Γενικά Ποιό πουλί ειναι ο καπουτσινο;

FINCHiii

PB Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
589
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Σημερα σε ενα πετ ειδα ενα μικροσωμο πτηνο(οσο νομιζω ανηκε στην οικογενεια των carduelis)με την ονομασια καπουτσινο. Ξερει κανειις περισσοτερα για αυτο το πουλακι

Αν ανηκει στα ιθαγενη ζητω συγνωμη και παρακαλω την αντιστοιχη αιτιολογιση πριν κλεισει το θεμα!
 
Ευχαριστω σοφια αλλα το πουλι που εγω ειδα με αυτο δεν εχει καμια σχεση... Το πουλι που αναφερω ηταν πολυ μικροσωμο(το πολυ 10 cm ) και ειχε χρωματα ιδια με carduelis spinus θηλυκο λιγο πιο σκουρο!
 
είναι πολύ μικρό πουλάκι,όντως! Τα χρώματα διαφέρουν.έχουν πολλές χρωματικές ποικιλίες.
δες κι εδω...Siskins - Main Page
 
Ναι τωρα που το πατατηρω εχεις δικιο!
Δεν εχει καμια σχεση με την Ελλαδα(σαν τοπο κατοικιας);
 
μαυροκέφαλος σπίνος Βενεζουέλας, ειναι το επίσημο όνομά του, στα Ελληνικά!
Δεν ξέρω αν ζεί στην Ελλάδα, πάντως, ένα...ζεί σπίτι μουκαι μου κάνει πιο όμορφη τη ζωή! Ελπίζω, στο μέλλον, να έχω περισσότερα... 😉
 
Σημερα σε ενα πετ ειδα ενα μικροσωμο πτηνο(οσο νομιζω ανηκε στην οικογενεια των carduelis)με την ονομασια καπουτσινο. Ξερει κανειις περισσοτερα για αυτο το πουλακι

Αν ανηκει στα ιθαγενη ζητω συγνωμη και παρακαλω την αντιστοιχη αιτιολογιση πριν κλεισει το θεμα!

Το γνωστο μας red siskin οπως σου ειπανε.
Απορω γιατι το quiko επιμενει στο "καπουτσινος".
Πουλι που αρχιζει πλεον να εκτρεφεται αρκετα και στην Ελλαδα, υπαρχουν αρκετοι εκτροφεις αρχεγονων και μεταλλαγμενων.
 
Πάντως καπουτσίνο έχω ακούσει να λένε το υβρίδιο του red siskin με καναρίνι.
 
Πάντως καπουτσίνο έχω ακούσει να λένε το υβρίδιο του red siskin με καναρίνι.

Latiniko onoma : Carduelis cucullata
Aglika onoma : Red Siskin
Germaniko onoma : Kapuzenzeisig

Afou fernane ta prota apo germania pirane tin germaniki leksi KAPUZE ( ellinika = Kukula ) kai onomasane ta poulia KAPUZINOS.
Kalitera itane na lene einai SISKIN KUKULAS.

Omos den exei kamia skesi me ybridia.
 
... Να συμπληρώσω, οτι το ζευγάρωμα siskin χ καναρίνι, δίνει γόνιμα αρσενικά!(όχι πως συμφωνώ, απλά,το αναφέρω):)
 
Σίγουρα ο Αλέξανδρος έχει δίκιο, και όσα αναφέρει μου φαίνονται λογικά,
αλλά εγώ έχω πετύχει τουλάχιστον 2 pet shop που ρώτησα τι πουλί ήταν
αυτό και μου λένε καπουτσίνος, όταν τους ρώτησα περαιτέρω μου είπαν
ότι είναι μούλος, και έμοιαζε δεν έμοιαζε λίγο με red siskin, είχε μεν
έντονο κόκκινο αλλά καταλάβαινες ότι ήταν διασταύρωση. Εγώ δεν λέω
πως είναι σωστό να λέγεται έτσι, αλλά συναντάται και έτσι στην Ελλάδα.

Κατά την γνώμη μου το καλυτερο θα ήταν να το λέμε απλά κόκκινο λούγαρο.
 
Χμμμμ! Από όσο γνωρίζω τα red siskins δεν ονομάζονται καπουτσίνοι. Σίγουρα υπάρχει εξωτικό πουλί με το όνομα καπουτσίνος και είναι το lonchura maja. Για περισσότερες πληροφορίες: Lonchura maja - Wikispecies
 
Γιωργο το πουλι που εγω ειδα δεν εχει καμια σχεση με αυτο που παρατιθεται στο link! Αυτο που ειδα ηταν σαν αγριοπουλι...
 
Afto einai i Lonchura maja, agglika onoma White-headed Munia afto einai pouli apo tin kategoria Lonchura ( Nonnes ) erthounte apo tin Asia.

Den akousa POTE na onomasoune afto to pouli kapou KAPOUZINOS.
 
Xristos mipos esei ides tin thiliki kai oxi ton arseniko ;

Aristeri stin fotografia.
 

Συνημμένα

  • Kapuzenzeisig-Paar-001.webp
    Kapuzenzeisig-Paar-001.webp
    6,9 KB · Προβολές: 242
Αλεξανδρε δεν ειμαι απολυτα σιγουρος... (?) χμμμ
Μισο να ανεβασω μια φωτο απο το mobile του πατερα μου... Να μου πειτε εσεις...
 
Back
Top