενικό που ειμαι σίγουρος κ να περιμένω 5-10 λεπτά να δω αν θα αρχίσουν τον καβγά.Αλλιώς θα έχω δυο θυλυκες μέσα στο ίδιο κλουβί που μια εξ αυτών θα κελαηδάει κ θα έχω κάνει λάθος.
 
Μια λύση υπάρχει. Να βάλω μέσα ένα αρσενικό που ειμαι σίγουρος κ να περιμένω 5-10 λεπτά να δω αν θα αρχίσουν τον καβγά.Αλλιώς θα έχω δυο θυλυκες μέσα στο ίδιο κλουβί που μια εξ αυτών θα κελαηδάει κ θα έχω κάνει λάθος.
Τέτοιες όμως δοκιμές πάνε πραγματικά αρκετά πίσω κάθε προσπάθεια...
 
Μια λύση υπάρχει. Να βάλω μέσα ένα αρσενικό που ειμαι σίγουρος κ να περιμένω 5-10 λεπτά να δω αν θα αρχίσουν τον καβγά.Αλλιώς θα έχω δυο θυλυκες μέσα στο ίδιο κλουβί που μια εξ αυτών θα κελαηδάει κ θα έχω κάνει λάθος.
Άσε που και θηλυκό αν είναι πάλι μπορεί να τσακωθούν.. Θα του/της βάλεις έτσι ξαφνικά στον χώρο του/της ένα ξένο καναρίνι; Είναι βέβαιο πως θα το δει ως εισβολέα και θα τσακωθούν.. Και πάλι δεν είναι λύση...
 
Back
Top