Γενικά Ποσο νομιμη ειναι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης FINCHiii
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

FINCHiii

PB Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
589
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Πιστευω ολοι εχουν παρατηρησει η αν οχι ολοι οι περισσοτεροι πως υπαχουν pet shop που πουλανε προιοντα για το παρανομο πιασιμο πουλιων. Εφαλτηριο του θεματος αποτελεσε η θεαση σε μια αυλη μιας "στημενης καπατσας" και ειμαι σε μια διελκυστηνδα αναμεσσα στο ποσο νομιμο ειναι και ποιος ευθυνεται.Αναντιρρητα πιστευω πως την μεγαλύτερη ευθηνη εχουν οι καταστηματαρχες και οχι τοσο ο αγοραστης. Θα ηθελα να ακουσω και τισ δικες σας αποψεις...
 
Poli fobame tha ksekinisoune pali i gnostes fasaries me ta piasmena poulia se afto to thema.

Tha exo to nou mou kai an katalabeno tha pai pros ekei tha to kleino.
 
θα απαντησω φιλε Χρηστο λεγοντας οτι μια πετρα ειναι απλα μια πετρα οταν ειναι στον δρομο, αυτοματα ομως μετατρεπεται σε οπλο αν την χρησιμοποιησουμε ως μεσον για να βλαψουμε καποιον. Ετσι και το καταστημα που την πουλα δεν κανει κατι παρανομο, αυτος που την χρησιμοποιει πραττει παρανομια.
 
Ma poso paradixma xriasese ;

Aftos pou poulai aytokinita ftei an kapios trakari kai skotoni anthropous;
Aftos pou poulai maxeria ftei an kapios skotonei tin pethera tou me to maxeri ;
Aftos pou poulai opla ftei an kapios pernei to oplo kai skotoni kapion ;

Oso den einai paranoma apo to nomos i berges kai ta dixtia kai ta ala ksebrakala, den einai paranoma aftos pou to poulai. Einai omos aftos paranoma pou piasei ena pouli pou einai sti lista filagmenon poulion. An piaseis tin kota sou me ta dixtia, DEN eisai paranoma.
 
Σε μια παράνομη δραστηριότητα θεωρούνται παράνομα και τα εργαλεία. Όταν συλλαμβάνεται αυτός που αιχμαλωτίζει πουλιά, κατάσχεται και ο εξοπλισμός του.

Ο "λόγος παράθυρο" για τον οποίο βρίσκονται στα καταστήματα, είναι (αν δεν κάνω λάθος) ότι προορίζονται για τη σύλληψη του διαφυγόντος καναρινιού μας από το κλουβί του!

Άρα, ο οξύμωρος τίτλος του θέματος περί της ποσότητας της παρανομίας (πολύ ή λίγο) νομίζω πως είναι ιδανικός. Είναι… λίγο παράνομα. 🙄
 
Να ξεκαθαρίσω ότι είμαι αντίθετος με το πιάσιμο άγριων πουλιών.Αλλά μπορεί να μου πει κάποιος πως φτάσαμε να έχουμε δαχτυλιδωμένα αγριοπούλια στα κλουβιά μας; Μήπως κάποιοι πριν από εμάς αιχμαλώτισαν τους προγόνους των ''δαχτυλιδωμένων'' καρδερίνων μας;Κι εμείς συνεχίσαμε την αναπαραγωγή εξαγνισμένοι πια ρίχνοντας όλη την ευθύνη στους κακούς με τις ξόβεργες και τις καπάτσες... Εμείς είμαστε καθαροί και ο petshopas o παράνομος;
Αυτό που κάνουμε είναι νόμιμο. Είναι όμως ΗΘΙΚΟ;
 
Υπάρχει ήδη μια υπερκορεσμένη συζήτηση σε άλλο thread του φόρουμ σχετικά με το θέμα που αναφέρεσαι και μπορείς να πεις την άποψή σου εκεί. Η συγκεκριμένη συζήτηση αφορά στο αν πωλούνται νόμιμα ή όχι οι καπάντζες στα καταστήματα.
 
