Αναπαραγωγή Ποιο είναι το φύλο των κοκατίλ μου;

Berry Lily

PB New Member
Εγγραφή
26 Μαϊ 2022
Μηνύματα
66
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους...
Έχω ένα θεματάκι το οποίο δεν μπορεί να μου λύσει ο άνθρωπος που μου πούλησε τα πουλιά, ο υποτιθέμενος εκτροφέας...
Έχω δύο κοκατιλ τα οποίο αγόρασα για αρσενικό και θηλυκό και είναι ενάμιση και 1ος και 3 μηνών αντίστοιχα. Από την αρχή τα πουλιά φέρονται λίγο "ανάποδα" ...το θηλυκό τραγουδάει ενώ το αρσενικό κάθεται σε μια γωνιά κι αυτό μας έκανε να αμφιβάλλουμε για το αρσενικό κυρίως... Να που όμως τώρα που ενηλικιώθηκαν άρχισαν το "ζευγάρωμα" και το βάζω σε εισαγωγικά γιατί το κατά τα άλλα "θηλυκό" ανεβαίνει από πάνω...και δεν έγινε μια φορά αυτό, γίνεται κάθε μέρα..και ρωτώ : από τα χρώματα δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι θηλυκά ή αρσενικά...αυτό που κάνουν όμως είναι ενδεικτικό; Σημαίνει δηλαδή ότι είναι αντίστροφα τα φύλλα; Να περιμένω να δω αυγά;

View attachment VID_20220525_210956(0).mp4
 
αυτό που κάνουν όμως είναι ενδεικτικό;
Είναι ενδεικτικό, ναι. Όχι πάντα αλλά τα πουλιά αυτά δείχνουν για αρσενικό (που χάνει τις πέρλες του σιγά σιγά) και θηλυκό το white face. Τι ηλικία έχουν γιατί δεν την κατάλαβα έτσι όπως το έγραψες πιο πάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Φοίβος το λευκό είναι 1 χρόνου και 8 μηνών (λίγο παραπάνω από ενάμιση χρόνου δηλαδή) και το περλε 1,6 (δηλαδή ενάμιση χρόνου ακριβώς)
[automerge]1653644145[/automerge]
@ianos τους είχα ένα παιχνίδι που μοιάζει με φωλιά (δε μου ανεβάζει τη φωτό να σας το δείξω) και μάλλον έτσι ξεκίνησε όλο αυτό; Διάβασα ότι αν δεν έχουν φωλιά δεν προσπαθούν; Οπότε υποθέτω ότι μάλλον αυτό θεώρησαν για φωλιά. αλλά το έβγαλα να πω την αλήθεια μου κι ακόμα συνεχίζουν...το κάνουν αυτό 2 φορές τη μέρα τουλάχιστον...
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ianos τους είχα ένα παιχνίδι που μοιάζει με φωλιά (δε μου ανεβάζει τη φωτό να σας το δείξω) και μάλλον έτσι ξεκίνησε όλο αυτό; Διάβασα ότι αν δεν έχουν φωλιά δεν προσπαθούν; Οπότε υποθέτω ότι μάλλον αυτό θεώρησαν για φωλιά. αλλά το έβγαλα να πω την αλήθεια μου κι ακόμα συνεχίζουν...το κάνουν αυτό 2 φορές τη μέρα τουλάχιστον...
Ειλικρινά δεν ξέρω αν αυτή η εποχή είναι η κατάλληλη για ζευγαρώματα κοκατίλ...ελπίζω να σου απαντήσουν οι γνώστες. Από την άλλη πλευρά τα έχεις μέσα στο σπίτι, έτσι δεν είναι; Να συμπληρώσω ότι η ιδέα των ένσπορων αυγών που γεννούνται και για κάποιον λόγο, εκτός της διάθεσης των πουλιών και ασθενειών, δεν τελεσφορεί η ωοτοκία τους, προσωπικά με στενοχωρεί.
 
@Berry Lily@ianos μέσα στο σπίτι τα έχω ναι, αλλά έχουν φως γιατί είναι κοντά στο παράθυρο...προσπαθησα να μειώσω το φως γιατί διάβασα ότι τα ωθεί να ζευγαρώσουν, αλλά και πάλι...ακόμα και το βράδυ συμβαίνει αυτό...εκτός αν δεν ζευγαρώνουν πραγματικά ; Παίζει αυτό; Δεν ξέρω... Απ' την άλλη δεν ξέρω τι να κάνω κιόλας...να τα χωρίσω; Είναι από μικρά μαζί ,πιστεύω θα τους κάνει κακό να χωρίσουν.εδώ ακόμα κι όταν βγαίνει το ένα από το κλουβί να πετάξει και το άλλο μένει μέσα ,αρχίζουν και φωνάζουν σαν τρελά.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ προτείνεις δηλαδή να τα έχω σκεπασμένα το πρωί; Δε θα στεναχωριουνται;
[automerge]1653682840[/automerge]
@ianos Ευχαριστώ πολύ !
 
