Φροντίδα Ποιο είναι το ιδανικό μέγεθος κλουβιού για καρδερίνα εκτροφής;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης crisam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

crisam

PB New Member
Εγγραφή
16 Νοε 2020
Μηνύματα
186
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα. Να κάνω μια ερώτηση παρακαλώ. Ποιο είναι το ιδανικό μέγεθος κλουβιου για καρδερίνα εκτροφής; Τα ξύλινα επειδή τα κοιτάω είναι καλά γιατί έχω διαβάσει ότι στις καρδερίνες τους αρέσει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Για εμένα το ιδανικό κλουβί ειναι 35x21x50 για ξύλινο κλουβί
 
Έχω βρει κάποιο με τις εξής διαστάσεις 44 μήκος,24,5 πλάτος και 34 ύψος με εξωτερικές ταιστρες ξύλινες από ότι βλέπω στην φωτογραφία.
 
Τα ξύλινα επειδή τα κοιτάω είναι καλά γιατί έχω διαβάσει ότι στις καρδερίνες τους αρέσει.

Και ποιος ρωτησε τις καρδερινες τι τους αρεσει Χρηστο?
Οσο μεγαλυτερο ειναι το κλουβι,τοσο καλυτερο ειναι για την ευζωια του.
 
Έχω βρει κάποιο με τις εξής διαστάσεις 44 μήκος,24,5 πλάτος και 34 ύψος με εξωτερικές ταιστρες ξύλινες από ότι βλέπω στην φωτογραφία.
[automerge]1606157703[/automerge]
Το λέω γιατί μέχρι και πέρσι είχα μια σε μεγάλη κλουβί του ενός μέτρου μήκος και 50 εκατοστά πλάτος και ύψος. Για περίπου έναν χρόνο δεν έκανε τίποτα. Το μόνο που τις αρεσε ήταν να πετά. Τότε ο μπατζανακης μου που έχει καρδερίνες εκτροφής και από αυτόν την είχα πάρει όπως και αυτές που έχω τώρα μου είπε να την βάλω σε μικρό κλουβί γιατί αλλιώς δεν πρόκειται να πει τίποτα. Τις καρδερίνας αν τις δώσεις χώρο δεν Κελαϊδή αλλά τις αρέσει να πετά. Πράγματι μετά από μια εβδομάδα άρχισε να λέει. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να την χαρώ γιατί πιθανόν από τις επικίνδυνες αναθυμιάσεις στην φωτιά που ξέσπασε στο χώρο ανακύκλωσης το καλοκαίρι στην εθνική οδό(επειδή είμαι σχετικά κοντά) ψόφησε. Τότε ήμουν σε διακοπές και μέχρι να πάει κάποιος στο σπίτι ήταν αργά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τα πουλια ειναι "φτιαγμένα" να πετουν,η κοινη λογικη προσταζει οσο μεγαλυτερο κλουβι ειναι δυνατον και οταν ειναι να τα "πει" το πουλι δεν θα το εμποδισει το μεγεθος του κλουβιου.
 
Καλησπέρα. Να κάνω μια ερώτηση παρακαλώ. Ποιο είναι το ιδανικό μέγεθος κλουβιου για καρδερίνα εκτροφής; Τα ξύλινα επειδή τα κοιτάω είναι καλά γιατί έχω διαβάσει ότι στις καρδερίνες τους αρέσει.
Καλησπέρα! Ιδανικό μέγεθος κλουβιού καρδερίνας είναι από

90X34,5X43,5cm​

Επισεις μέτρο 50 βάθος 50 πρόσοψη! Και ακόμα μεγαλύτερες!
επισεις βασικό είναι τα πουλιά που έχεις εκτροφής αν τα πήρες και είναι γεννήτορες έχουν ξανα ζευγαρώσει να τους προσφέρεις τον ίδιο χώρο! Αν δεν είναι επιλεγης τις διαστάσεις που σου προτινω και θα σου προτινουν αρκετοί ακόμα! Εύχομαι να σε βοήθησα!
 
