Διατροφή Ποσο μπορει να αντεξει ενα καναρινι νηστικο;

steliosagk

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2009
Μηνύματα
103
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα...
Ποσο μπορει να αντεξει ενα καναρινι νηστικο;

Σκεφτηκα να του αφαιρεσω για καμια ωριτσα την τροφη του, ωστε να του δωσω τροφη με το χερι μου και να τσιμπησει απο κει...

Κακη ιδεα;
 
Για μένα σήγουρα κακή.. Πρέπει να σε εμπιστευτεί και όχι να αναγκαστεί να φάει γιατί πεθαίνει της πείνας. Αν και για μία ώρα, μάλλον ούτε που θα το καταλάβει. Γενακα, κοίτα να περνάει καλά και μην το στρεσάρεις.. Και να το αναγκάσεις μια φορά να φάει από το χαίρι σου έτσι, δε σημαίνει πως μετα θα βάζεις μέσα το χαίρι και θα σου έρχεται..
 
Καλησπερα...
Ποσο μπορει να αντεξει ενα καναρινι νηστικο;

Σκεφτηκα να του αφαιρεσω για καμια ωριτσα την τροφη του, ωστε να του δωσω τροφη με το χερι μου και να τσιμπησει απο κει...

Κακη ιδεα;
Και για ποιο λογο να το ταιζεις με το χερι; Δεν υπαρχει λογος. Μην το στρεσσαρεις το πουλακι. Εσενα θα σου αρεσε να σου παρουν το φαι και μετα να ερχονται να σε ταιζουν με το χερι;
 
Σιγουρα δεν είναι καλη ιδέα... Τα καναρινια δεν εκπαιδευονται - εξημερώνονται όπως οι παπαγάλοι. Η τροφή πρέπει να είναι στην διάθεσή τους 24 ώρες το 24ωρο εκτός απο την λιγη ώρα που διαρκεί η καθαριότητα του κλουβιού, το πλύσιμο των ταιστρών κτλ. Ομως τα χερια στο κλουβι είναι κατι που όπως σου είπαν και οι προηγούμενοι φίλοι μας είναι κατι που στρεσσάρει τα πουλιά. Δεν θα στο συνιστουσα να το κάνεις μιας και συστινουμε στα μέλη να αποφευγουν τα χερια στο κλουβί βάζοντας τις ταίστρες σε τέτοιο σημείο που να έχουν έυκολη προσβαση για την αλλαγη της τροφής ώστε να μην δημιουργηθει το παραμικρό πρόβλημα.:)
 
μπορεις να δωσεις λιγο μαρουλακι ή φρουτα με το χερι σου κοντα του μεν, αλλα εξω απ το κλουβι αρχικα.
εγω στα καναρινια μου κ χερια βαζω μεσα στο κλουβι κ απ τα χερια μου τρωνε κ πινουν κ πανω μου ερχονται κ δεν με φοβουνται,... και και και. 🙂
αυτο ομως γινεται σταδιακα
δεν πρεπει να κακομεταχειριζομαστε αυτα τα ευαισθητα πλασματακια (ουτε κανενα αλλα πλασμα εννοειται)
ουτε να τους στερουμε την τροφη για να διασκεδασουμε.
θελουν αρκετο χρονο να συνηθισουν.
μια σχεση με καναρινι, με υπομονη κ αγαπη, μπορει να γινει απιστευτα φιλικη κ τρυφερη.
καθε προσεγγιση ομως, παντα με σεβασμο στα πουλακια (κ γενικοτερα σ ολα τα ζωακια)
 
εννοειται οτι δε θελω να το τυραννησω... και οτι δε θα το αφηνα να πεθανει της πεινας. απλα ελεγα για μια ωριτσα μονο.
αλλα αφου δεν ειναι καλη ιδεα, οκ... Δεν πειραζει. εσεις ξερετε καλυτερα...
οπως ειπε και η Ευα, αυτο επιτυγχανεται σταδιακα...
 
φιλε μου εγω εχω ενα ζεμπρακι 1 ετους, ποτε δεν εχει φαει απο το χερι μας, αλλα ερχεται και τρωει απο το πιατο μας...

Ειναι στον χαρακτηρα του καθε πουλιου... Οπως και δεν καθετε να το χαιδεψουμε αλλα ερχεται και καθετε επανω μας...

Μην το πιεζεις αμα αποκτησει εμπιστοσυνη θα δεις που θα κανει πραγματα που θα τα χαρεις περισσοτερο, πχ,το δικο μου με χαροποιει περισσοτερο να το βλεπω να πετα ελευθερο απο να ερχετε να τρωει στο χερι μου...
 
φιλε μου εγω εχω ενα ζεμπρακι 1 ετους, ποτε δεν εχει φαει απο το χερι μας, αλλα ερχεται και τρωει απο το πιατο μας...

