Αναπαραγωγή Ποτε θα γεννησει η κουκλα μου;

Μπορει ομως να παρω υγρο ασβεστιο προληπτικα να της δωσω.
Πρόσεχε τι πρασινάδες δίνεις αυτή την εποχή, όχι σπανάκι, μαϊντανό, μπρόκολο και όσα αναφέρονται στο κάτω-κάτω μέρος του άρθρου που έχουν οξαλικά.
Αγόρασέ το, έτσι κι αλλιώς πρέπει να της δώσεις λίγο μετά το τρίτο αυγό.
 
Βιταμινουλα.
Τι βιταμινούλα εννοείς; Την χύμα που είναι σε διαφανές σακουλάκι ή τις βιταμίνες που βάζουμε στο νερό?

Αφού τα έχεις δώσει όλα (κόκκαλο σουπιάς, τσόφλι αυγού, σουσάμι κτλ) και αφού είναι ζωηρή δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Ασβέστιο στο νερό βάλε μόνο αν την δεις να υποφέρει.. Θα το καταλάβεις.. Θα είναι φουσκωμένη στον πάτο του κλουβιού και δε θα δείχνει καλά. Αλλά προς το παρόν δωστης χρόνο. Αν είναι η πρώτη της φορά τότε θα πρέπει να είσαι πιο υπομονετικός! 😉
 
Καλημέρα σε όλους. Σήμερα το πρωί την είδα στην φωλιά μέσα. Ήταν εκεί αρκετή ώρα. Μετά που βγήκε είδα ότι δεν είχε κανένα αυγό και πάλι. Οπότε πήγα και προμηθεύτηκα υγρό ασβέστιο. Έβαλα και στις 2 ποτήστρες. Όπως έλεγαν οι οδηγίες. Φτάνει αυτό ή χρειάζεται και με άλλο τρόπο να το χορηγήσω.
 
Οπότε πήγα και προμηθεύτηκα υγρό ασβέστιο.
Καλύτερα πρώτα να της δώσεις την ευκαιρία να κάνει αυγό μέσω φυσικών πηγών ασβεστίου (σουσάμι, κόκκαλο σουπιάς, τσόφλι αυγού) και μόλις δεις το 2ο αυγό τότε να της δώσεις υγρό ασβέστιο στις ποτίστρες. Αλλιώς δεν αφήνεις τον οργανισμό της να παράγει το ασβέστιο που πρέπει για να ξεκινήσει την ωοτοκία και αδρανεί ο οργανισμός της...
 
Καλύτερα πρώτα να της δώσεις την ευκαιρία να κάνει αυγό μέσω φυσικών πηγών ασβεστίου (σουσάμι, κόκκαλο σουπιάς, τσόφλι αυγού) και μόλις δεις το 2ο αυγό τότε να της δώσεις υγρό ασβέστιο στις ποτίστρες. Αλλιώς δεν αφήνεις τον οργανισμό της να παράγει το ασβέστιο που πρέπει για να ξεκινήσει την ωοτοκία και αδρανεί ο οργανισμός της...
Αυτό είχα σκοπό να κάνω, αλλά επειδή σήμερα σαν να την έβλεπα πως ήταν λιγάκι ταλαιπωρημένη για αυτό της έβαλα.
 
Αυτό είχα σκοπό να κάνω, αλλά επειδή σήμερα σαν να την έβλεπα πως ήταν λιγάκι ταλαιπωρημένη για αυτό της έβαλα.
Οκ! Εσύ ξέρεις καλύτερα! Εύχομαι να ξεκινήσει επιτέλους την ωοτοκία! 😉
 
Θα ηθελα με πολυ χαρα να δηλωσω σε ολους πως μολις τωρα γυρισα απο την δουλεια και αντικρυσα ενα πραγματικα πολυ πολυ μεγαλο αυγο εκει μεσα. Λογικο να ζοριζοταν με αυτο που ειχε μεσα της. Θα ηθελα να ρωτησω τωρα σχετικα με την διατροφη καποια συμβουλη και πραγματικα να σας ευχαριστησω ολους για τις συμβουλες σας.

Μαλλον το υγρο ασβεστιο θα την βοηθησε πιστευω. Ποια ειναι η αποψη σας για το αν πρεπει να τα κανω αντικατασταση η οχι. Ειναι η πρωτη αναπαραγωγη και δεν εχω την εμπειρια για αυτο.
 
Αφου το ξεκινησες τωρα κατα τη γνωμη μου δινε της καθε μερα μεχρι να ολοκληρωθεί η ωοτοκια! Μπραβο για το αυγουλακι! Επιασε η ευχη μου! Ελπιζω να ειναι ενσπορο!
 
