Γενικά Ποτε ενηλικιωνονται τα καναρινια;

Derek_Joe

PB New Member
Εγγραφή
14 Απρ 2014
Μηνύματα
161
Μου καρφώθηκε εγω και μέρες η απορία ποτε ενηλικιωνονται τα καναρινια. Ο λόγος ειναι γτ μου το ενα μωρό (τριων μηνών) σκίζει το χαρτί που τους εχω στο κλουβί. Ειναι δυνατόν να θελει να ζευγαρωσει; Δε θα το κανω βεβαια αλλα μου καρφώθηκε αυτή η απορία.
 
Και μετά το κάνουν και είναι τριών μηνών! Πολύ απλά παίζουν λόγω ηλικίας! Ένα άλλο πολύ απολαυστικό γι αυτά παιχνίδι είναι να τραβάνε τα φτερά και τις ουρές των άλλων καναρινιών! 😛
 
. Ένα άλλο πολύ απολαυστικό γι αυτά παιχνίδι είναι να τραβάνε τα φτερά και τις ουρές των άλλων καναρινιών! 😛
Καθόλου αστείο. 😡 Πρόκειται για την μεγαλύτερη απειλή της εξωτερικής εμφάνισης του νέου πουλιού.
Είναι ο "θάνατος" του εκτροφέα. Μπορεί να υπάρξουν εμφράγματα, όταν εμφανιστεί αυτο το φαινόμενο στην κλούβα.
Το φαινόμενον λέγεται ΠΙΚΑ και υπάρχουν ειδικά χημικά σκευάσματα (όχι απολύτως αποτελεσματικά) που το αποτρέπουν.
 
Καθόλου αστείο. 😡 Πρόκειται για την μεγαλύτερη απειλή της εξωτερικής εμφάνισης του νέου πουλιού.
Είναι ο "θάνατος" του εκτροφέα. Μπορεί να υπάρξουν εμφράγματα, όταν εμφανιστεί αυτο το φαινόμενο στην κλούβα.
Το φαινόμενον λέγεται ΠΙΚΑ και υπάρχουν ειδικά χημικά σκευάσματα (όχι απολύτως αποτελεσματικά) που το αποτρέπουν.

Εμένα τα μικρά μου πάνε να τραβήξουν τα φτερά ή τις ουρές των άλλων αλλά τα υπόλοιπα προφανώς δεν κάθονται. Φυσικά αυτό δε γίνεται συνέχεια και όλη την ώρα. Το έχω ξαναπαρατηρησει σε μικρά καναρινακια που είναι ακόμα λίγων μηνών και μετά όταν μεγαλώνουν δεν το κάνουν πια. Είναι όντως κάτι το τόσο ανησυχητικό και σοβαρό? Πρώτη φορά το ακούω!
 
Οχι έμενα δε το κανει αυτο να τραβάει δλδ τα φτερά των άλλων. Απλα το χαρτί απο κατω σκίζει μαλλον παίζει αφού ειναι γέννημα Μαΐου. Κ. Μακη αν γνωρίζεις αυτο με το τράβηγμα των φτερωμα της ουρές το κανει το Budgie μου ισχύει το ίδιο κ σαυτα;
 
Δεν είχα ποτέ στην ζωή μου παπαγαλάκια και δεν μπορώ να σου απαντήσω.:)😵
 
Ακριβώς! Ασχημη γεύση, καυστικότητα, άσχημη οσμή. Αυτή η τελευταία είναι και η αιτία που τα αποφεύγουν οι περισσότεροι εκτροφείς πτηνών συντροφιάς. Στα οικόσιτα όμως, είναι σε μεγάλη χρήση, διότι εκεί το φαινόμενο κάποιες φορές παίρνει εκρηκτικές διαστάσεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ακριβώς! Ασχημη γεύση, καυστικότητα, άσχημη οσμή. Αυτή η τελευταία είναι και η αιτία που τα αποφεύγουν οι περισσότεροι εκτροφείς πτηνών συντροφιάς. Στα οικόσιτα όμως, είναι σε μεγάλη χρήση, διότι εκεί το φαινόμενο κάποιες φορές παίρνει εκρηκτικές διαστάσεις.

Ρωτάω διότι λόγω της https://community.petbirds.gr/threads/Πτεροφαγία-parrotlet-κόβει-τα-φτερά-πτήσης-του.20395/ χρησιμοποίησα κι εγώ ένα σπρέι όχι χημικό, φυτικό (το repeli) αλλά δεν απέδωσε...
 
Τελικα όμως ποτε ενηλικιωνονται τα καναρινια;
 
Εννοείς φαντάζομαι πότε δύνανται να αναπαρχούν; (μια και δεν ψηφίζουν 🙂)
Απ' όσο ξέρω γύρω στο έτος. Από 10-12 μηνών. Όλα τα μικροπούλια σ' αυτήν την ίδια ηλικία.
 
Ναι αυτο εννοώ. 😀 παρόλο που αν ψήφιζαν αυτά θα είχαμε καλύτερη εξέλιξη δεν ειναι κακο να το σκεφτουμαι 😀. Ευχαριστω Μαρία :)
 
Back
Top