Αναπαραγωγή Ποτε απομακρυνω το θυληκο απο το αρσενικο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toykaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ποτε απομακρυνω το θυληκο απο το αρσενικο;
Θα χρειαστούμε περισσότερα στοιχεία για να απαντήσουμε.
Πότε το απομακρύνεις...
Για να σταματήσεις την αναπαραγωγή. Για να μην ενοχλεί στη φωλιά;
Πρέπει να μας το αποσαφηνίσεις.
 
ειναι στο 3ο αυγο, δεν θελω να εχω επομενη αναπαραγωγη...Απλα ρωταω απο τωρα για να ξερω. Τα εχω σε ζευγαρωστρα τωρα σαφως χωρις χωρισμα.. Ποτε τα απομακρυνωκαι βασικα τα απομακρυνω η τα αφηνω μεσα στην ζευγαρωστρα απλα με το χωρισμα;
 
ειναι καλο δηλαδη να κανουν συνεχωμενες γεννες; Εσεις τι λετε;να την συνεχισω. Ας παμε στην πρωτη περιπτωση οτι ολα πανε καλα και βγαινουν πουλακια, και ειναι υγιες και ολα καλα.σε αυτη την περιπτωση θελω να τα απομακρυνω να μην κανουν 2η γεννα.στην 2η περιπτωση που δεν ειναι επιτυχης τοτε πειτε μου και εκει τι γινετε εαν θελω να συνεχισω...
 
ειναι στο 3ο αυγο, δεν θελω να εχω επομενη αναπαραγωγη...Απλα ρωταω απο τωρα για να ξερω. Τα εχω σε ζευγαρωστρα τωρα σαφως χωρις χωρισμα.. Ποτε τα απομακρυνωκαι βασικα τα απομακρυνω η τα αφηνω μεσα στην ζευγαρωστρα απλα με το χωρισμα;
Θα παραμείνουν στην ζευγαρώστρα όπως ακριβώς τα έχεις μέχρι το θηλυκό ν' αρχίσει να δείχνει διάθεση για νέα φωλιά...
Όταν δηλώσει έτοιμη για νέα φωλιά... εγώ την αφήνω μόνη της με όλα όσα χρειάζονται για να τη φτιάξει κρατώντας τον πατέρα με τα μικρά.
Όταν αυτά "ενηλικιωθούν", χαλάω τη φωλιά και τα αυγά (χωρίς να έχουν γονιμοποιηθεί) και βάζω τα πουλιά στους χώρους που θα περάσουν την πτερόρροια.
 
Στη χρονικη περιοδο που διανυουμε δεν θα προτεινα να συνεχισεις μετα για αλλη γεννα ετσι κ αλλιως. Ακομα ειναι στο τριτο αυγο, μιλαμε για 2η γεννα τουλαχιστον μεσα Ιουνιου, που ειναι απαγορευτικο λογω ζεστης.
 
ειναι καλο δηλαδη να κανουν συνεχωμενες γεννες; Εσεις τι λετε;να την συνεχισω. Ας παμε στην πρωτη περιπτωση οτι ολα πανε καλα και βγαινουν πουλακια, και ειναι υγιες και ολα καλα.σε αυτη την περιπτωση θελω να τα απομακρυνω να μην κανουν 2η γεννα.στην 2η περιπτωση που δεν ειναι επιτυχης τοτε πειτε μου και εκει τι γινετε εαν θελω να συνεχισω...
Για την δεύτερη περίπτωση δεν υπάρχει κατά τη γνώμη μου χρόνος επανάληψης.
Σε λίγες μέρες βγαίνει κι ο Μάης.. Πάμε σε πολύ ζεστούς μήνες... είναι κρίμα για όλη την οικογένεια πουλιών να τα εκθέτουμε σε τέτοιες πιέσεις.
 
τελεια.. Οποτε πως τα χωριζω, οπως ξερετε ειμαι αρχαριος και δεν θα καταλαβω ποτε εχει διαθεση για φωλια. Αυτη οσο νημα και να την βαλω παιζει... Εχει 2 μερες που δεν υπαρχει νημα μεσα και δνε θα ξαναβαλω, οποτε εαν με το καλο γεννηση που μιλαμε για ιουνιο οπως ειπατεκαι βγουν τα μικρα τα αφηνω για 2 εβδομαδες ακομα οπως εχουν και μετα απομακρυνω τον μπαμπα; Καταλαβα καλα;
 
Στις περιπου 15 μερες ζωης τους αφηνεις τη μαμα στη μια πλευρα με χωρισμα, και στην αλλη το μπαμπα με τα μικρα. Της δινεις κανονικα φωλια και νημα, φτιαχνει, γενναει οτι ειναι να γεννησει (ο μπαμπας ειναι ακομα με τα μικρα), την αφηνεις να κλωσσησει 5-6 μερες, μετα της παιρνεις τη φωλια της, την βαζεις μονη σε αλλο κλουβι (αμα μπορεις να μην ακουει και αρσενικα ακομα καλυτερα), και οταν τα μικρα σου ειναι +-1 μηνα τα βαζεις στο δικο τους χωρο. Ετσι στο τελος θα εχεις τη μαμα μονη σε κλουβι, το μπαμπα μονο σε κλουβι, τα μικρα μονα σε κλουβι.
 
Σταύρο, όλα αυτά που ρωτάς απαντώνται στα θέματα που σου πρότεινε η Μιράντα να διαβάσεις στο μήνυμα #4. Εάν δεν αφιερώσεις λίγο χρόνο στο να ενημερωθείς, να ξέρεις ότι θα σου προκύπτουν συνεχώς ερωτήματα που θα σε κάνουν μονίμως εξαρτημένο από συμβουλές τρίτων. :)
 
σαφως αλλα εχω ετσι ερωτησεις που ισως τις διαβαζω (απαντημενες) απλα αλλο ειναι να σου το λενε 😉 γινετε και διαλογος.. Και συνεχιζω τις χαζες ερωτησεις μου.. Δηλαδη βλεπω μιλαμε για νεα φωλια. Πως ειστε σιγουροι οτι θα κανει νεα φωλια μετα τις 15 μερες;
 
Αμα ξεκινησουν δεν σταματανε. Γιάυτο τα χωριζουμε, και κοβουμε τις επαφες εστω και οπτικοακουστικα για να ηρεμησουν.
 
και συνεχιζω τις χαζες ερωτησεις μου
Καμία ερώτηση δεν είναι χαζή. Εγώ τουλάχιστον δεν εννοούσα αυτό. :)
δηλαδη βλεπω μιλαμε για νεα φωλια. Πως ειστε σιγουροι οτι θα κανει νεα φωλια μετα τις 15 μερες;
Επειδή αυτός είναι ο φυσικός ρυθμός. Όσο η διάρκεια του ημερήσιου φωτός και η θερμοκρασία βρίσκονται στα επίπεδα που ενεργοποιείται η προδιάθεση των πουλιών για αναπαραγωγή, τόσο αυτά θα συνεχίζουν.
 
Back
Top