Αναπαραγωγή Ποιο υλικό για την κατασκευή φωλιάς χρησιμοποιείτε;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mgerom
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mgerom

Canaries Expert
Εγγραφή
16 Απρ 2006
Μηνύματα
8.640
Πόλη
Αθήνα
Επειδή στο εμπόριο κυκλοφορούν πολλά είδη υλικών για την κατασκευή φωλιάς, ήθελα να ρωτήσω τους φίλους του site τί χρησιμοποιούν τώρα και αν είναι ικανοποιημένοι απ΄ αυτό, καθώς και παλαιότερες εμπειρίες με άλλες ποιότητες που χρησιμοποιούσαν πριν.😕
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
καλημερα

χρονια τωρα χρησιμοποιω το υλικο τησ λυδια ( συγνωμη αν αναφερω την εταιρεια), με αριστα αποτελεσματα.
συνδυαζει τζιβα και βαμβακι, και δεν εχει προξενησει κανενα προβλημα στη δημιουργια τησ φωλιασ και στουσ νεοσσουσ.
το βρισκεισ σε ολα τα pet, ειναι φτηνο και υπαρχει σε συσκευασιεσ των 250 gr και 1 κιλου.
 
γεια σασ

εγω χρησιμοποιω λινατσα τα τελευταια δυο χρονια με πολυ καλα αποτελεσματα. Περσυ δοκιμασα και μια μοκετα την οποια την βαζεισ εσυ στη φωλια και δεν πλεκει καθολου το πουλι και αυτη με καλα αποτελεσματα αλλα αν δεν πλεξει το πουλι την φωλια του δεν ειναι το ιδιο. εχω επισησ δοκιμασει το βαμβακι το οποιο δεν εμεινα ικανοποιημενοσ ειτε γιατι εχανα τα αυγα ειτε μια κουτσουλια που επεφτε πανω του γινοταν ενα με το μικρο με αποτελεσμα να χανω τα ακρα του.
 
Το υλικο που χρησιμοποιούσα ηταν καποια κουτακια της DONALT (ελπιζω να μην θεωρηθει οτι κανω διαφημιση) με λεπτα λευκα νηματιδια 3 - 5 εκατοστων, το οποιο εβαζα μεσα στη φωλια. Η καναρα σκορπιζε το υλικο στον πατο και στη συνεχεια αφου "σαλιωνε " τα νηματα τα εχτιζε με τα ποδια της με τετοιο αριστουργηματικο τροπο στη φωλια που θα την ζηλευε και ο καλυτερος αρχιτεκτονας. Η δε φωλια ήταν τόσο γερη που ακομα και μετα το μεγαλωμα των νεοσσων ήταν σε πολύ καλή κατασταση και μετα δυσκολιας μπορουσε κανεις να την χαλασει!
Δεν μπορω να πω οτι ήταν ακριβο υλικο μιας και δεν χρησιμοποιουσα μεγαλες ποσοτητες.
 
Καλησπέρα. Σήμερα πορολίγο ατύχημα.Χρησιμοποιώ νήμα της DONALT. Έχω μια κλούβα 1,5χ1,5χ1,5 που έχω τα πουλιά. Ξέρω είναι λάθος αλλά για φέτος δεν έχω άλλη λύση. Μπήκα λοιπόν στο κλουβί και τα πουλιά φοβήθηκαν. Έφυγαν από τις φωλιές τους εκτός ένα.Αυτό κλωσούσε και είχε μπερδέψει το πόδι του με το νήμα τόσο πολύ που χρειάστηκα πολύ υπομονή για να το ελευθερώσω. Θα πέθαινε σίγουρα.Ψαχνω για άλλη μάρκα νήματος.
 