Να ξεκαθαρίσω ότι είμαι αντίθετος με το πιάσιμο άγριων πουλιών.Αλλά μπορεί να μου πει κάποιος πως φτάσαμε να έχουμε δαχτυλιδωμένα αγριοπούλια στα κλουβιά μας; Μήπως κάποιοι πριν από εμάς αιχμαλώτισαν τους προγόνους των ''δαχτυλιδωμένων'' καρδερίνων μας;Κι εμείς συνεχίσαμε την αναπαραγωγή εξαγνισμένοι πια ρίχνοντας όλη την ευθύνη στους κακούς με τις ξόβεργες και τις καπάτσες...

DISTIXOS - EKTOS THEMATOS.
Se afto to thread, paragalo poli, mono apantisis entos thematos.
 
koita αλεξανδρε θελω και πρεπει να σου πω πως εν μερει εχεις δικιο ομως (και μεσα στα παραδειγματα που μας εθεσες) τα αντικειμενα που γινονται αιτια θανατου καποιου (ανθρωπου ή ζωου) ειναι κατασκευασμενα προς αλλη χρηση ενω η καπατσα και τα συναφη εχουν ως μονο σκοπο την αιχμαλωσια πτηνων.Βεβαια σκοπος μου δεν ειναι να διμιουργησω εντυπωσεις και επειδη δεν θελω να στρεψω αντιπτων ιθαγενων προσπαθεια προς συγκεκριμενα προσωπα... ΠΙΣΤΕΥΩ πως δεν φταινε οι καταστηματαρχες ουτε οι αγοραστες αλλα ουτε και οι κατασκευαστες(εχουν φυσικα μικρη ευθυνη)κυριος ομως υπαιτιος για μενα ειναι το ΚΡΑΤΟΣ (το εκαστοτε κρατος και κυβερνηση ) που ουτε μεσα απο τις διαφορες οργανωσεις δεν προσπιζει την ασφαλεια και την διαβιωση των ιθαγενων πουλιων της χωρας. Τελειωνω λεγοντας κατι που ισως σας φανει περιεργο, οπως εσεις(εγω ειμαι μαθητης) εχετε τισ δουλειες σας αλλα και τα χομπι σας υπαρχουν ανθρωποι που με δυσκολια τα βγαζουν περα και καταφερνουν να επιβιωνουν μεσα απο την εκμεταλευση της φυσης, οχι μονο στην ελλαδα αλλα και ανα τον κοσμο. Ευχαριστώ.
 
koita αλεξανδρε θελω και πρεπει να σου πω πως εν μερει εχεις δικιο ομως (και μεσα στα παραδειγματα που μας εθεσες) τα αντικειμενα που γινονται αιτια θανατου καποιου (ανθρωπου ή ζωου) ειναι κατασκευασμενα προς αλλη χρηση ενω η καπατσα και τα συναφη εχουν ως μονο σκοπο την αιχμαλωσια πτηνων.Βεβαια σκοπος μου δεν ειναι να διμιουργησω εντυπωσεις και επειδη δεν θελω να στρεψω αντιπτων ιθαγενων προσπαθεια προς συγκεκριμενα προσωπα... ΠΙΣΤΕΥΩ πως δεν φταινε οι καταστηματαρχες ουτε οι αγοραστες αλλα ουτε και οι κατασκευαστες(εχουν φυσικα μικρη ευθυνη)κυριος ομως υπαιτιος για μενα ειναι το ΚΡΑΤΟΣ (το εκαστοτε κρατος και κυβερνηση ) που ουτε μεσα απο τις διαφορες οργανωσεις δεν προσπιζει την ασφαλεια και την διαβιωση των ιθαγενων πουλιων της χωρας. Τελειωνω λεγοντας κατι που ισως σας φανει περιεργο, οπως εσεις(εγω ειμαι μαθητης) εχετε τισ δουλειες σας αλλα και τα χομπι σας υπαρχουν ανθρωποι που με δυσκολια τα βγαζουν περα και καταφερνουν να επιβιωνουν μεσα απο την εκμεταλευση της φυσης, οχι μονο στην ελλαδα αλλα και ανα τον κοσμο. Ευχαριστώ.