Κι αν δηλαδή πάρει κάποιος καρδερίνα απο κάποιον που τις έχει σε κλούβα δωμάτιο πρέπει να κάνει κι αυτός ένα δωμάτιο να τη βάλει; Αλλιώς τι;

@crisam Η δική μου γνώμη είναι ότι δεν υπάρχει κάτι "ιδανικό" που να δουλεύει σε όλα τα πουλιά (στο θέμα μας για τις καρδερίνες) και σε όλους τους εκτροφείς.
Υπάρχουν πετυχημένες εκτροφές σε τεράστιες κλούβες, σε κλούβες μέτρου, σε 90αρες κινεζικές αλλά και σε κλασικές 60αρες.

Τώρα για ένα πουλάκι...προσωπικά όλα τα αρσενικά τα έχω σε 40αρια εδώ και 3 χρόνια και όλα πάνε ρολόι.
 
@patrickios καλησπέρα όχι φίλε δεν χρειάζεται να κάνει ένα δωμάτιο για να βάλει μέσα τι καρδερίνα... πρώτον δεν ξέρουμε τι συμπεριφορά έχουν τα πουλιά.. δεύτερον αν είναι γεννήτορες σε ένα χώρο πχ 90 άρα Ζευγαρωστρα και τα βάλουμε σε 60 η σε 1 μέτρο πως θα το δεχτούν! Όσο μεγαλύτερος χώρος τόσο καλύτερος! Μέχρι ένα μέτρο είναι καλά! Η κάθε εκτροφή είναι πολύ περίεργη! Μπορεί να βάλεις σε κλούβα 2 μέτρα ένα ζευγάρι και να μη πάρεις ούτε μια γεννά και να βάλεις σε μια 90 άρα και να πάρεις 3 γέννες! Παίζουν πολλα ρολλο! Γνώμη μου είναι 90αρα μέχρι μέτρο ιδανικές! Ανέφερα στο φίλο αν είναι γεννήτορες και ήταν σε ένα μεγάλο χώρο πχ 1 μέτρο ας βάλει σε 90 άρα Κανένα πρόβλημα! Απλά τα πουλιά πολλές φορές στρεσάρονται εκεί ανεβαίνουν τα κοκκιδια και πάει λέγοντας!
 
@patrickios καλησπέρα όχι φίλε δεν χρειάζεται να κάνει ένα δωμάτιο για να βάλει μέσα τι καρδερίνα... πρώτον δεν ξέρουμε τι συμπεριφορά έχουν τα πουλιά.. δεύτερον αν είναι γεννήτορες σε ένα χώρο πχ 90 άρα Ζευγαρωστρα και τα βάλουμε σε 60 η σε 1 μέτρο πως θα το δεχτούν! Όσο μεγαλύτερος χώρος τόσο καλύτερος! Μέχρι ένα μέτρο είναι καλά! Η κάθε εκτροφή είναι πολύ περίεργη! Μπορεί να βάλεις σε κλούβα 2 μέτρα ένα ζευγάρι και να μη πάρεις ούτε μια γεννά και να βάλεις σε μια 90 άρα και να πάρεις 3 γέννες! Παίζουν πολλα ρολλο! Γνώμη μου είναι 90αρα μέχρι μέτρο ιδανικές! Ανέφερα στο φίλο αν είναι γεννήτορες και ήταν σε ένα μεγάλο χώρο πχ 1 μέτρο ας βάλει σε 90 άρα Κανένα πρόβλημα! Απλά τα πουλιά πολλές φορές στρεσάρονται εκεί ανεβαίνουν τα κοκκιδια και πάει λέγοντας!

Ναι οκ, δεν πρόσεξα ότι αναφερόσουν σε γεννήτορες εκεί που είπες ότι δεν πρέπει να αλλάξουμε πολύ το χώρο διαμονής.

Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα ότι κανένας χώρος διαμονής δε σου εξασφαλίζει τίποτα γιατί παίζουν ρόλο πάρα πολλοί παράγοντες.
Ο καθένας πρέπει να βρει αυτό που ταιριάζει στον ίδιο και στα πουλιά του.

Ο λόγος που απάντησα είναι κυρίως για να πω σε όσους θέλουν να ξεκινήσουν τώρα ότι δεν πρέπει να το βλέπουν ως κάτι ''εξωγήινο'' με τρελές απαιτήσεις και να απογοητεύονται αν δεν μπορούν να έχουν ''ιδανικό'' χώρο διαμονής. Εντάξει, δεν είναι τόσο εύκολα πουλιά όπως τα καναρίνια αλλά θα τη βρει την άκρη σιγά-σιγά όποιος ασχοληθεί με μεράκι.
 
Back
Top