Διατροφή Ποιες τροφές πυρώνουν τα πουλιά;

zantinos1

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαϊ 2009
Μηνύματα
51
Πόλη
Γλυφάδα
παιδια ειμαι νεος στο petbirds εδω και μια εβδομαδα περιπου και ομολογω οτι ειναι ολα εδω μεσα φοβερα αναλυουνε τα παντα με μια απιστευτη λεπτομερεια.

θα ηθελα και εγω να βαλω ενα ερωτημα ισως για μερικους να φανει ευκολο και για αλλους δυσκολο ισως ακομα και γελοιο
το αποτελεσμα θα δειξει στο τελος 😉

λοιπον ερωτηση. :) εχουμε στα πουλια την τροφη συντηρισης και κοντευει να φτασει η εποχη ζευγαρωματος, και εχουμε να διαλεξουμε αναμεσα σε 3 τροφες συμπληρωματικες για να κανουμε τα πουλια (τουρμπο), ποιες θα ηταν αυτες;
ας κανω λοιπον εγω την αρχη.

1) αυγο
2) καναβουρι
3) χμμμμ αυτο θα το απαντησω στο τελος αναλογος με τις δικες απαντησεις 🙂
 
η εποχη ζευγαρωματος ήδη εχει φτασει ανετα κανενα μηνα. Τουρμπο τροφες δεν υπαρχουνε, τα πουλακια γινοντε τουρμπο λογω εποχης και ενστικτου. Τροφες με αυξημενη διατροφικη αξια που περιεχουν στοιχεια που ειναι απαραιτητα για την γονιμοτητα και ευγονια των πουλιων υπαρχουνε και ειναι και οι λιπαροι σποροι αφου τα λιπαρα οξεα τους, η αυξημενη βιταμινη ε που βρισκεται στα ελαια τους αλλα και αρκετα ιχνοστοιχεια που εχουν βοηθουν στα πιο πανω. Επισης το αυγο το οποιο ειναι πληρης τροφη και ειδικα σε αμινοξεα που δεν βρισκονται σε φυτικες τροφες οπως η μεθειονινη και λυσινη που συνθετουν το αμινοξυ καρνιτινη που αυξανει την γονιμοτητα. Τελος το φυτρο του σιταριου που περιεχει ψευδαργυρο συστατικο της κεφαλης των σπερματοζωαριων ωστε να μπορουν να γονιμοποιησουν, μεγαλη ποσοτητα βιταμινης ε και το αμινοξυ αργινινη που ειναι μαζι με την καρνιτινη βασικα για την γονιμοτητα. Επισης η γυρη που μπορει να μπει στην αυγοτροφη γιατι εκτος απο πληρη τροφη εχει και γοναδοτροπες φυσικες ορμονες που επισης αυξανουν την γονιμοτητα

ελπιζω να σε καλυψα 😉 βεβαια εχω δει σκευασμα για πουλια με Ginseng - Wikipedia, the free encyclopedia
μιλαω σοβαρα. Αυτο κανει αυτο που λες εσυ αλλα δεν ξερω αν ειναι το καταλληλοτερο για πουλια😕

🙄
 
τα καρυδια ναι ειναι θρεπτικοτατα και περιεχουν αρκετα απο τα παραπανω που ανεφερα. Με προσοχη ομως στη χορηγηση (στην αυγοτροφη συνηθως μπαινει τριμμενο) γιατι εχει αρκετα λιπαρα

η παπαρουνα το μονο που δεν κανει ειναι να πυρωνει. Εχει δραση ηρεμιστικη και χρησιμοποιειται απο πολλους την περιοδο που το ζευγαρι εχει ηδη αυγα ή νεοσσους ωστε να μην εχει "ορμες" για νεο ζευγαρωμα.υπαρχουν αντικρουομενες θεσεις και για το ποσο καλος ειναι σαν σπορος κατι που δεν εχω γνωμη γιατι δεν τον χρησιμοποιω εδω και καιρο. μονο καποιο μικρο διαστημα το εχω κανει στο μακρινο παρελθον χωρις να ξερω την χρησιμοτητα του ή μη τοτε
 