Αφου το ξεκινησες τωρα κατα τη γνωμη μου δινε της καθε μερα μεχρι να ολοκληρωθεί η ωοτοκια! Μπραβο για το αυγουλακι! Επιασε η ευχη μου! Ελπιζω να ειναι ενσπορο!
Σε ευχαριστω παρα πολυ. Μολις ειδα και το δευτερο. Αρα πηγαινουμε καλα.
 
Θα ήθελα να σας ρωτήσω εαν είναι φυσιλογικό πως σήμερα δεν έκανε 3 αυγό όπως διάβασα οτι θα έπρεπε να κάνει. Λέτε να υπάρχει κάποιο θέμα;
 
Πολλές φορές οι καναρες που είναι πρωταρες δεν κάνουν κάθε μέρα ένα. Συμβαίνει αυτό. Εσύ δώσε ασβέστιο στο νερό για λίγες μέρες που είπαμε δώσε και φυσικές πηγές ασβεστίου και όλα θα πάνε καλά. Είναι ζωηρή και κινητική ετσι;
 
Πολλές φορές οι καναρες που είναι πρωταρες δεν κάνουν κάθε μέρα ένα. Συμβαίνει αυτό. Εσύ δώσε ασβέστιο στο νερό για λίγες μέρες που είπαμε δώσε και φυσικές πηγές ασβεστίου και όλα θα πάνε καλά. Είναι ζωηρή και κινητική ετσι;
Ειναι την περισσοτερη μερα πανω στα αυγα. Αλλα βγαινει που και που για να πιει νερακι και να φαει. Συνηθως της πηγαινει και ο αρσενικος φαγητο να φαει. Εγω καθε μερα βαζω νερακι και εχω και υγρο ασβεστιο εκτος απο το σουπιοκοκκαλο.
 
Τσόφλι αυγού, λίγο σουσάμι και κόκκαλο σουπιας απαραίτητα μόνιμα στο κλουβί αυτή την εποχή! Και δεύτερο έρχεται το ασβέστιο που μπαίνει στο νερό. Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο απ τη φυσική διατροφή. Κάνε μια βόλτα στη θάλασσα και θα βρεις κόκκαλο σουπιας. Βραστό αρκετή ώρα με νερό και ξύδι να φύγει η ψαριλα κ μετά βάλτο στο κλουβί να τσιμπήσουν.

Και στα 2 αυγά να μείνει δεν είναι κακό. Εγω στην πρώτη μου αναπαραγωγή που είχα βάλει μια καναρα πρωταρα έκανε 2 αυγά και απ τα 2 αυγά ξεπροβαλλαν 2 μικρούλια. Οπότε όλα καλά και στα 2 να μείνει! 😉
 
Αγαπητοί μου φίλοι καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Προχωράμε κανονικά με τα 2 αυγουλάκια μας. Η θηλυκιά έχει βιδωθεί μέσα σχεδόν όλξη την ημέρα και όταν βγαίνει μπαίνει ο αρσενικός και κλωσάει αυτός. Να κάνω μια ερώτηση. Να τοποθετήσω και την δεύτερη φωλιά στην άλλη άκρη του κλουβιού καθώς και το νήμα; Ή να περιμένω ακόμα. Τα αυγά λογικά αν είναι ένσπορα την άλλη παρασκευή θα σπάσουν με τα τσακαλάκια τους. Τι λέτε;
 
Να τοποθετήσω και την δεύτερη φωλιά στην άλλη άκρη του κλουβιού καθώς και το νήμα; Ή να περιμένω ακόμα.
Για ποιο λόγο να βάλεις 2η φωλιά από τώρα που ακόμα κλωσάει τα αυγά της πρώτης γέννας;
 
Για ποιο λόγο να βάλεις 2η φωλιά από τώρα που ακόμα κλωσάει τα αυγά της πρώτης γέννας;
Δεν ξέρω γι αυτό ρώτησα. Δηλαδή αν θα την βάλω απο τώρα παίζει να τα παρατήσει; Επειδή θέλω να κάνει και δεύτερη γέννα γι αυτό το είπα. Σε ευχαριστώ για την βοήθεια εκ των προτέρων. Και το ξαναλέω πως το σκέφτηκα λόγω του ότι και ο αρσενικός κλωσάει.
 
Δεν ξέρω γι αυτό ρώτησα. Δηλαδή αν θα την βάλω απο τώρα παίζει να τα παρατήσει;
Θα αδιαφορήσει τελείως για την νέα φωλιά. Και δεν χρειάζεται καν να την βάλεις στον πειρασμό να τα παρατήσει. Διάβασε αυτό: https://community.petbirds.gr/threads/Από-την-πρώτη-γέννα-καναρινιών-στη-δεύτερη.17662/ για να καταλάβεις την μετάβαση απ την πρώτη γέννα στη δεύτερη.

λόγω του ότι και ο αρσενικός κλωσάει.
Πόσο συχνά το κάνει αυτό; Είναι σίγουρα αγοράκι; :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top