Θελω να σου υπενθυμισω πως το κρατος ειμαστε εμεις και τις κυβερνησεις τις εκλεγουμε
παλι εμεις.
 
ρε Σταυρο δεν ειναι αμεσα υπευθυνη η εκαστοτε κυβερνηση αλλα τα απμοδια οπγανα. Δηλαδη υπαρχουν οργανισμοι που ειναι υπευθυνοι για την προστασια της αγριας πανιδας τους οποιου νουθετει το κρατος αλλα το προσωπικο του το μονο που δεν κανει ειναι να νοιαζεται. Οι κυβερνησεις σαφως εχουν απμοδιοτητα αλλα δεν γινεται να δινουμε ΠΑΝΤΑ σε αυτες το φταιξιμο και εμεσα σε εμας τους ιδιους... Παντως σε ευχαριστω για την παρεμβαση που δειχνει την υπαρξη της δημοκρατιας στην Ελλαδα παρολο που αυτη μενει ανεκμεταλευτη απο εμας...
 
Φίλε Χρήστο,όπως σου είπε και ο φίλος Αλέξανδρος πιο πάνω,ένα μαχαίρι κόβει ψωμί αλλά σκοτώνει κιόλα. Εξαρτάται λοιπόν για ποιόν λόγο το κατέχεις. Εγω έχω 2 παλιές καπάντζες μπορεί και για πάνω απο 20 χρόνια στη κατοχή μου. Ξεκαθαρίζω οτι δε πιάνω άγρια και οτι δεν τις έχω βγάλει ποτέ απο το σπίτι για να τις στήσω σε κανα δάσος. Ο μόνος λόγος που τις έχω είναι να τις βάζω καμιά φορά το καλοκαίρι, πάνω στα κλουβιά με τα καναρίνια και καμιά φορά πιάνεται κανένα φευγάτο καναρίνι το οποίο έτσι κι αλλιώς ή είναι καταδικασμένο να φαγωθεί απο καμιά γάτα ή να πιαστεί απο κάποιον άλλον.
 
fuat εδώ ήθελα να σταθω κι εγώ! Ενας φίλος μου κάτω στην Αθήνα στην ταράτσα του σπιτιού του έχει πολλά πουλιά τόσα που και ένα μεγάλο πετ σόπ θα τον ζήλευε! Έχει αρκετους καπαντζέδες και τους έχει στιμένους όλους δίπλα στα κλουβία! Εχει πιάσει παρα πολλά φευγάτα πουλία και τα βάζει σε μεγάλα και ευρύχωρα κλουβιά.. Μπροστά μου έχει πιασει και σπουργίτι και το άφησε αμέσως να φύγει.Αυτό τώρα τι έιναι;Εγω πιστεύω δεν είναι καθόλου παράνομο!Γιατί ουτε τα εμπορεύεται μετα ούτε τίποτα.Απλά με λίγη τύχη πιάνει τα πουλάκια που κάποιοι ήταν άτυχοι και έχασαν... Η γειτόνισσα μου απέναντι πήρε ένα θυληκό καναρίνι και έχει βάλει απο δίπλα στο κλουβί ένα καπατζε για να πιασει όπως λέει κανένα αρσενικό που θα πλησιάσει... Το θέμα πάντα είναι πως χρησιμοποιούμε κατι... Και δε φταίει κανένας άλλος πέραν του εαυτού μας...
 
πρωσοπικα ξερω ανθρωπο που πιστευει οτι ουτε τα καναρινια πρεπει να τα εχουμε σε κλουβι ακομα και αν στη φυση δεν υπαρχουν καναρινια σε αυτη την μορφηκαι επισης εχω γνωρισει ανθρωπο που ζουσε πουλοντας αγριοπουλα χωρις ποτε να προσπαθει να τα αναπαραγη. Ολοι εχουμε ευθυνη. Οσο φταιει ο πετσοπας αλλο τοσο φταιω και εγω αν παω και αγορασω. Και κατι τελευταιο, πραγματι το μαχαιρι κοβει το ψωμι αλλα μπορει να σκοτωσει κιολας, η ξοβεργα ομως ειναι κατα κανονα για μια χρηση μονο(στην ελλαδα τουλαχιστον) ειναι για να πιανει αγριοπουλα, γιαυτο λεω οτι φταιει και ο πετσοπας αλλα και ο πελατης.
 