" Ματζούνια " πυρώματος, δεν υπάρχουν, όπως αναφέρεται και πιο πάνω.
Σωστή διατροφή υπάρχει, που μαζί με την άνοδο της θερμοκρασίας και την διάρκεια της ημέρας, φέρνουν τα πουλιά σε αναπαραγωγικό οίστρο.
Η παπαρούνα είναι ένας λιπαρός σπόρος και σαν τέτοιος
προσφέρει ότι προσφέρουν και όλοι οι υπόλοιποι αυτού του είδους.
Οι σπόροι και η θρεπτική τους αξία
 
Το Thread μιλάει για τροφές όχι για πρόσθετα :)
Μπορούμε όμως να το συζητήσουμε διεξοδικά, και να εκφράσει
ο καθένας την γνώμη και τις εμπειρίες του σ' ένα καινούργιο θέμα.
 
Το Thread μιλάει για τροφές όχι για πρόσθετα :)
Μπορούμε όμως να το συζητήσουμε διεξοδικά, και να εκφράσει
ο καθένας την γνώμη και τις εμπειρίες του σ' ένα καινούργιο θέμα.
Εγώ είχα την απορία και μιας και είπες ματζούνια..:D
ξέρω... t:
 
δηλαδη κυριε μακη και κυριε δημητρη απο οτι καταλαβα χρειαζετε ενα κοκτειλ απο διαφορες τροφες σωστα;
 
Εγω βαζω καρυδι τριμμενο,[προσεχω την ποσοτητα] και φυσικα αυγο βρασμενο και το αλλαζω καθε 3 ωρες. Προσοχη με το αυγο γιατι παχαινει!
 
το βασικοτερο στο ''πυρωμα'' η' καλυτερα στην προετοιμασια για μενα ειναι η διαρκεια του φωτος, η θερμοκρασια και η υγρασια. Απο τροφες θα ελεγα οτι το βρασμενο αυγο ειναι το καλυτερα. Βεβαια οι λιπαροι σποροι, η αυγοτροφη και οι πολυβιταμινες κανουν πολυ καλη δουλεια. Καρυδια δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε αν και εχω ακουσει οτι κανουν καλο. Επισης η βιταμινη Ε την οποια περνουμε σε μορφη σκονης βοηθαει πολυ.
 
συμπληρωματα διατροφης (συνθετικα) για την γονιμοτητα που κυκλοφορουν (οσα ξερω) ειναι αυτα :

fertivit
Ferti-vit (Orlux)

mutavit (προτεινετε για την πτερρροια αλλα γνωμη μου ειναι οτι ειναι καλυτερο απο το φερτιβιτ σε συστατικα αφου περιεχει περισσοτερη μεθειονινη -λυσινη που συνθετουν την καρνιτινη η οποια ειναι αμινοξυ που ευνοει την γονιμοτητα

Muta-vit (Orlux)

Nekton e

Nekton E

+ οτι περιεχει αργινινη - οτι δεν εχει μεθειονινη καθως και αλλα που εχουν τα προηγουμενα. Κανενα δεν περιεχει σεληνιο που βοηθαει και στη γονιμοτητα και στην απορροφηση της βιταμινης Ε

tabernil canto

Πίνακας φαρμακευτικών σκευασμάτων Tabernil

εχει μονο Α,D3,E αλλα εχει την ορμονη μεθυλτεστοστερονη (που αυτη ναι ειναι διεγερτικη). Πως θα εξασφαλιστει η διαθεση της μονο στα αρσενικα. Τα θηλυκα δεν χρειαζονται μεγαλες δοσεις. Ειναι μπουμερανκ. Ουτε αυτη εχει σεληνιο

ornicuma

http://www.ornitalia.gr/index.php?act=viewProd&productId=184

δειχνει να περιεχει αρκετα αλλα δεν γνωριζω ποσοτητες και συγκεκριμενα πραγματα για τα αμινοξεα αλλα και τα μεταλλικα στοιχεια πχ σεληνιο, ψευδαργυρο που ειναι χρησιμα. Για την επιδραση της "ριβοζης" και του ginseng στα πουλια δεν γνωριζω και δεν ειμαι υπερ του πυρωματος χωρις το ιδιο το πουλι να το θελει. Ειμαι υπερ της προσπαθειας αυξησης της γονιμοτητας και της βελτιωσης του γυρω περιβαλλοντος που δημιουργει τη διαθεση στα πουλια.

