Αναπαραγωγή Ποτε θα γεννησει η κουκλα μου;

Kostassalonica

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2016
Μηνύματα
40
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημερα και απο εμενα. Ειμαι καινουριος στο forum αν και σας παρακολουθω καιρο τις συζητησεις σας και τα αρθρα. Ηρθε ομως ο καιρος που θελω την βοηθεια καποιου. Εχω δυο καναρινια. Σε ζευγαρωστρα. Εχουν απο την προηγουμενη Κυριακη αρχισει εντατικα το βατεμα εως την Τριτη που μας περασε. Απο Τεταρτη εχουν ξεκινησει το φτιαξιμο της φωλιας μαζι. Ειναι πολυ αγαπημενα με ταισματα τραγουδι του αρσενικου κ. Α. Μια απορια τωρα. Ποτε θα γεννησει λογικα η κουκλα μου. Εχω παρατηρησει τελευταια πως η κοιλιτσα της σαν να εχει φουσκωσει λιγακι. Κοιμαται το βραδυ μεσα στην φωλια αλλα μεχρι τωρα δεν εχω δει καποιο αυγο. Ουτε μεσα στο κλουβι φυσικα επεσε κατι. Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις συμβουλες σας.
 
Καλη σου μερα Κωστα.

Ολα δειχνουν να εχουν παρει το δρομο τους. Κανε λιγο υπομονη!

Την κουκλα σου την βλεπεις ευδιαθετη ή νωχελικη και φουσκωμενη;
 
Βαλε γρηγορα υγρο ασβεστιο! Και να εχεις το κλουβι οσο πιο ζεστο μπωρεις.
Ηλια καλημερα. Υγρο ασβεστιο που να το βαλω; Τους εχω μεσα στην φωλια τα παρακατω εδω και μια εβδομαδα. Αυγο φρεσκο. Αυγοτροφη. Βιταμινουλα. Μηλαρακι. Και σουπιοκοκκαλο.

Καλη σου μερα Κωστα.

Ολα δειχνουν να εχουν παρει το δρομο τους. Κανε λιγο υπομονη!

Την κουκλα σου την βλεπεις ευδιαθετη ή νωχελικη και φουσκωμενη;
Καλημερα. Την βλεπω πολυ ευδιαθετη. Με σφυριγματακια κανονικα τρωει. Ολα μια χαρα οπως ηταν.
 
Εαν φιλε μου την βλεπεις καλα, απλως κανε υπομονη και θα ερθουν τα αυγουλακια στην ωρα τους.
Αυγο σφιχτιβρασμενο με τσοφλι, λιγο ωμο σουσαμι, σουπιοκοκκαλο και σπασμενα οστρακα θα την βοηθησουν να παρει το ασβεστιο που χρειαζεται. Επιπροσθετα μπορεις να ξυσεις λιγο το σουπιοκοκκαλο μεσα στην αυγοτροφη.

Αν τυχον τη δεις νωχελικη και φουσκωμενη, μονο τοτε ισως χρειαστει υγρο ασβεστιο διοτι μπορει να δυσκολευεται να βγαλει το αυγο.
 
Ηλια καλημερα. Υγρο ασβεστιο που να το βαλω; Τους εχω μεσα στην φωλια τα παρακατω εδω και μια εβδομαδα. Αυγο φρεσκο. Αυγοτροφη. Βιταμινουλα. Μηλαρακι. Και σουπιοκοκκαλο.


..

Μέσα στο κλουβί ήθελες να πεις;
 
Μέσα στο κλουβί ήθελες να πεις;
Ναι οντως. Μεσα στο κλουβι ηθελα να πω.

Παντως τοσε μερες δε χτιζουνε φωλια. Ξενοδοχειακο συγκροτημα εχουν ετοιμασει.. Αν ολα πανε καλα λογικα θα βγαλουν ομαδα μπασκετ τοση ετοιμασια που κανουν.
 
... Παντως τοσε μερες δε χτιζουνε φωλια. Ξενοδοχειακο συγκροτημα εχουν ετοιμασει.. Αν ολα πανε καλα λογικα θα βγαλουν ομαδα μπασκετ τοση ετοιμασια που κανουν.

Δυστυχώς δεν πάει αναλογικά η γέννα με το μέγεθος της φωλιάς. :D
 
Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια. Μην ξεχνάς ότι δεν πρέπει να τα ενοχλείς με συχνές επισκέψεις.

Ποτε θα γεννησει λογικα η κουκλα μου.

Σε 3 με 4 μέρες από το τελείωμα της φωλιάς. ( Να προσθέσεις Pinex για τις ψείρες )

Ειναι πολυ αγαπημενα με ταισματα τραγουδι του αρσενικου κ. Α.

Αυτό είναι πολύ θετικό. Δείχνει οτι έχεις κάνει σωστή προετοιμασία στο ζευγάρι. Θα βοηθήση πολύ στην διάρκεια της αναπαραγωγής να μην έχεις προβλήματα.

