Διατροφή Ποιο μείγμα είναι κατάλληλο για καναρίνια;

Θα μπορούσατε λοιπόν να μου πείτε μια κατάλληλη συσκευασμένη τροφή σπόρων για τώρα έως τον Αύγουστο; Μια καλή μάρκα φτηνή εξαρτάτε όχι και 15€ το πακετάκι και επίσης αν και μπορεί να είναι άκυρο πόση ποσότητα ημερήσιος πρέπει να καταναλώνουν; Από την κάθε ταΐστρα. Σε κάθε ταΐστρα βάζουμε και διαφορετικό μείγμα;
Οι συμβιβασμοί στην ποσότητα είναι επιτρεπτοί ώστε να κρατηθούν φρέσκοι...
Στην τιμή όμως πιστεύω πως είναι λάθος... (δε μιλώ για υπερβολές) αλλά ότι πληρώνεις αγοράζεις (φυσικά μετά από ψάξιμο)
Υπάρχουν καλές ποικιλίες... Διαλέγεις ποια σε βολεύει...
Και κυρίως μην περιμένεις να σου πει κάποιος μάρκα μίγματος... είναι λάθος... και η γνώμη του υποκειμενική.
 
Και κυρίως μην περιμένεις να σου πει κάποιος μάρκα μίγματος...
Γιατί όχι Γιάννη; Εγώ για τους παπαγάλους λέω. Όποια χρησιμοποιώ βέβαια, γιατί κατά καιρούς τις αλλάζω και εξηγώ και τους λόγους. Γιατί να μην πει; Δεν θα τον υποχρεώσει κανείς να την αγοράσει κιόλας.
 
Μάλιστα ορισμένες καλές μάρκες που έχουν αναγνωριστεί παγκοσμίως με πιστοποίηση.Βέβαια και ότι πληρώνεις παίρνεις
 
Γιατί όχι Γιάννη; Εγώ για τους παπαγάλους λέω. Όποια χρησιμοποιώ βέβαια, γιατί κατά καιρούς τις αλλάζω και εξηγώ και τους λόγους. Γιατί να μην πει; Δεν θα τον υποχρεώσει κανείς να την αγοράσει κιόλας.
Δεν έχω λόγους να μην πω...
Εγώ χρησιμοποιώ αυτό το διάστημα την Vadigran Posture Plus αλλά όπως έγραψα και πριν... υποκειμενική και η κρίση μου..
 
Αν υπάρχει σε μικρότερη ποσότητα. Δεν είμαι εκτροφέας. Να φανταστώ 3-4 κουταλάκια του γλυκού γεμίζουν επιθυμητά μια ταΐστρα;Επίσης εσύ σε κάθε κλουβί με ένα καναρίνι πόσες ταΐστρες να έχω και ίδιο υλικό και στις δυο;
 
Ναι υπάρχουν και συσκευασίες μικρές, κιλού νομίζω ή 750 γρ.
 
Αν υπάρχει σε μικρότερη ποσότητα. Δεν είμαι εκτροφέας. Να φανταστώ 3-4 κουταλάκια του γλυκού γεμίζουν επιθυμητά μια ταΐστρα;Επίσης εσύ σε κάθε κλουβί με ένα καναρίνι πόσες ταΐστρες να έχω και ίδιο υλικό και στις δυο;
Αν διάβαζες όσα σχετικά με την ποσότητα έγραψα (https://community.petbirds.gr/threa...άλληλο-για-καναρίνια.23963/page-2#post-272669) δε θα ρωτούσες τώρα.
Η ατομική ταΐστρα μισογεμίζει δυο φορές την εβδομάδα...
Αυτό είναι αρκετό... Ούτε κουταλάκια, ούτε μεζούρες.
 
Βασικά λάθος ερώτηση.Ας πούμε ότι έχουμε 2 ταΐστρες γεμάτες θα παχύνει το πουλί.Αυτή είναι η ερώτηση μου όσο περισσότερη τροφή έχουμε τόση περισσότερη τρώει και έτσι παχαίνει;. Επίσης τι γνώμη έχετε για αυτά; Είναι χρήσιμα ή απλά λίπος. Τον πιάνει τρέλα με αυτά.
 

Συνημμένα

  • sticks_versele.webp
    sticks_versele.webp
    41 KB · Προβολές: 1
Το πουλι θα φαει πρωτα τα σπορια που γουσταρει (και συνηθως ειναι και τα παχυντικα) οποτε οσο περισσοτερο του βαζεις, τοσο αυτο θα παιρνει τα λιπαρα. Αρα το ιδιο πραγμα λες. Μετρημενη ποσοτητα για να παιρνει και αλλα λιγοτερο λιπαρα.