προτείνεις δηλαδή να τα έχω σκεπασμένα το πρωί;
Προσπάθησε να τα βάζεις για ύπνο 19:30 και να τα ξεσκεπάζεις 07:30.
Τώρα ποιο είναι το πρόγραμμα τους, τι ώρα ξυπνάνε και κοιμούνται ?
 
@Berry Lily
Είναι πολύ φυσιολογικό τα πουλάκια να θέλουν να ζευγαρώσουν, άλλωστε βρίσκονται και στην κατάλληλη ηλικία για αναπαραγωγή.
Η επιτυχία της εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες (θερμοκρασία, υγρασία, διάρκεια ημερήσιου φωτός, διατροφική προετοιμασία, ασφαλές περιβάλλον και φυσικά υγιή ενήλικα πτηνά).
Εφόσον είναι ζευγάρι και ζούνε μαζί το πιθανότερο είναι να δεις αυγά κάποια στιγμή.
Τα cockatiel που βρίσκονται σε αιχμαλωσία μπορούν να αναπαράγονται σχεδόν όλες τις εποχές του χρόνου, απλά θα πρέπει να αποφεύγονται οι πολύ ζεστοί μήνες γιατί οι υψηλές θερμοκρασίες ευνοούν την ανάπτυξη παθογόνων μικροοργανισμών, και η χαμηλή υγρασία οδηγεί στο θάνατο των νεοσσών.
Διάβασε και αυτό, παλιό όμως χρήσιμο.
Thread 'Τι πρέπει να ξέρετε για το ζευγάρωμα των Cockatiels' https://community.petbirds.gr/threads/Τι-πρέπει-να-ξέρετε-για-το-ζευγάρωμα-των-cockatiels.15294/
 
@Vada Ευχαριστώ πάρα πολύ! Βέβαια εξακολουθώ να μην ξέρω ποιο είναι το αγόρι και ποιο το κορίτσι.. Αν πχ ήταν και τα δύο ίδιο φύλλο δεν θα γινόταν αυτό; Τύπου σαν εκτόνωση;
[automerge]1653720645[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ τώρα ξυπνάνε γύρω στις 8 και κοιμούνται γύρω στις 10.. τρόπος του λέγειν βέβαια το κοιμούνται γιατί το ένα απ' τα δύο το ακούω που κάνει κάτι ήχους νωρίς το πρωί 6:00-6:30 πριν καν ανοίξω παντζούρια...
 
Βάλε φωλιά στο κλουβί, βάλε μια στρώση πριονίδι μέσα στην φωλιά.
Βάλε επίσης ένα δοχείο, όπως ένα ρηχό ταπερ, στην σχάρα του κλουβιού, ρίξε πριονίδι και βάλε μέσα το αυγό.
Παρατήρησε ποια από τις δυο ''φωλιές'' θα διαλέξουν και πράττεις αναλόγως.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ πήγα στο pet και πήρα φωλιά...πήγε πρώτα το κατά πως φαίνεται αρσενικό τελικά (γιατί τα είχαμε για αντίστροφα τα φύλλα) και αφού μπήκε μέσα πήγε το θηλυκό...έχω το αυγό μέσα και φαίνεται να πηγαίνουν εναλλάξ , μπαίνει ο ένας και βγαίνει ο άλλος...
 
μπαίνει ο ένας και βγαίνει ο άλλος...
Πολύ καλή εξέλιξη η άμεση αποδοχή της φωλιάς.
Φρόντισε για την καλή διατροφή τους, βραστό αυγό, αυγοτροφή και σουπιοκόκκαλο στο κλουβί.
Καλό θα ήταν να έβαζες υγρό ασβέστιο στο νερό τους μέχρι να κάνει όλα τα αυγά.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια! Δεν περίμενα να ξεκινήσουν κάτι χωρίς φωλιά και με έπιασαν εξαπίνης...
[automerge]1653749558[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ δίνω αλλά πέρα από λίγο καρότο, μήλο και τα φύλλα από το μπρόκολο δεν τρώνε τα υπόλοιπα...απλά τα βάζω και τα βγάζω την επόμενη μέρα άθικτα...γενικά δεν τα προτιμούν ,τρώνε περισσότερο βρώμη και ηλιόσπορο...καλά και το αυγό που το τρώνε αμέσως...ειδικά τώρα το θηλυκό με το που με δει να κρατάω αυγό έχει ήδη κατέβει και περιμένει στην αυγοθηκη από πάνω!
 
και το αυγό που το τρώνε αμέσως.
Το αυγό να το δίνεις με το τσόφλι αυτή την περίοδο, όταν όμως βγουν τα μικρά να το δίνεις χωρίς το τσόφλι.
καρότο, μήλο και τα φύλλα από το μπρόκολο
Τα καλύτερα τρώνε από άποψη βιταμινών, να έχεις υπόψιν ότι το σπανάκι δυσκολεύει την απορρόφηση του ασβεστίου και για αυτό το αποφεύγουμε την περίοδο της αναπαραγωγής, εσύ βέβαια δεν δίνεις αλλά καλό είναι να το γνωρίζεις.
 
Back
Top