ORNIZOL Sel E

http://www.ornitalia.gr/index.php?act=viewProd&productId=133

Περιεχει βιταμινη Ε και σεληνιο. Δεν αναφερει αλλα στην παρουσιαση του προιοντος

quicko E

Τα δραστικα συστατικα του ειναι L-Lysine, L-Arginine, Vitamin E

δεν αναφερει σεληνιο και αλλες βιταμινες




Πιστευω οτι αν η εκτροφη μας δεν ειναι μεγαλη σε αριθμο(ισως ακομα και τοτε αν εχουμε μερακι να σχοληθουμε), με μια εγκαιρη και σωστη διατροφη και χρηση φυσικων συμπληρωματων οπως

η μαγια μπυρας https://community.petbirds.gr/threads/Μαγιά-σε-σκόνη.186/

η γυρη https://community.petbirds.gr/threads/Γύρη-στα-πτηνά-ένα-κοκτέιλ-δύναμης-από-τις-μέλισσες.1732/

με γοναδοτροπες ορμονες στα συν της

η σπιρουλινα Τι είναι η σπιρουλίνα

το σιτελαιο https://community.petbirds.gr/threads/Σιτελαιο-βιταμινη-Ε.2497/

σαν η μεγαλυτερη φυσικη πηγη βιταμινης Ε

τα brazil nuts https://community.petbirds.gr/threads/brazil-nuts-στα-πουλιά.11040/

σαν η ιδανικη πηγη για σεληνιο και οχι μονο

το φυτρο του σιταριου https://community.petbirds.gr/threads/Τι-σπόρους-μπορούμε-να-δώσουμε-ως-φύτρα-στα-καναρίνια.3213/

με αργινινη, βιταμινη ε, σεληνιο, ψευδαργυρο (ιδανικος συνδιασμος!)


θα εχουμε πολυ καλα αποτελεσματα!

ολα αυτα μπορουν να προστεθουν στην αυγοτροφη ενω τα φυτρα δινονται και ξεχωρα 😉


κλεινοντας θα ηθελα να πω ξανα οτι αν με τον ορο "πυρωμα " εννοουμε να φερουμε διατροφικα το πουλι ετοιμο να γονιμοποιησει εχει καλως

αν εννοουμε να το διεγειρουμε τοτε ειναι κατι μου με βρισκει καθετα σε διαφωνια αφου οταν αγαπας κατι και το εχεις σαν παρεα διπλα σου δεν το εξαναγκαζεις να κανει κατι για το οποιο δεν ειναι ετοιμο. Αν απο τη ζωη μας εχουμε χασει τη μαγεια του φλερτ, της αναμονης για αποδοχη απο το ατομο που ειμαστε ερωτευμενοι, του τρυφερου ερωτικου παιχνιδιου και του αμεσου περασματος στην ολοκληρωμενη σχεση, δεν ειναι απαραιτητο αυτο να το μεταδωσουμε και στους φτερωτους μας φιλους 😉
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
δηλαδη κυριε μακη και κυριε δημητρη απο οτι καταλαβα χρειαζετε ενα κοκτειλ απο διαφορες τροφες σωστα;

Χρειάζεται ενα μείγμα σπόρων, με ηυξημένους τους λιπαρούς σπόρους, σε ένα ποσοστό
γύρο στο 15%.Αυγουλάκι βραστό στο ζευγάρι αλλά και ιδιαιτέρως ασβέστιο στα θηλυκά.
Είναι όμως αργά πλέον για να επιχειρήσεις μια προσπάθεια ζευγαρώματος γιατί θα πέσεις επάνω στην περίοδο της πτερόρροιας μέχρις ότου βγούν οι νεοσσοί και θα υπάρξουν πρακτικά προβλήματα για τους γονείς και για τα νεαρά πουλιά.
 