Τους εχω μεσα στην φωλια τα παρακατω εδω και μια εβδομαδα. Αυγο φρεσκο. Αυγοτροφη. Βιταμινουλα. Μηλαρακι. Και σουπιοκοκκαλο.

Αφησε μέσα στην ζευγαρώστρα αυγοτροφή και σουπιοκόκαλο. Κατα την γνώμη μου δεν χρειάζεται το αυγό καθημερινά και το μήλο. Το αυγό θα το βάλεις μόλις βγει ο πρώτος νεοσσος και το μήλο μόλις τα μικρά της φωλιάς κλείσουν 15 μέρες ζωής.

Διάβασε το Πιθανά προβλήματα στην αναπαραγωγή καναρινιών για να εισαι προετοιμασμένος. ( όπως λέω και στον γιό μου '' τον φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν'' Στην συνέχεια διάβασε το Ζευγάρωμα καναρινιών αλλά και το
Από το αυγό μέχρι την ανεξαρτητοποίηση των καναρινιών
 
Δηλαδη πιστευε
Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια. Μην ξεχνάς ότι δεν πρέπει να τα ενοχλείς με συχνές επισκέψεις.



Σε 3 με 4 μέρες από το τελείωμα της φωλιάς. ( Να προσθέσεις Pinex για τις ψείρες )



Αυτό είναι πολύ θετικό. Δείχνει οτι έχεις κάνει σωστή προετοιμασία στο ζευγάρι. Θα βοηθήση πολύ στην διάρκεια της αναπαραγωγής να μην έχεις προβλήματα.



Αφησε μέσα στην ζευγαρώστρα αυγοτροφή και σουπιοκόκαλο. Κατα την γνώμη μου δεν χρειάζεται το αυγό καθημερινά και το μήλο. Το αυγό θα το βάλεις μόλις βγει ο πρώτος νεοσσος και το μήλο μόλις τα μικρά της φωλιάς κλείσουν 15 μέρες ζωής.

Διάβασε το Πιθανά προβλήματα στην αναπαραγωγή καναρινιών για να εισαι προετοιμασμένος. ( όπως λέω και στον γιό μου '' τον φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν'' Στην συνέχεια διάβασε το Ζευγάρωμα καναρινιών αλλά και το
Από το αυγό μέχρι την ανεξαρτητοποίηση των καναρινιών
Εγω τους το εβαζα και για τους γονεις. Μεσα σε λιγες ωρες το μηλο εξαφανιζεται.

Το pinex ειναι σπρει;
 
Καλημερα και καλη Μεγαλη Εβδομαδα σε ολους. Ακομα τπτ. Ενω η κοιλιτσα της φενεται αρκετα φουσκωμενη. Αρχιζω και ανησυχω μηπως απλα δεν μπορει γιατι αυτος που τα πηρα περσι εχει κλεισει και δεν μπορω να ρωτησω αν ξαναεκανε γεννα. Θα δοκιμασω και με υγρο ασβεστιο μηπως ειναι δυστοκια. Ξερω γω; Σημερα βεβαια μεχρι τωρα δε βλεπω αλλο χτησιμο φωλιας. Τελειωσαν τα εργα.
 
Επίσης καλή μεγαλοβδομάδα!
Άλλα στοιχεία ασβεστίου έχεις δώσει; Δηλαδή σουπιοκόκκαλο, τσόφλια αυγού, ωμό σουσάμι κτλ;
Πάντως κι εγώ θα ψιλοανησυχούσα. Έχεις διαβάσει το άρθρο για την δυστοκία για να είσαι έτοιμος;
 
Επίσης καλή μεγαλοβδομάδα!
Άλλα στοιχεία ασβεστίου έχεις δώσει; Δηλαδή σουπιοκόκκαλο, τσόφλια αυγού, ωμό σουσάμι κτλ;
Πάντως κι εγώ θα ψιλοανησυχούσα. Έχεις διαβάσει το άρθρο για την δυστοκία για να είσαι έτοιμος;
Μαρια μου την εχω μεσα στο κλουβι σουπιοκοκκαλο,τσοφλια, εχω σουπιοκοκκαλο τριμενο μεσα στην αυγοτροφη. Τη βλεπω φουσκωμενη τη κοιλιτσα αλλα δεν ειναι νωχελικη. Σφυραει παει απο δω και απο εκει. Τρωει μαζι με τον αλλον ολη την ωρα. Δε ειδα κατι που να ταιριαζει με αυτα που λεει στο post για την δυστοκια. Μπορει ομως να παρω υγρο ασβεστιο προληπτικα να της δωσω.
 
Αν δεν δεις το πρώτο αυγό, ασβέστιο μη βάλεις. Προληπτικά δεν καλύπτεται... αντίθετα δημιουργούμε θέματα.
Θα κάνεις υπομονή... μοιάζει να ετοιμάζεται.
Σε λίγες μέρες θα ξέρουμε.
 
Back
Top