Φίλε Νίκο, καμία αντίρρηση για την ξόβεργα, είναι ένα ελεεινό εργαλείο σύλληψης πουλιών,όπως και η καπάντζα όταν τη χρησιμοποιούν για να πιάσουν άγριοπούλια. Το 1ο παράδειγμα του ανθρώπου που έφερες πιστεύω οτι είναι ακραίο και το καταλαβαίνεις κι εσύ απ'ότι φαντάζομαι. Όσο για το 2ο, πιστεύω οτι δεν εξαγνίζεται με το οτι δεν τα αναπαράγει. Εξακολουθεί να είναι κακό αυτό που κάνει.
Φιλικά.
 
koita αλεξανδρε θελω και πρεπει να σου πω πως εν μερει εχεις δικιο ομως (και μεσα στα παραδειγματα που μας εθεσες) τα αντικειμενα που γινονται αιτια θανατου καποιου (ανθρωπου ή ζωου) ειναι κατασκευασμενα προς αλλη χρηση ενω η καπατσα και τα συναφη εχουν ως μονο σκοπο την αιχμαλωσια πτηνων.Βεβαια σκοπος μου δεν ειναι να διμιουργησω εντυπωσεις και επειδη δεν θελω να στρεψω αντιπτων ιθαγενων προσπαθεια προς συγκεκριμενα προσωπα... ΠΙΣΤΕΥΩ πως δεν φταινε οι καταστηματαρχες ουτε οι αγοραστες αλλα ουτε και οι κατασκευαστες(εχουν φυσικα μικρη ευθυνη)κυριος ομως υπαιτιος για μενα ειναι το ΚΡΑΤΟΣ (το εκαστοτε κρατος και κυβερνηση ) που ουτε μεσα απο τις διαφορες οργανωσεις δεν προσπιζει την ασφαλεια και την διαβιωση των ιθαγενων πουλιων της χωρας. Τελειωνω λεγοντας κατι που ισως σας φανει περιεργο, οπως εσεις(εγω ειμαι μαθητης) εχετε τισ δουλειες σας αλλα και τα χομπι σας υπαρχουν ανθρωποι που με δυσκολια τα βγαζουν περα και καταφερνουν να επιβιωνουν μεσα απο την εκμεταλευση της φυσης, οχι μονο στην ελλαδα αλλα και ανα τον κοσμο. Ευχαριστώ.
Κατ' αρχήν το θέμα Αγριοπούλια και "πιάσιμο" πιστεύω ότι έχει απαντηθεί σε παλαιότερες συζητήσεις όπως ανέφερε και ο Σταύρος.
Όσο για τον φίλο Χρήστο και αυτά που αναφέρει, να πω μόνο ότι όλοι μας ευθυνόμαστε για την κατάντια αυτή.
Το κράτος έχει και νόμους και ελέγχους. Ξέρεις πόσες παραβάσεις για πιάσιμο άγριων πουλιών υπάρχουν; Ξέρεις ότι υπάρχει νομοθεσία γι' αυτό;
Το θέμα είναι περισσότερο κακής νοοτροπίας που έχουμε όλοι μας ως λαός, ως Έλληνες.
Ρώτα καλύτερα τον φίλο Αλέξανδρο πως συμπεριφέρεται ένας Γερμανός απέναντι στο κράτος, στις αρχές και στην παρανομία, δες αντίστοιχα τι κάνει ένας Έλληνας (εσύ ας πούμε) σε τέτοιες περιπτώσεις και θα καταλάβεις γιατί τόσα χρόνια δεν υπάρχει "φρένο" στην ιστορία αυτή.
 
Back
Top