Ειναι στον χαρακτηρα του καθε πουλιου... Οπως και δεν καθετε να το χαιδεψουμε αλλα ερχεται και καθετε επανω μας...

Μην το πιεζεις αμα αποκτησει εμπιστοσυνη θα δεις που θα κανει πραγματα που θα τα χαρεις περισσοτερο, πχ,το δικο μου με χαροποιει περισσοτερο να το βλεπω να πετα ελευθερο απο να ερχετε να τρωει στο χερι μου...
ΣΩΣΤΟΣ
 
Εχω την εντύπωση πως τα δυο παιδιά που αναφεραν τις προσωπικές τους εμπειρίες είναι η εξαίρεση και οχι ο κανόνας. Απόδειξη είναι οτι εκατοντάδες μελη προσπαθούν να εξημερωσουν για μεγάλο χρονικό διάστημα πουλιά και δεν τα καταφέρουν! Ριξε μια ματια στα αντιστοιχα θέματα σχετικά με την εξημερωση και θα καταλάβεις! 🙂
 
Τζίνα, δεν νομίζω πως η Εύα και ο Αναστάσιος είναι η εξαίρεση. Όλοι μπορούμε να τα καταφέρουμε εξίσου καλά, αν προσπαθήσουμε και δεν πιέζουμε τα πουλιά. Νομίζω πως η "αποτυχία" οφείλεται στο ότι πολλοί βιάζονται για το "μεγάλο βήμα", κάνουν βιαστικές κινήσεις, πράττουν απερίσκεπτα και πιέζουν τα πουλιά κι έτσι μόνο το επιθυμητό αποτέλεσμα δεν έχουν.

Προσωπικά, πιστεύω πως η πεμπτουσία της επιτυχίας είναι: η υπομονή, η επιμονή κι ότι πρέπει να αφήνουμε τα πράγματα να κυλούν ομαλά. Αν τα εφαρμόσουμε όλα αυτά, πιστεύω πως ναι, θα υπάρξει σημαντική κι εμφανέστατη βελτίωση.

Και φυσικά μην περιμένουμε να γίνει το "θαύμα" εντός μικρού χρονικού διαστήματος, μπορεί να πάρει μέρες ή και ολόκληρους μήνες ακόμα.
 
Aναστασία μου ισως εχεις δικαιο, απλά πιστευω πως τα καναρίνια είναι πιο δυσκολο να εξημερωθούν συγκριτικά με τους παπαγάλους που ειναι απο τη φυση τους κοινωνικά πουλιά και επιζητουν το χαδι και την κοινωνική επαφη πρώτα με τα πουλια του ειδους τους και μετα με τους ανθρώπους που τα φροντίζουν. Ισως το γεγονός οτι τα καναρίνια μοιαζουν πιό ευθραυστα και λεπτεπίλεπτα, φοβίζει πολλούς να σχοληθούν με τη εξημέρωσή τους. Βεβαια έχουμε δει και βιντεο που εχει επιτευχθεί εξημέρωση καναρινιού οταν καποιος εχει ασχοληθει απο μωρα μαζι τους. Απλα τα περιστατικά εξημερωσης καναρινιού είναι ασυγκριτως λιγοτερα απο εκεινα της εξημερωσης παπαγαλου. Σιγουρα η τροφή ειναι ενα μεσο για να τα δελεάσει κανείς, αλλα για να θυμήθούμε και το αρχικό ερώτημα του πόστ, καλο θα είναι να μην αφηνουμε για περισσοτερη απο μια ωρα νηστικά.:)😱
 
αλλα για να θυμήθούμε και το αρχικό ερώτημα του πόστ, καλο θα είναι να μην αφηνουμε για περισσοτερη απο μια ωρα νηστικά.

Δεν αναφέρθηκα σε κάτι τέτοιο. Έτσι κι αλλιώς είμαι αντίθετη σε τέτοιες μεθόδους.

Θα συμφωνήσω πως έχουμε καλύτερα αποτελέσματα όταν έχουμε να κάνουμε με ένα μικρό πουλάκι, τα πράγματα είναι ευκολότερα για μας, εν συγκρίσει με ένα μεγαλύτερο πουλί -ηλικιακά πάντα- που σαφώς υπάρχει μεγαλύτερο επίπεδο δυσκολίας.

Προσωπικά, δεν μετράω κανένα ζώο με την εμφάνιση και το μέγεθός του. Πιστεύω, πως δεν είναι ακατόρθωτη η εξημέρωση των καναρινιών, όπως και των gouldians και άλλων μικρόσωμων πουλιών. Απλά, πρέπει να βαδίζουμε σταθερά και με σωστά "βήματα". :)
 
Back
Top