Διατροφή Ποιο είναι το κόκκινο κεχρί;

ορεστης

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2007
Μηνύματα
99
Πόλη
Αθήνα
Διαβασα οτι πολλοι φιλοι στο μιγμα σπορων που δινουν στα πουλια τους να βαζουν ΚΕΧΡΙ κοκκινο; ΚΕΧΡΙ σενεγαλης;(μηπως ειναι το panico); ΚΕΧΡΙ ιαπωνιας; κλπ ειδη κεχριου. Ειναι ομως κοινα γνωστο οτι ως κεχρι στην χωρα μας ενουμε αυτο που ειναι στους "προχωρημενους" το απρουρι η αλλοιως καναρινοσπορος. Μπορει κανεις να μας ενημερωσει σχετικα η αν ειναι ευκολο να δειξει με εικονα ποια ειναι τα κεχρια που εννοουν;
 
Κεχρί, ασπούρι, καναρόσπορος, canary seed

Εγώ γνωρίζω και χρησιμοποιώ αυτό που όπως αναφέρεις ονομάζεται ασπούρι (στη Βόρειο Ελλάδα) και είναι επίσης γνωστός ως καναρόσπορος (canary seed).
 

Συνημμένα

  • 48.webp
    48.webp
    9,1 KB · Προβολές: 194
Πριν από λίγες μέρες μου φέρανε μια συσκευασία που ειχε τροφη- σπόρους για καναρίνια σε κλαδάκι. Δεν ειχα ξαναδεί κατι παρόμοιο και ήμουν διστακτική να το προσφέρω στα πουλιά μιας και η ονομασια ήταν σε πολλές ξένες γλώσσες εκτός απο ελληνικά. Κατά την αναζητηση μου στο λεξικό διάβασα οτι πρόκειται για κλαδι κεχριού. Το πρόσφερα στα πουλια μου και εγινε αναρπαστο, ειδικά απο την καρδερίνα. Σε συζητηση που ειχα με τον συζηγό μου, μου ελεγε οτι φιλος του καναρινόφιλος, εβρισκε δεντρο κεχριού και έκοβε τέτοια κλαδακια με φρεσκο καρπο και τα έδινε στα καναρινια του. Δεν γνωριζω περισσοτερα μιας και ειμαι σε φαση ψαξιματος.
 

Συνημμένα

  • kexri.webp
    kexri.webp
    31,3 KB · Προβολές: 256
  • kexri2.webp
    kexri2.webp
    19,4 KB · Προβολές: 239
Αυτά τα κλαδάκια που να μπορούμε να τα βρούμε άραγε;
Ξέρει κανείς;
 
Eχει σε πολλα πετ σοπ, καποια μαγαζια εχουν συσκευασμενα κλαδακια απο εταιριες και καποια εχουν και χυμα και παιρνεις οσα κλαδακια θελεις.
ενας φιλος μου ειπε οτι στη βουλγαρια για να μειωσουν το κοστος ταιζουν τα καναρινια μονο κεχρι... 😡
 
Kατερινα για σου.η φωτο που δειχνεις μου το ειπανε panico di senegal και το βαζω 10 μηνες στα πουλια που το τσακιζουν σε σημειο να μαλωνουν ποιο θα πρωτοκαθησει. Ειναι πραγματικο "γλυφιντζουρι". Επιπροσθετα τελειωνοντας βρηκα και το κεχρι plata?
 
επανερχομαι στο θεμα αν δε σας πειραζει, μολις τωρα το ειδα :) μετα απο ψαξιμο σε youtube και αλλα site στο internet ειδα οτι για να εκπαιδευσουν ενα πουλι (κυριως, αλλα το δινουν και σα σνακ ας πουμε) του κεντριζουν το ενδιαφερον με το κλαδακι κεχρι. απ΄ότι βλεπω γιατι ολα τα πουλια φαινεται να το λατρευουν! ψαχνω εδω και καιρο για να μπορεσω να εκπαιδευσω την κοκατιλ μου η οποια ειναι πολυ στριμενο αντερο και δεν την πλησιαζεις στο μισο μετρο χωρις να κανει σα γατα! αλλα δεν εχω καταφερει να βρω! Μπορει καποιος να μου πει στην Αθηνα, πια πετσοπ εχουνε; Για να μην τα παρω σβαρνα και μου παρει καιρο, οχι τιποτα αλλο :D Παντως στην Αθηνάς δεν εχουνε, ειχα ρωτησει πριν κανενα μηνα.
 
