Αναπαραγωγή Ποσες μερες μεσολαβουν αναμεσα στο πρωτο και στο δευτερο αυγο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης narkissa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

narkissa

PB New Member
Εγγραφή
16 Αυγ 2009
Μηνύματα
82
Πόλη
Θεσσαλονίκη
το θηλυκο κοκατιλ μου γεννησε αυγο και περασαν τρεις μερες απο τοτε.λενε οτι ανα δυο μερεςτα κοκατιλ γεννανε ενα αυγο. Αυτο σημαινει πως δεν θα κανει αλλο; Ειναι στανταρ οι δυο μερες που μεσολαβουν; Εγω μπορω να βοηθησω σε κατι εκτος απο το σοπιοκοκαλο που εβαλα ως πηγη ασβεστιου;
 
το θηλυκο κοκατιλ μου γεννησε αυγο και περασαν τρεις μερες απο τοτε.λενε οτι ανα δυο μερεςτα κοκατιλ γεννανε ενα αυγο. Αυτο σημαινει πως δεν θα κανει αλλο; Ειναι στανταρ οι δυο μερες που μεσολαβουν; Εγω μπορω να βοηθησω σε κατι εκτος απο το σοπιοκοκαλο που εβαλα ως πηγη ασβεστιου;

Η βοήθεια γίνεται πριν την διαδικασία της αναπαραγωγής και όχι κατα την διάρκεια. Τι διατροφική προετοιμασία έκανες στα πουλία; Τι ηλικία έχουν; Τα αυγά γίνονται κάθε 2η μέρα αλλά έχουν σημειωθεί να γεννήσουν και 1 αυγό την ημέρα (μη φυσιολογικός κύκλος). Μεσολάβησε κάτι κατα την διάρκεια της επώασης; (μετακίνηση κλουβιού, ενόχληση του ζευγαριού, καθαρισμός κτλ)
 
πολλα φρουτα λαχανικα σουπιοκοκαλο, αυγο. αυγοτροφη ανα δυο μερες και σπορους, ειναι σχεδον 2 χρονων και οι δυο. Δεν τα ενοχλησα καθολου. σημερα τρωει λεμαργα θα ελεγα το σουπιοκοκαλο απο το πρωι
 
Για περιμενε και αυριο να δεις αν θα σου κανουν αυγο! Τιποτα δεν ειναι σιγουρο! Μπορει να κανει και μονο ενα! Δεν ειναι και κακο το ενα αυγουλακι! Σκεψου θετικα! Ασ τα στην ησυχια τους και να δεις που ολα θα πανε καλα,ξερουν αυτα τι κανουν! Και παλι καλη επιτυχια!
Συνεχισε το αυγο και να δινεις πολλα φρουτα αλλα και ασβεστιο(τσοφλι αυγου, σουπιοκοκαλο)ωστε η θηλυκια να καλυψει τις απωλειες ασβεστειου απο την γεννηση του αυγου/ων! Και αν μπορεις δινει σπορους με φυτρα!
 
εμενα μου ειπαν τωρα που εκανε το πρωτο αυγο μονο σπορους και σουπιοκοκαλο κανει. Μετα την γεννηση του πρωτου νεοσσου θα αρχισω παλι την πληρη διατροφη
 
Εγω νομιζω πως χρειαζονται ολα οσα σου αναφαιρω! Πως τα πουλια θα παρουν τα καταλληλα στοιχεια και ως συνεπεια και δυναμεις για να συνεχισουν το κλωσσημα των αυγων τους! Τι να πω; Αν καποιος ξερει κατι στα σιγουρα ισως θα μπορουσε να μας λυσει καθοριστικα την απορια αυτη! Εγω παντως αυτο γνωριζω και αυτο ακριβως εφαρμοζω στα δικα μου πουλια!
 