Γεια σας. Τα φύτρα σιταριού τα δίνουμε μαζί με τον σπόρο η δίνουμε μόνο το φυτό που έχει βγει από τον σπόρο;
 
Γεια σας. Τα φύτρα σιταριού τα δίνουμε μαζί με τον σπόρο η δίνουμε μόνο το φυτό που έχει βγει από τον σπόρο;
Τους φυτρωμένους σπόρους τους δίνεις όπως είναι.Άλλωστε ο χρόνος φυτρώματος δεν επιτρέπει τον εύκολο διαχωρισμό απο εμάς. Τα δίνεις δηλαδή μόλις σκάσει σε όλα το ριζίδιο (άσπρο μέρος).
 
Συν ολα τα παραπανω να πουμε κ για το Breedmax περιεχη τα ''ελαιη του θεου '' που λεμε, κ της Perle Morbide που θεωρουνται απο τα κορυφαια στο ειδος τους. Και βεβαια οποιος εχει την δυνατοτητα να δινη αυγο ειναι οτι το καλυτερο.
 
Perle Morbide που θεωρουνται απο τα κορυφαια στο ειδος τους

Επειδη φετος το χρησιμοποιησα, θα θελα να μαθω που στηριζεις οτι το προιον θεωρειται κορυφαιο στο ειδος του.

Ρωταω απο πραγματικη απορια γιατι εγω φετος παρ'οτι το χρησιμοποιησα δεν καταλαβα σε τι ακριβως κανει καλη δουλεια καθως τα πουλια μου ειχαν ηδη πλουσια και ποιοτικη διατροφη. Νιωθω οτι δεν σταματησα να το χρησιμοποιω μονο για δικη μου ανασφαλεια και οχι γιατι αν το διεκοπτα θα κατι θα ελειπε απο τα πουλια.

Αν δεις και τα συστατικα του πανω κατω ειναι ενα αποξηραμενο αρτοσκευασμα με τις χρωστικες του και σε σχημα μπαλιτσας για θεμα marketing.

Δηλαδη, ενω εχω ακουσει και διαβασει απο αλλους οτι οι νεοσσοι αναπτυσονται ταχυτερα με τη χρηση του εγω φετος δεν ειδα καμια διαφορα, η μονη διαφορα που ειχα δει ηταν οταν πριν απο δυο χρονια αρχισα να δινω σκουληκι στις μανες για τα μικρα και οντως παρατηρησα οτι κλαρωνανε μια με δυο μερες νωριτερα και η αναπτυξη τους ηταν σαφεστατα ταχυτερη.Φετος σε συνδιασμο με αυγοτροφη και σκουληκι δεν ειδα καμια διαφορα εκτος απο το γεγονος οτι τα μικρα ειχαν πρασινους προλοβους.

Επισης βαση των συστατικων αδυνατω να καταλαβω πως αυτο το σκευασμα αντικαθιστα τους βλαστωμενους σπορους που ειναι γεματοι σε βιταμινες και μεταλικα στοιχεια.

Παραθετω και τα συστατικα απο το επισημο site :

Αλεύρι, Αραβόσιτος, σιτάλευρο, αλεύρι βρώμης, γλουτένη σιταριού αλεύρι, λάδι καρύδας, λάδι σόγιας, πρωτεΐνη πατάτας, ανθρακικό ασβέστιο, όξινο φωσφορικό ασβέστιο, L-Λυσίνη, Υδροχλωρική χολίνη, Φυσικά και Τεχνητά Αρώματα, DL μεθειονίνη, βιταμίνη Ε. Συμπλήρωμα, ασβέστιο L-Ασκορβικό-2-Monophosphate (σταθεροποιημένη βιταμίνη C), Βιοτίνη, εκχύλισμα yucca, οξείδιο του ψευδαργύρου, Οξείδιο του μαγγανίου, Niacinamide, βιταμίνη Β12. Συμπλήρωμα, εκχύλισμα δενδρολίβανου, θειικό χαλκό, ασβέστιο Ιωδικό, Βήτα Καροτίνη, Οξείδιο του μαγνησίου, βιταμίνη Α, Παντοθενικό οξύ, νάτριο σεληνίτης, φολικό οξύ, ριβοφλαβίνη, πυριδοξίνη Idroclorata, θειαμίνη Mononitrata, Φυσικές και τεχνητές χρωστικές ουσίες, Complex Menadione όξινο θειικό νάτριο (πηγή βιταμίνης Κ3), Βιταμίνη D3 συμπληρώματα, κοβάλτιο Sulfate, τοκοφερόλες που έχουν αναμειχθεί.