Τα στικς δεν προσφερουν τιποτα, αν παρολα αυτα βαλεις και μια φορα στο τοσο ενα δεν θα παθουν και κατι.
 
Ναι τώρα το τελείωσε αυτό και θα του ξανά βάλω τον Ιούλιο. Οπότε όπως είπε και ο Γιάννης μισογεμάτο μετά από κάθε μέρα φύσημα και μετά από 3 μέρες αλλαγή.
 
Υπάρχουν διαφορετικές ανάγκες ανά περίοδο και ανά πουλί... Δυο ταΐστρες μισογεμάτες κατά τη γνώμη μου καλύπτουν την εβδομάδα από μείγμα... ή μια που θα αλλάξει δυο φορές.
Επικουρικά μπορούμε να δίνουμε π.χ. σπόρους περίλλας στην πτερόρροια, λίγο γλυστρίδα ή πιπεριά κλπ... Πάντα με ισορροπίες...
Λίπος δεν αποκτούν μόνο από το πολύ φαγητό... αλλά και από την ακινησία σε μικρά κλουβιά...
 
Το δικό μου μόνο ακίνητο δεν κάθεται αφού κάθε μέρα σίγουρα μια φορά θα βγει και θα πετάξει μία ώρα οπότε...Αλλά και στις δυο ταΐστρες το ίδιο φαγητό;Δεν μπορούμε ας πούμε στο ένα να βάλουμε ασπούρι και στο άλλο μείγμα ή το υλικό που δεν θα έχει τ μείγμα να το βάλουμε ξεχωριστά στο δίπλα με την συνοδεία 2 ακόμα σπόρων που δεν περιέχονται.Αυτό βέβαια επειδή δεν το γνωρίζω αν βάλω ίσες ποσότητες από το κάθε ένα είμαι κομπλέ ή θα πρέπει να διαλέξω μία που να υπερισχύει σε πρωτεΐνη η άλλη σε υδατάνθρακα και η άλλη σε λίπος;
 
Το δικό μου μόνο ακίνητο δεν κάθεται αφού κάθε μέρα σίγουρα μια φορά θα βγει και θα πετάξει μία ώρα οπότε...Αλλά και στις δυο ταΐστρες το ίδιο φαγητό;Δεν μπορούμε ας πούμε στο ένα να βάλουμε ασπούρι και στο άλλο μείγμα ή το υλικό που δεν θα έχει τ μείγμα να το βάλουμε ξεχωριστά στο δίπλα με την συνοδεία 2 ακόμα σπόρων που δεν περιέχονται.Αυτό βέβαια επειδή δεν το γνωρίζω αν βάλω ίσες ποσότητες από το κάθε ένα είμαι κομπλέ ή θα πρέπει να διαλέξω μία που να υπερισχύει σε πρωτεΐνη η άλλη σε υδατάνθρακα και η άλλη σε λίπος;
Εγώ βάζω ίδιο...
Αν για παράδειγμα βάλεις όπως λες ασπούρι... Θα είναι σαν να μην υπάρχει στη διατροφή γιατί θα μένει αναλλοίωτο μέχρι να τελειώσει η απέναντι ταΐστρα.
 
Εντάξει το ίδιο θα κάνω με εσένα ευχαριστώ.Αν η ποσότητα που του έχω βάλει δεν τελειώσει σε μια εβδομάδα την πετάω;
 
Εντάξει το ίδιο θα κάνω με εσένα ευχαριστώ.Αν η ποσότητα που του έχω βάλει δεν τελειώσει σε μια εβδομάδα την πετάω;
Ναι... αποτελεί διαλεγμένο φαγητό...
Αν έχεις γλάστρες... κάποιοι σπόροι από τους άχρηστους... ειδικά αυτό το διάστημα της άνοιξης... Φτιάχνουν εξαιρετικά καλή και χρήσιμη στη διατροφή "πρασινάδα" για τα φιλαράκια σου.
Ακόμη και με προϋποθέσεις... Πεντανόστιμα και αναγκαία στα πουλιά μας φύτρα...
 
Τον πιάνει τρέλα με αυτά.
Αυτά μου θυμίζουν τους παππούδες της παιδικής μου ηλικίας που έβρεχαν το δάχτυλό τους και κόλλαγαν ζάχαρη πάνω και το έδιναν στα καναρίνια τους να τσιμπολογήσει. Κι εκείνα ξετρελαίνονταν 🙂
 
Back
Top