σημερα το πρωι βρηκα την θηλυκια εκτος φωλιας με ενα παραμορφομενο αυγο διπλα της. Οπως ειπα περιμενα εχθες να γεννησει αλλα το εκανε σημερα στις 6 ☹

δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει. Εχω τρομαξει πολυ. Μηπως το κοριτσακι μου εχει κατι; Μηπως πρεπει να αφαιρεσω την φωλια; Περιμενω μια απαντηση ανησυχω πολυ
 

Συνημμένα

  • a1.webp
    a1.webp
    7,4 KB · Προβολές: 95
  • a2.webp
    a2.webp
    8,3 KB · Προβολές: 89
σημερα το πρωι βρηκα την θηλυκια εκτος φωλιας με ενα παραμορφομενο αυγο διπλα της. Οπως ειπα περιμενα εχθες να γεννησει αλλα το εκανε σημερα στις 6 ☹

δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει. Εχω τρομαξει πολυ. Μηπως το κοριτσακι μου εχει κατι; Μηπως πρεπει να αφαιρεσω την φωλια; Περιμενω μια απαντηση ανησυχω πολυ

Εχει κατι μεσα αυτο το αυγο η ειναι σκετο κελυφος; Ισως καποια ανωμαλια κατα τη δημιουργια του να ειχε αυτο το αποτελεσμα. Ειχαν ασβεστιο στη διαθεση τους κατα την περιοδο πριν την αναπαραγωγη;
 
σημερα το πρωι βρηκα την θηλυκια εκτος φωλιας με ενα παραμορφομενο αυγο διπλα της. Οπως ειπα περιμενα εχθες να γεννησει αλλα το εκανε σημερα στις 6 ☹

δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει. Εχω τρομαξει πολυ. Μηπως το κοριτσακι μου εχει κατι; Μηπως πρεπει να αφαιρεσω την φωλια; Περιμενω μια απαντηση ανησυχω πολυ

To πουλί έχει έλειψη ασβεστίου. Είσαι τυχερή που δεν είχες άλλα προβλήματα. Άμεση χορήγηση ασβεστίου, και όταν λέω άμεση καλό θα ήταν να πάς τώρα και να πάρεις ασβέστιο.
 
εχει κροκο. Ειχαν σουπιοκοκαλο και αυγο με το τσοφλι και μετα τουσ εδωσα και αυγοτροφη.
 
εχει κροκο. Ειχαν σουπιοκοκαλο και αυγο με το τσοφλι και μετα τουσ εδωσα και αυγοτροφη.

Ειχαν αλλα παρατηρησες αν το καταναλωναν καθολου; Ειτε το σουπιοκοκκαλο ειτε το τσοφλι; Γιατι αν εσυ τα εβαζες αλλα αυτα δεν το ακουμπουσαν δεν εχει και μεγαλη σημασια...
 
μα ναι το τρωγαν. Και το τσοφλι και το σουπιοκοκαλο. Και συνεχιζει να το τρωει ακομα με βουλημια
 
Συνεχισε το αυγο και να δινεις πολλα φρουτα αλλα και ασβεστιο(τσοφλι αυγου, σουπιοκοκαλο)ωστε η θηλυκια να καλυψει τις απωλειες ασβεστειου απο την γεννηση του αυγου/ων! Και αν μπορεις δινει σπορους με φυτρα!

Πρέπει να δίνεις μονο σπόρια και σουπιοκοκαλο. Φρούτα και αυγά κόβουμε μαχαίρι με το πρώτο αυγό, αλλιώς ο αρσενικός και η θηλυκή πυρώνουνε υπερβολικό και μπορεί να παρατάνε την φωλια εννοώ τα αυγά. Aυγοτροφη ξεκινήσουμε πάλι περίπου 2 μέρες πριν σπάνε τα αυγά.

σημερα το πρωι βρηκα την θηλυκια εκτος φωλιας με ενα παραμορφομενο αυγο διπλα της. Οπως ειπα περιμενα εχθες να γεννησει αλλα το εκανε σημερα στις 6
δεν ξερω τι μπορει να συμβαινει. Εχω τρομαξει πολυ. Μηπως το κοριτσακι μου εχει κατι; Μηπως πρεπει να αφαιρεσω την φωλια; Περιμενω μια απαντηση ανησυχω πολυ

Η θηλυκή από κάποιο λόγο έχει έλλειψη ασβεστίου η αν είναι πρώτη φορα που κάνει αυγά τα αναπαραγικο όργανα δεν δουλεύουνε ακόμα σωστά. Καλά είναι να παίρνεις κάποιο ασβέστιο από το φαρμακείο και θα δίνεις με το νερό. Μήπως δεν παίρνει από το σουπιοκοκαλο. Μην παίρνεις την φωλια από μέζα κανονικά συνεχίσει αύριο να κάνει το επόμενο αυγό, και αν παίρνεις την φωλια την μπερδεύεις.
 
