Γενικά Ποιό πουλί ειναι ο καπουτσινο;

Σε ότι αφορά το lochura maja καπουτσίνος ονομάζεται στην Ιταλία (άλλωστε ο όρος καπουτσίνος είναι ιταλικότατος 😉 ) δες και σχετικό link Αλέξανδρε 😉CAPPUCCINO TESTA BIANCA: uccelli, allevamento, accessori
 
CAPPUCCINO TESTA BIANCA: uccelli, allevamento, accessori

To Red siskin onomasoune KAPOUZINO apo tin kukula pou einai to mayro tis kukulas = Carduelis cuculatta

Tin maja stin Italia onomasoune CAPPUCINO apo to Cappucino, ton kafe. Giati exei kafe soma kai aspro kefali, akribos san to CAPPUCINO, kafe me aspro afro.

KAPOUZINO to ena, CAPPUCINO to alo.
 
Καλέ μου Αλέξανδρε αν και το όλο δεν αφορά το συγκεκριμένο forum, πληροφοριακά και λόγω ιδιότητάς μου, να σε ενημερώσω ότι ο όρος cappuccino δεν προέρχεται καν από τον καφέ αλλά από τους καλόγερους του τάγματος των Καπουτσίνων που φοράνε καφέ ρούχα και είναι ξυρισμένοι πάνω στο κεφάλι τους. Από κει πήρε και το όνομα ο καφές cappuccino. :) O δε όρος cappuccino είναι λατινικός. Τώρα για Καπουζίνο δεν το έχω ούτε δει ούτε ακούσει και άλλωστε η ταμπελίτσα που φαίνεται στη φωτό του αγαπητού μας φίλου finchiii ονομάζει το πουλί Καπουτσίνος από όσο διακρίνουν τα γέρικα μάτια μου. Για ότι άλλο φιλολογικο γλωσσικό εδώ! Φιλιά!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Kai afto me to onoma legame kai sto post numero 12

Latiniko onoma : Carduelis cucullata
Aglika onoma : Red Siskin
Germaniko onoma : Kapuzenzeisig

Afou fernane ta prota apo germania pirane tin germaniki leksi KAPUZE ( ellinika = Kukula ) kai onomasane ta poulia KAPUZINOS.
Kalitera itane na lene einai SISKIN KUKULAS.
 
Ωραία. Για να μη σε στενοχωρήσω θα τα λέω από δω και πέρα siskin kululas! Ικανοποιημένος; :) Άντε θα έχεις και την πρωτιά στην ονομασία του είδους εν Ελλάδι! Τι άλλο θες βρεεεε;
 
Επειδή όμως θα εμπιστευόμουν περισσότερο την κρίση σου στα καναρίνια και όχι στη γλωσσολογία, μήπως να κοιτάξεις αν δε σου κάνει κόπο εδώ και να μου πεις την άποψή σου σχετικά με τη Λουκριτία;https://community.petbirds.gr/threads/%CE%A4%CE%AF-%CF%81%CE%AC%CF%84%CF%83%CE%B1-%CF%81%CE%AC%CF%84%CF%83%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%9B%CE%BF%CF%85%CE%BA%CF%81%CE%B9%CF%84%CE%AF%CE%B1.14476/
 
Ωραία. Για να μη σε στενοχωρήσω θα τα λέω από δω και πέρα siskin kululas! Ικανοποιημένος; :) Άντε θα έχεις και την πρωτιά στην ονομασία του είδους εν Ελλάδι! Τι άλλο θες βρεεεε;

Den me stenoxorisis katholou, ego ksero to pouli san Red Siskin i Carduelis cucullata ade san Spinus Venezuelas, den katalaba pote giati eprepe na exei KAI alo onoma (Kapuzinos)

Καλέ μου Αλέξανδρε αν και το όλο δεν αφορά το συγκεκριμένο forum, πληροφοριακά και λόγω ιδιότητάς μου, να σε ενημερώσω ότι ο όρος cappuccino δεν προέρχεται καν από τον καφέ αλλά από τους καλόγερους του τάγματος των Καπουτσίνων που φοράνε καφέ ρούχα και είναι ξυρισμένοι πάνω στο κεφάλι τους. Από κει πήρε και το όνομα ο καφές cappuccino.

Poli oreo eksigisi BRAVO. Omos pios rotise apo pou exei o Cappuccino to onoma tou ;
 
O ίδιος που μας έκανε την πραγματεία περί Καπουζίνο Καρπουζίνο κλπ κλπ. Μια μικρή φιλολογική παρέμβαση ήταν αγαπητέ. No more no less 😉
 
Μία ερώτηση, για το καπουτσινάκι,
πόσο έκανε;
Είχε και αρσενικό?
 
Εγώ τα δικά μου τα βρήκα λίγο ακριβά. Με παζάρεμα να φανταστείς πήρα το ζευγάρι 300 ευρώ. Τώρα έχουν φωλιά. Η πρώτη απόπειρα πάντως ήταν αποτυχημένη. Δεν βγήκε κανένα από τα 4 αυγά. ☹ Εσύ Αντρέα έχεις από ότι βλέπω siskins. Ποιά είναι η εμπειρία σου με αυτά;
 
Back
Top