χρησιμοποω λινατσα την οποια την αγοραζω μαζι με το πλαστικο καλαθακι που πιανει στο κλουβι και δε σκορπιζεται. Τα καλαθακια μπορεις να τα γεμισεις εκ νεου
 
εγω χρισημοποιω το sisal yuta coton που ανεφερε και ο Μακης με αριστα αποτελεσματα
 
καλημερα

χρονια τωρα χρησιμοποιω το υλικο τησ λυδια ( συγνωμη αν αναφερω την εταιρεια), με αριστα αποτελεσματα.
συνδυαζει τζιβα και βαμβακι, και δεν εχει προξενησει κανενα προβλημα στη δημιουργια τησ φωλιασ και στουσ νεοσσουσ.
το βρισκεισ σε ολα τα pet, ειναι φτηνο και υπαρχει σε συσκευασιεσ των 250 gr και 1 κιλου.
Φίλε μου γράφεις ότι το βρίσκεις σε όλα τα pet. Είδα όμως πως είσαι από την Αθήνα. Για μας στην επαρχία δεν είναι αυτονόητο. Εδώ μόνο τα κλασικά!
 
Επαναφερω αυτο το θεμα για να ακουστουν κι αλλες γνωμες για υλικο φωλιας 🙂
Μετα απο αυτο που επαθε ο νεοσσος του ζευγαριου μου(https://community.petbirds.gr/threads/Το-ποδι-του-14μερων-νεοσσου-δεθηκε-στο-νημα-της-φωλιας.13130/) ειμαι λιγο επιφυλακτικη ως προς το κλασσικο νημα που ολοι ξερουμε..
Ηταν βεβαια και δικο μου λαθος, με την εννοια οτι επρεπε να βαλω οχι ενα που ειχα αλλα πιο πολλα ψευτικα αυγα, για να στηριζεται ο μοναδικος νεοσσος της φωλιας! Δεν συμβαινει βεβαια παντα αλλα να που μου ετυχε☹
Αλλα διαβαζοντας το φορουμ διαπιστωσα οτι επαιξε ρολο και το νημα...
Θα ηθελα ομως να ακουσω τι αλλα υλικα χρησιμοποιουμε 😉
 
εγω χρησιμοποιω σαν και αυτο που φαινεται στη φωτογραφια του μακη παραπανω.
 
Εγώ χρησιμοποιώ κλασσικό λευκό νήμα της Donalt. Ειναι αρκετά κοντοκομμένο και μπλέκεται πιο δύσκολα στα πόδια των πουλιών.
Αλλά δεν το βρίσκω εύκολα. Εσύ Τζωρτζίνα από πιο μαγαζί παίρνεις το νήμα της Donalt;
 
εγω χρησιμοποιω τριχα και μεσα στη φωλια βαζω ψαθινο τασακι το νημα το αποφευγω γιατι ακουσα για πολλα ατυχηματα πιασιμο στα ποδια τον καναρινιων
 
παιδια εγω εχω παρει απο βιοτεχνια ρουχων κλοστες. Το στουπι που λεμε ολοι. κ εδω κ 5 χρονια κανενα προβλημα.. κ μαζι βαζω κ βαμβακι το οποιο το εχω σε μικρα κομματια κ το πλεκουν μαζι με τις κλοστες. κ ειχα αριστα αποτελεσματα σε σχεση απο το νημα του εμποριου
 
... Παιδια εγω εχω παρει απο βιοτεχνια ρουχων κλοστες. Το στουπι που λεμε ολοι...
Αν η βιοτεχνία που το βρίσκεις ασχολείται μόνον με βαμβακερά 100%
έχει καλώς. Αν όμως ανάμεσα στα βαμβακερά υπάρχουν νήματα ακρυλικά
νάιλον, τρεβίρας, τεριλέν και διάφορα άλλα συνθετικά να το αποφύγεις
γιατί σε αυτά είναι πολύ εύκολο ένεκα της συνέχεια της ίνας τους
ένα νύχι να πιαστεί και να βρεθεί το πουλί παγιδευμένο για πολλές ώρες.
Το κακό δεν γίνεται πάντα, αλλά καλόν είναι να μειώνουμε τις πιθανότητες, όσο γίνεται.
 
Κιόμως σε όσα πετ σοπ πήγα στο κέντρο της Αθήνας δεν το βρήκα!
Αν θες πρότεινε μου κάποιο συγκεκριμένο που το έχει σίγουρα με π. Μ
Ευχαριστώ!
 
Back
Top