Χλόη αν εννοείς τους επελεγμένους σπόρους από κόκκινο κεχρί, λευκό & κίτρινο, είναι συσκευασμένο με την επωνυμία Trill στα Super Markets, Τμήμα τροφών παπαγάλων! Είναι πλούσιο σε πρωτεϊνη, με Βιταμίνες, Ασβέστιο & Ιώδιο S11. Περιέχει σπόρους καναρινιών & βρώμη, γράφει ότι είναι θρεπτικό, υγιεινό, εύπεπτο, γευστικό. Για κλαδάκι, δε γνωρίζω!
 
επανερχομαι στο θεμα αν δε σας πειραζει, μολις τωρα το ειδα :) μετα απο ψαξιμο σε youtube και αλλα site στο internet ειδα οτι για να εκπαιδευσουν ενα πουλι (κυριως, αλλα το δινουν και σα σνακ ας πουμε) του κεντριζουν το ενδιαφερον με το κλαδακι κεχρι. απ΄ότι βλεπω γιατι ολα τα πουλια φαινεται να το λατρευουν! ψαχνω εδω και καιρο για να μπορεσω να εκπαιδευσω την κοκατιλ μου η οποια ειναι πολυ στριμενο αντερο και δεν την πλησιαζεις στο μισο μετρο χωρις να κανει σα γατα! αλλα δεν εχω καταφερει να βρω! Μπορει καποιος να μου πει στην Αθηνα, πια πετσοπ εχουνε; Για να μην τα παρω σβαρνα και μου παρει καιρο, οχι τιποτα αλλο :D Παντως στην Αθηνάς δεν εχουνε, ειχα ρωτησει πριν κανενα μηνα.
το λένε paniset. Είναι χλωρό κεχρί σε κλαδάκι. (οι "ειδικοί",το λένε "πάνικο" 😉
Αν το ζητήσεις έτσι,όλοι το γνωρίζουν 🙂
 
ναι για κλαδακι ψαχνω :) ευχαριστω παιδια! Θα το ψαξω και αν το βρω πουθενα θα σας πω που το βρηκα και αν αποδιδει τοσο καλα οσο λενε!
 
Για να καταλαβεις ποιό είναι το κεχρί σε τσαμπί, δες σε αυτό το θεμα https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διαφορά-έχει-το-κεχρί-από-το-ασπούρι.3948/ , την φωτογραφία στο πόστ #6 που εχει βάλει ο Αλέξανδρος.

Αν ψαχνεις να το βρείς υπάρχει σε συσκευασμενο σακουλάκι, στο στενό που είναι η κεντρική λαχαναγορά στην Αθήνα, Αρμοδίου 14. ( στο πρωτο πετ σοπ)
 
Κι εγω παιδια παντα τους βαζω κλαδακι κεχρι! Τους αρεσει πολυ και τα διασκεδασει κιολας! Σε ολα τα πουλια μου τα βαζω και στα ζεβρακια! Αυτα ειδικα το ξετιναζουνε 😉. Στην Αθηνας στο πετ σοπ ειναι ευκολο να μου πειτε τιμουλα;Εγω το παιρνω 4.50ευρω το συσκευασμενο κι εχει μεσα γυρω στα 6-7 κλαδακια1Ευχαριστω
 
ααα τελεια! Λοιπον θα παω αυριο που εχω μια δουλιτσα ετσι κι αλλιως στο κεντρο οποτε θα σας πω κι ολας τιμη! :D
 
παιδια ακομα δεν πηγα... ειμουνα σημερα κεντρο και ανακαλυψα πως δε 8υμομουν τη διευθυνση! 😱 θα παω αυριο :D
 
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: Στη Θεσσαλονίκη γνωρίζει κανείς που πουλάνε κεχρί/ασπούρι χήμα;

Βρήκα στο Quiko σε συσκευασία 1 κιλού 2 ευρώ...

Ε, είναι λίγο τσιμπημένη...
 
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: Στη Θεσσαλονίκη γνωρίζει κανείς που πουλάνε κεχρί/ασπούρι χήμα;

Βρήκα στο Quiko σε συσκευασία 1 κιλού 2 ευρώ...

Ε, είναι λίγο τσιμπημένη...

εγω στο Quiko αγορασα σακουλακι με 5 τσαμπια 0,99 ευρω, ενω στην Κατερινη το βρισκω μονο σε ενα πετ, σε συσκευασια, απο Ισπανια αν θυμαμαι καλα, 3,5 ευρω κ εχει μεσα μονο 3 τσαμπια...

Υ. Γ. Συγγνωμη λαθος δεν καταλαβα οτι μιλουσες για χυμα.
 
Back
Top