Διατροφή Ποιο είναι το κόκκινο κεχρί;

Ίσως το μεγαλύτερο pet-shop της Θεσσαλονίκης. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος...
 
υπάρχει στον κολωνό, στην οδό πλάτωνος, την κεντρική του κολωνού που περνάει και το λεωφορείο 051, που πάει από ομόνοια στα κτελ κηφισού, δίπλα στην BP, ένα pet shop που έχει και χύμα, σαν αυτό στη φώτο του Σταύρου, και σε τσαμπάκια. τιμή δεν θυμάμαι, αν θέλετε σας λέω αύριο.
 
λοιπον παιδια πηγα σημερα (επιτελους!) και δεν βρηκα ανοιχτο το μαγαζι στην Αρμοδιου 14 στην Αθηνα. Πηγα παλι στο μαγαζι στην Αθηνάς (το γνωστο) και ρωτησα. Ευτυχως ειχανε και πηρα 2 κουτακια (το καθε κουτακι εχει μεσα γυρω στα 5-6 τσαμπακια και εκανε 3 ευρω). Δυστυχως πηρα τα 2 τελευταια οποτε δεν θα εχει αμα πατε τωρα. αλλα τουλαχιστον ξερουμε τωρα πως φερνουνε και ειναι και σε πολυ καλη τιμη!
 
Για να μην γίνει κανένα μπέρδεμα,
μερικοί αναφέρεστε στον καναρόσπορο & άλλοι στο κεχρί.
Το επεσήμανε η Georgina.
Για να μην αναγκάσουμε τους πετσοπάδες να γίνουν... Εφοπλιστές,
μπείτε εδώ <broken link removed>
μετά "Σπόρους", μετά 2η σελίδα θα βρείτε "Κεχρί κόκκινο"
Το παρήγγειλα πρώτη φορά προσφάτως,
περιέχει στην τιμή των 4,5Ε 1 κιλό.
Είναι όσο δείχνει η φωτογραφία & άλλο... Τόσο.
Ένα σκασμό... Κλαδιά με σπόρους... 😉
 
ναι, εγω παντως αναφερομαι στα κλαδια με σπορους που λες. 🙂
της εβαλα ενα κλαδακι στο κλουβι και εκανε κανενα τριωρο να το πλησιασει, αλλα οταν το δοκιμασε.. Εγινε χαμος! :D δεν αφησε σπορακι για σπορακι!
 
Σημερα βρεθηκα Αθηνα παλι και πετυχα ανοιχτο το πετ σοπ στην Αρμοδιου. τωρα αν ητανε το πρωτο ή το δευτερο δε ξερω, ητανε παντως ενα απο τα δυο που ειναι διπλα διπλα. Ειχε κεχρι σε τσαμπακι και εκανε 1.50ε το κουτακι (νομιζω ειχε 2-3 μεσα). Μετα ρωτησα και στο μικρο πετ σοπ στην Αθηνας (απεναντι απο το παλιο γνωστο πετ σοπ στην Αθηνας) και ειχανε και εκει με 2 ευρο το κουτακι και μου φανηκε πολυ καλυτερο απο το πρωτο στην αρμοδιου γιατι το κουτι ειχε πιο πολλα τσαμπακια και.. Ε γενικα απο το κουτι μου φανηκε πιο περιποιημενο. Τι να σας πω τωρα, διαλεγετε και περνετε!
Παντως 3 πετ σοπ στην Αθηνα εχουνε. αν εχει τελειοσει στο ενα, περνετε απο το αλλο. 😉
 
Σημερα βρεθηκα Αθηνα παλι και πετυχα ανοιχτο το πετ σοπ στην Αρμοδιου. τωρα αν ητανε το πρωτο ή το δευτερο δε ξερω, ητανε παντως ενα απο τα δυο που ειναι διπλα διπλα. Ειχε κεχρι σε τσαμπακι και εκανε 1.50ε το κουτακι (νομιζω ειχε 2-3 μεσα). Μετα ρωτησα και στο μικρο πετ σοπ στην Αθηνας (απεναντι απο το παλιο γνωστο πετ σοπ στην Αθηνας) και ειχανε και εκει με 2 ευρο το κουτακι και μου φανηκε πολυ καλυτερο απο το πρωτο στην αρμοδιου γιατι το κουτι ειχε πιο πολλα τσαμπακια και.. Ε γενικα απο το κουτι μου φανηκε πιο περιποιημενο. Τι να σας πω τωρα, διαλεγετε και περνετε!
Παντως 3 πετ σοπ στην Αθηνα εχουνε. αν εχει τελειοσει στο ενα, περνετε απο το αλλο. 😉


Ευχαριστουμε πολυ:)
 
Για να μην γίνει κανένα μπέρδεμα,
μερικοί αναφέρεστε στον καναρόσπορο & άλλοι στο κεχρί.
Το επεσήμανε η Georgina.
Για να μην αναγκάσουμε τους πετσοπάδες να γίνουν... Εφοπλ
Ένα σκασμό... Κλαδιά με σπόρους... 😉
Καλησπερα! Μπηκα στο σαιτ που προτεινεις, πολυ ωραιο αλλα...
Διαβασα οτι ναι μεν 4.5Ε το κιλο, αλλα η καθε συναλλαγη που κανεις μαζι τους και στο στελνουν κοστιζει 10Ε!
Ισχυει κατι τετοιο;Ρωταω επειδη ειπες οτι παρηγγειλες 😉
 
Στην περίπτωση που μένεις Αθήνα όμως αλλάζει το πράγμα 😉 Πηγαίνεις το πέρνεις και πληρώνεις όσο κάνει 😉
 
Αυτο ειναι εταιρεια που παραγγελνεις απο το ιντερνετ η υπαρχει και καταστημα; Δεν ειδα κατι τετοιο...
Συγνωμη αν ειμαι κουραστικη αλλα με ενδιαφερει πραγματικα, γιατι τρελαινονται τα ατιμα για το κλαδι κεχριου αλλα προσπαθω να μην τρελανω και την τσεπη μου:D
 
Καλησπερα! Μπηκα στο σαιτ που προτεινεις, πολυ ωραιο αλλα...
Διαβασα οτι ναι μεν 4.5Ε το κιλο, αλλα η καθε συναλλαγη που κανεις μαζι τους και στο στελνουν κοστιζει 10Ε!
Ισχυει κατι τετοιο;Ρωταω επειδη ειπες οτι παρηγγειλες 😉
Ισχύει.
Για να παραγγείλεις από E-shop ή μαγαζί εκτός της πόλεώς σου θα πρέπει να υπολογίζεις τα όποια μεταφορικά.
Με μεταφορικές εταιρίες είναι φθηνότερα(σχετικά) από το ταχυδρομείο
αλλά χρειάζεται μεγαλύτερος όγκος παραγγελίας.
 
Αυτο ειναι εταιρεια που παραγγελνεις απο το ιντερνετ η υπαρχει και καταστημα; Δεν ειδα κατι τετοιο...
Συγνωμη αν ειμαι κουραστικη αλλα με ενδιαφερει πραγματικα, γιατι τρελαινονται τα ατιμα για το κλαδι κεχριου αλλα προσπαθω να μην τρελανω και την τσεπη μου:D

Στείλε ένα μαιλ στην εταιρία ή κάνε ένα τηλέφωνο να σε ενημερώσουν πλήρως 😉
 
Back
Top