μην αγχωνεσε ειπαμε σοφια αυτα συμβαινουν καμια φορα και στα καναρινια μου αλλα το επομενο αυγο ειναι μια χαρα ιδιετερα τορα που ειναι και η πρωτη γεννα, απλος θα βγαλεις ενα απογονο λιγοτερο.
 
ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και την συμπαρασταση. τα πουλια μου ειναι μελη της οικογενιας μου και τα φροντιζω οπως θα εκανα και με τα παιδια μου(αν ειχα) τους γονεις μου τα αδερφια μου. Για μενα δεν ειναι δυο πουλια μεσα σε ενα κλουβι. Νιωθω ασφαλης με ολους εσας εδω μεσα που εχετε πειρα και πλεον μπορω να τα φροντισω καλυτερα μια και γνωριζετε τις αναγκες τους καλυτερα απο εμενα. ευχομαι να πανε ολα καλα και καποτε να αποκτησω ενα φτεροτο μικρουλι, να πεταριζει και αυτο μαζι με τους γονεις του εδω και να γεμιζει χαρα το σπιτι μου.
ευχαριστω
 
πηρα ασβεστιο απο το φαρμακειο και ειναι αναβραζον ταμπλετες. Εχουν γευση πορτοκαλι και επιδη ειναι μεγαλες βαζω μιση μεσα στην ποτιστρα και η θηλυκια το πινει με ευχαριστηση. Ελπιζω τωρα να ειναι ενταξη η μικρη μου
 
Σοφία μου αν καταλαβα καλά πήρες σκευασμα ασβεστίου που προορίζεται για ανθρώπινη χρήση;

Ισως θα ηταν καλύτερα να πάρεις ενα προιόν που είναι κατάλληλο για πουλιά Calci-lux (Orlux) 😉
 
μου ειπατε απο φαρμακειο.. Αφησα την δουλεια μου για να τρεξω να την βρω ασβεστιο ο φαρμακοπιος μου ειπαι οτι υπαρχει αυτο... Τωρα λετε οτι δεν κανει ουτε αυτο... Εχει μια εβδομαδα τρεχω και αγοραζω οτι μου λεει ο καθε ενας εδω μεσα... Νομιζω οτι πολυ απλα θα τα παρατησω και θα αφησω τα πουλια μου να κανουν οτι οριζει η φυση τους. Δεν νομιζω οτι πανω στα δεντρα στην αυστραλια να τα δινει κανενας συμπληρωματα ασβεστιου...
 
μου ειπατε απο φαρμακειο.. Αφησα την δουλεια μου για να τρεξω να την βρω ασβεστιο ο φαρμακοπιος μου ειπαι οτι υπαρχει αυτο... Τωρα λετε οτι δεν κανει ουτε αυτο... Εχει μια εβδομαδα τρεχω και αγοραζω οτι μου λεει ο καθε ενας εδω μεσα... Νομιζω οτι πολυ απλα θα τα παρατησω και θα αφησω τα πουλια μου να κανουν οτι οριζει η φυση τους. Δεν νομιζω οτι πανω στα δεντρα στην αυστραλια να τα δινει κανενας συμπληρωματα ασβεστιου...

Ότι λέγεται εδώ μέσα δεν λέγεται για το κακό κανενός. Ήταν υποχρέωση σου όταν άκουσες την λέξη ασβέστιο να κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ, και να πάρεις τις απαντήσεις που έπρεπε. Ο Αλέξανδρος που είπε συγκεκριμένα για ασβέστιο, εννοεί και αυτό που πήρες, χωρίς όμως αυτό που σου παραθέτει η Γεωργία να κάνει καλύτερη ή χειρότερη δουλειά. Το συγκεκριμένο έχει αναλογίες για πουλιά ενώ το δικό σου έχει αναλογίες για ανθρώπους, οπότε δεν μπορείς να είσαι σίγουρη για την ακριβή δοσολογία.
Στην φυση τα πουλία τρέφονται με σπόρους, με φρούτα, με λαχανικά, με εντομα, με σκουλήκια, με ασβεστολιθικές πέτρες, με λάσπη, γυμνάζονται καθημερινά και αναπαράγονται ακριβώς όταν πρέπει. Πιστεύω οτι θα έπρεπε να ανακαλέσεις την απόφαση σου για να παρατήσεις τα πουλία με το πρώτο μικρό στραβοπάτημα.
 
το φορουμ θα παρατησω... Οχι τα πουλια μου.

ευχαριστω για την μεχρι τωρα βοηθεια σας. Να περνατε καλα
 
Back
Top