Αναπαραγωγή Ποση ωρα κανει να σηκωθει η καναρα απο την φωλια;

Τζουάν

PB New Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
395
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα! Με λενε ευα κι εχω 3 παιδακια και 2 φτερωτα παιδακια! Εχουμε ενα ζευγαρακι κιτρινα μαλινουα το οποιο με πολυ προσοχη προετοιμασαμε ακολουθώντας κατα γραμμα την προετοιμασια που προτεινετε!ζευγαρωσαν κ χθες η λινα μας μας εκανε το πρωτο αυγουλακι! Απο την ωρα που το γεννησε το κλωσσαει κ ο αρσενικος την ταιζει στο στομα! Να πω οτι επειδη ο καιρος μας τα χαλασε κ ολο φυσαει τα εχουμε μεσα(τα παιδια μου δε τα πειραζουν καθολου, γενικα εχουν συνηθισει τα πουλακια να βλεπουν τα παιδακια μου και το αντιστροφο).σημερα το πρωι μας εκανε κ το δευτερο αυγουλακι. Εδω καπου πρεπει να τα εκανα θαλασσα εγω! Επειδη περιμεναμε κοσμο σκεφτηκα να τα βαλω σε αλλο δωματιο μην τρομαξουν απο τα ενθουσιωδη νηπια των κουμπαρων κι απο την ωρα που αλλαξα θεση στο κλουβι η καναρα σηκωθηκε απο τη φωλια...3-4 ωρες το πολυ που εκατσε η παρεα δεν πρεπει να εκατσε στη φωλια. Μολις εβαλα το κλουβακι στη γνωριμη θεση τσουπ ξαναεκατσε στην φωλια.υπαρχει περιπτωση να επαθαν ζημια τα αυγουλακια μας;
 
Γεια σου Εύα! Να χαίρεσαι όλα σου τα παιδάκια!

Γενικότερα κατά την περίοδο αναπαραγωγής απαγορεύεται να μετακινούμε το κλουβί και να το κουνάμε γενικότερα.. Όχι μόνο γιατί μπορεί τα αυγά να σπάσουν αλλά γιατί το ζευγάρι θα αναστατωθεί όπως και στη δική σου περίπτωση και η κανάρα μπορεί να παρατήσει τα αυγά.. Είσαι τυχερή που ξανακάθησε η κανάρα στα αυγά! Μην τα ξανακουνήσεις! Μέχρι να ξεπεταχτούν τα μωρά εκεί θα μείνει το κλουβί..

Από τότε που έκανε το πρώτο αυγό κάθεται συνεχώς στη φωλιά ή αραιά και που;
 
γεια σου αλικη! Σ'ευχαριστω για την αμεση απαντηση! Απο την ωρα που γεννησε το πρωτο(χθες το πρωι) καθεται συνεχως στα αυγα. Κ το 2ο το ειδα κατα τυχη (επ'ουδενι δε τα ενοχλουμε) σημερα το πρωι.χαζομαρα μου μεγαλη αλλα θεωρησα μικροτερο κακο την μετακινηση στο δωματιο μου απο το να γαντζωθουν τα παιδια στο σκλουβι και τα ταραξουν. Πολυ στεναχωρεθηκα ☹
 
ευα δεν πιστευω να καθοταν πανω στα αυγα απο χθες μαλλον απλα βρισκοταν στη φωλια δεν τα κλωσσουσε
συνηθως οι καναρες καθοντε απο το δευτερο αλλες απο το τριτο αυγο και κλωσσανε (πραγματικα) νομιζω δεν θα εχεις προβλημα αφου ξαναεκατσε κατα τα αλλα οτι σου ειπε η αλικη δεν μετακινουμε το κλουβι καθολλου και οσο μπορουμε τα απαραιτητα οταν εχουν αυγα τα καναρια μας
 
Λετε να μην παθαμε ζημια; Ποση χαρα μου δινετε να ξερατε! Τα αγαπαμε πολυ ειναι ενα πολυ καλοβολο ζευγαρι και ποσο χαρηκαμε με τα αυγουλακια δε λεγεται! Πως καταλαβαινουμε γενικα ποτε κλωσσαει κ ποτε καθεται απλα;
 
Back
Top