Γενικά Ποιο είναι το φύλο του 5-6 μηνών budgie μου;

stavros.kaiser

PB New Member
Εγγραφή
22 Δεκ 2013
Μηνύματα
9
Πριν λιγες μέρες απέκτησα ενα μικρό Budgie 5-6 μηνών είναι ενα κουκλί, δεν έχω εμπειρία με άλλα πτήνα και είπα να σας γνωρίσω και να μάθω και κάποια πράγματα για τα παπαγαλάκια και πρώτα πρώτα το φύλο του!?! 🙂

1488795_10202867547477797_1157514888_n.jpg
 

Συνημμένα

  • budgn.webp
    budgn.webp
    17 KB · Προβολές: 42
Σταύρο, εμένα μου φαίνεται αρσενικό. Επειδή όμως δεν έχω μεγάλη εμπειρία από αυτά τα πουλιά και επειδή το συγκεκριμένο είναι και αρκετά μικρό, μην παίρνεις και πολύ τοις μετρητοίς αυτό που σου είπα.

Καλωσόρισες. :)
 
Σταύρο, εμένα μου φαίνεται αρσενικό. Επειδή όμως δεν έχω μεγάλη εμπειρία από αυτά τα πουλιά και επειδή το συγκεκριμένο είναι και αρκετά μικρό, μην παίρνεις και πολύ τοις μετρητοίς αυτό που σου είπα.

Καλωσόρισες. :)
Ευχαριστώ πολύ ελπίζω να μάθω το φύλο του για να του πάρω ένα ταίρι να έχει παρέα:D
 
Κι εγω αρσενικο πιστευω πως ειναι. Τα νεαρα αρσενικα εχουν ροζ-γαλαζωπο χαλινο που καθως ωριμαζουν θα γινει κανονικο μπλε. :)

ριξε μια ματια κι εδω να δεις και μονος σου Keeping Budgies; Sexing Your Budgerigar
 
Κι εγω αρσενικο πιστευω πως ειναι. Τα νεαρα αρσενικα εχουν ροζ-γαλαζωπο χαλινο που καθως ωριμαζουν θα γινει κανονικο μπλε. :)

ριξε μια ματια κι εδω να δεις και μονος σου Keeping Budgies; Sexing Your Budgerigar
Ευχαριστώ για την βοήθεια σας :)
 
Γεια σου καλώς ήρθες να σου ζήσει είναι πανέμορφο! Δεν είναι εύκολο να πούμε ακόμα, δεν φαίνεται και πολύ καθαρά. Στο κέντρο έχει αρχίσει να γίνεται λίγο καφέ; Αν ναι, πάει για θηλυκό. Περίμενε ακόμα πριν πάρεις και άλλο πουλάκι. Είναι μικρό δεν έχει δείξει καλά το φύλο του
 
Γεια σου καλώς ήρθες να σου ζήσει είναι πανέμορφο! Δεν είναι εύκολο να πούμε ακόμα, δεν φαίνεται και πολύ καθαρά. Στο κέντρο έχει αρχίσει να γίνεται λίγο καφέ; Αν ναι, πάει για θηλυκό. Περίμενε ακόμα πριν πάρεις και άλλο πουλάκι. Είναι μικρό δεν έχει δείξει καλά το φύλο του
Καλησπέρα αναμεσα από τα ρουθούνια και χαμηλα πριν το ράμφος είναι ελαφρί καφέ και τα μάτια του γύρω από την μαύρη κόρη βλέπω έναν καφέ κύκλο (το αναφέρω για την ηλικία του πουλιού)
και παλι ευχαριστώ για τον κόπο σας :)
 
Αναμονή κανείς δεν μπορεί να δώσει απάντηση προς το παρόν. Κατά τον Φλεβάρη που θα πλησιάζει η αναπαραγωγική περίοδος και θα έχει μεγαλώσει, θα δείξει στα σίγουρα. Καλή διατροφή τώρα έτσι κι αλλιώς, σουπιοκόκκαλο πάντα στο κλουβί και μάθε το να τρώει διάφορα χορταρικά και φρούτα. Αν δεν μπορείς να βρεις τις οδηγίες, ζήτα να σου τα δώσουμε εμείς :)
 
Του βάζω μήλο και μπρόκολο αλλά δεν τα ακουμπάει καθόλου...
 
Θα τα ακουμπήσει εσύ βάζε τα. Ξεκίνα με χορταράκια, σπανάκι, χλωρή ρίγανη, βασιλικό αν έχεις χλωρό αυτή την εποχή, λίγο μαρουλάκι και συνέχισα με τα υπόλοιπα. Τα χόρτα τα πλησιάζουν πιο εύκολα. Μετά θα ξεθαρρέψει και θα δοκιμάζει και τα υπόλοιπα. Και καροτάκι βάζε του. Λίγα είναι αυτά που δεν κάνει να τρώνε.
 
Πάντως, τα συγκεκριμμένα πουλιά είναι πολύ επίμονα. Κ εγώ όσο και να τους έβαζα μέσα φρούτα, λαχανικά κλπ, δεν τα ακουμπούσανε! Πηγαίνανε στο φαγητό, στις βιταμίνες, στα μπαστούνια, στο σουπιοκόκκαλο... αλλά σε αυτά ούτε από δίπλα! Και κατέληγα να τα πετάω μια ζωή. Σε αντίθεση πχ με τα καναρίνια που είναι πιο εύκολα. Ευχομαι να τον/την καταφέρεις!

btw, πολύ όμορφος, αλλά γιατί έχει τόσο μικρή ουρά; ξέρει κανείς; (εγκυκλοπαιδικά ρωτάω) Είναι επειδή είναι μικρό; Σε πόσο χρόνο έχουν ανεπτυγμένη ουρά (σαν αυτά που βλέπουμε στα petshops)
 
Ευχαριστώ για τις συμβουλές, εχει μακριά ουρά απλά δεν φαίνεται το σωστό βάθος λόγο του φλας :)
 
Back
Top