Δεν προσπαθω να δυσφημισω το προιον αλλα παντου ακουω καλα λογια και απο την προσωπικη μου εμπειρια βαση του τι περιμενα να συμβει δεν εμεινα τοσο ικανοποιημενος.
 
απο την προσωπικη μου εμπειρια βαση του τι περιμενα να συμβει δεν εμεινα τοσο ικανοποιημενος
Φίλιππε το κάνεις πιο συγκεκριμένο; Τι περίμενες να συμβεί;
Γιατί αν είναι μόνο το κλάρωμα, φαντάζομαι αυτό έχει και ένα min ακόμα και παπάδες να ρίχνουμε.
Και επειδή το χρησιμοποιώ και εγώ μπορείς να μου λύσεις μια άκομψη απορία;
Πέρα απο το χρώμα των κουτσουλιών η ποσότητα αυτών σου αυξάνεται;Επίσης παράλληλα, σε μικρά κλουβιά,έχω την αίσθηση πως πιάνει πάρα πολύ γρήγορα μούχλα. Εχω υγρασία βέβαια.

Είμαστε λίγο off topic: https://community.petbirds.gr/threads/perle-morbide-ornitalia.20501/
 
Nenkeren. To Perle Morbide το χρησιμοποιω κ εγω δυο χρονια τωρα. Οπως παραθεσες κ εσυ πιο πανω ειναι φουλ σε συστατικα. Νομιζω οτι οπως κ εγω κ ολοι μας οταν χρησιμοποιουμε μια βιταμινη η το καθε προσθετο στην τροφη των πτηνων μας περιμενουνε να δουμε αμεσα αποτελεσματα ας πουμε να δουμε τα πουλια μας να τρωνε τα σιδερα κατι που ειναι τελειως λανθασμενο κ δεν γινετε. Η χορηγηση μιας καλης τροφης, σπυρουλινας, περλας, βιταμινες κτλ. Οτι κ να λεγετε αυτο δειχνη τα αποτελεσματα της σε βαθος χρονου κ οχι αμεσα, ας πουμε δεν ειναι ''στεροειδη αναβολικα '' να κανουν τα πουλια τουμπανο πχ μεσα σε δεκα μερες. Η χρησιμοποιηση σωστων κ ποιωτικων σκευασματων σε σωστες αναλογιες κ σε βαθος χρονου ειναι που μας δινη πουλια με ωραιο μεγεθος, εντονο κ γυαλιστερο φτερωμα, καλη ποιοτητα κουτσουλιας αρα υγιει εντερα κτλ.
 
Να συμπληρώσω,ότι το πύρωμα των πουλιών με χημικά σκευάσματα, δεν επιφέρει πάντα θετικά αποτελέσματα. Απο προσωπική εμπειρία, μπορώ να αναφερθώ σε αρσενικούς που βάτευαν σαν τρελοί και έσπαγαν τα αυγά και σε θηλυκές που γεννούσαν ακατάπαυστα άσπορα αυγά. Το αποτέλεσμα από εκείνη τη χρονιά ήταν να πάρω από 2 ζευγάρια 2 πουλιά μόνο. Το σκεύασμα που είχα χρησιμοποιήσει τότε έκανε δουλειά, αλλά η επιτυχία μιας αναπαραγωγικής περιόδου κρίνεται από το αποτέλεσμα και όχι το πύρωμα.
 
Back
Top