Αναπαραγωγή Τι υλικό φωλιάς χρησιμοποιείτε στα καναρίνια σας;

Εξαιρετικη δουλεια! Μακαρι ολες οι φωλιες στις οποιες θα χρησιμοποιηθει να ειναι ακρως παραγωγικες και ομορφες! Καλη αρχη για την επομενη σεζον!
 
Φυσικά https://www.petsamolis.gr/ υπάρχει και στην αγορά http://www.klouvi.gr/product.php?id_product=95151 ... αλλά έχω ενστάσεις και για την προέλευσή και την ποιότητα. Ίσως μένω πιστά σ' αυτό που χρησιμοποιώ μια και σε μένα δεν στοιχίζει τίποτε αν εξαιρέσεις τον κόπο και το χρόνο. Επιπρόσθετα συνδράμει σ' αυτή την απόφαση και η πολύ υψηλή τιμή του... από 18-30 ευρώ το κιλό...
Φέτος ετοίμασα κάτι περισσότερο από 6 κιλά... Που πιθανόν να φτάσει και για τις επόμενες χρονιές.
 
Εμένα η τρίχα (του εμπορίου) με προβληματίζει, έχω παρατηρήσει σε κάποιους νεοσσούς να έχουν καταπιεί την μισή και να τραβάω την άλλη άκρη που εξέχει από το στόμα τους, αυτό μου έχει συμβεί στα άγρια, σιγά που θα βάλω στα καναρίνια σε αυτά λινάτσα.
 
Πολύ μεράκι κύριε Γιάννη! Μπράβο σας. Έχετε κάνει εξαιρετική δουλειά. Εύχομαι τη νέα αναπαραγωγική χρονιά να έχετε πολλές επιτυχίες.
 
Πολυ ωραια την επομενη ανοιξη που θα κουρεψει ο θειος της μανας μου τις κατσικες θα πεταχτω απο κει να παρω κανα κουβαδακι μπορει να μου κανει και για τους παπαγαλους κοκατιλ:D👍
 
Πολυ ωραια την επομενη ανοιξη που θα κουρεψει ο θειος της μανας μου τις κατσικες θα πεταχτω απο κει να παρω κανα κουβαδακι μπορει να μου κανει και για τους παπαγαλους κοκατιλ:D👍

Όχι για κοκατιλ δεν κάνει! 😎 Λίγο πριονίδι είναι αρκετό!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Γιάννη με τόσο μαλλί εκτός απ τις φωλιές φτιάχνεις και σάισμα για το τζάκι!
 
Γιάννη με τόσο μαλλί εκτός απ τις φωλιές φτιάχνεις και σάισμα για το τζάκι!
Χρειάζομαι περίπου 1-2 κιλά τη χρονιά...
Το υπόλοιπο αν δεν το κάνω κουστούμι που γράφει κι ο Μιχάλης @sdc θα το χρησιμοποιήσω την επόμενη αναπαραγωγική χρονιά.
Σε καμία περίπτωση δεν θα πάει χαμένο...
Άλλωστε αν δεν περισσέψει... Τότε ποτέ δεν φτάνει.
 
ως υλικό φωλιάς χρησιμοποιώ το Sisal fibre Νήμα για καναρίνια (Νήμα απόλυτα φυσικό και προσεκτικά επιλεγμένο. Οι άριστες συνθήκες υγιεινής και η επιμελής επεξεργασία την οποία έχει υποστεί,το καθιστά απαλό, διαπερατό από τον αέρα, απορροφητικό, απαλλαγμένο από σκόνη και παράσιτα, απολύτως κατάλληλο για την διαμόρφωση της φωλιάς).
οι κανάρες μου το διαχειρίζονται τέλεια!
 

Συνημμένα

  • sisal fibre juta.webp
    sisal fibre juta.webp
    5,2 KB · Προβολές: 60
Back
Top