Αναπαραγωγή Ποτε θα ξεπυρωσει η θηλυκια;

Τζουάν

PB New Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
395
Πόλη
Θεσσαλονίκη
σημερα λογω καπνας στο μπαλκονι που εχω τον αρσενικο τον πηγα απο το μπαλκονι που εχω την θηλυκια με τα 2 μικρα. Δεν ειχαν οπτικη επαφη ειχαν ομως ακουστικη. Μεσα σε αυτες τις 5 ωρες τα τσουρομαδησε τα μικρα και εβαζε τα πουπουλακια στην ταιστρα. Τι να την κάνω;και θελω τον αρσενικο να τον βαλω πανω στο ραφι αυτο γιατι αυτο εχω ντυσει με κουνελοσυρμα, στο αλλο μπαλκονι τον εχω τυλιγμενο και απο πανω κασονακι για να μην του επιτεθουν καρακαξες...
 
Δεν έχεις άλλο κλουβί να βάλεις την μαμά να μην μαδάει τα μικρά; Κάποια στιγμή θα ξεπυρώσει! Υπομονή! Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δώσεις νήμα να μην μαδάει τα μικρά και φωλιά να στρώσει να κάνει και μερικά άσπορα αυγά να τα κλωσήσει για λίγες μέρες και μετά να της τα πάρεις ώστε να κάνει έναν ακόμα κύκλο.. Επίσης πρέπει να αλλάξεις τη διατροφή της.. 2 φορές την εβδομάδα αυγό, και καθημερινά μπάνιο!
 
Κλουβακι εχω, ειπα να την εχω στο μεγαλο για πιο πολυ χωρο κ αφου ειχαμε κανει τον ασπορο κυκλο κ ειχα τον αρσενικο απο αποσταση ειπα οτι δε θα ειχε θεμα... Δε θελω να κανει κ αλλον ασπορο κυκλο γιατι ειχε ελλειψη ασβεστιου. Οσο δεν τον ακουγε ολα ηταν καλα, σημερα που τον πηγα απο κει της ξαναφουντωσε...
 
κατα τη διαρκεια της τελευταιας γεννας χωριζουμε τη μανα οταν πρεπει-αρχιζει να εχει διαθεση για νεα γεννα και τα μικρα τα απογαλακτιζει ο πατερας, οχι το αναποδο οπως εκανες εσυ, ενας απ τους λογους ειναι αυτο που παθες. Παντα μιλαμε αν ο πατερας υπαρχει διαθεσιμος και ειναι σωστος στις υποχρεωσεις του και οχι αδιαφορος, ετσι κι αλλιως γενικα απο ενα σημειο και μετα αποκλειστικα αυτος τα αναλαμβανει τα μικρα και η θηλυκια κλωσσαει τη νεα γεννα.
 
εγω γενικα δεν ηξερα τι να κανω ακριβως κι εδω που ρωτησα αλλη φορα μου ειπαν να παρω τον πατερα σε αλλο χωρο και να τα αφησω με την μανα... Να τα βαλω με τον πατερα λες και την μανα μονη;
 
Εύα μου αν ο μπαμπάς δεν είναι επιθετικός θα μπορούσες να τον βάλεις μαζί τους.. Και την μαμά μόνη της.
Και αυτό που έκανες δεν ήταν και λάθος. Δεν είναι άσπρο μαύρο όταν έχουμε να κάνουμε με ζωντανούς οργανισμούς. :)
 
ναι το ξερω! Κι εμενα αν μου ελεγες τι σου φαινεται πιο λογικο να μεγαλωνει η μαμα ή ο μπαμπας τα μικρα θα σου ελεγα η μαμα (μητρικο ενστικτο κτλ)! τα εβαλα τωρα με τον μπαμπα και την μανα μονη της αλλα στα ντεξιον που τα εχω ντυσει με συρμα και σιτα να νιωθω κι εγω ηρεμη! Και παλι βλεποντας και κανοντας!
 
Εγω στον ενα μήνα τα βάζω μονα τους χωρις μαμά και μπαμπά μαζί τους!
 
οποτε τα μικρα ειναι απογαλακτισμενα εδω και πολυ καιρο-σχεδον 1 μηνα, νομιζα το αντιθετο και εγραψα το προηγουμενο μηνυμα. Αρα δε χρειαζονται απαραιτητα κανενα γονιο μαζι τους. Το σωστο ειναι τα πουλια μετα την αναπαραγωγη και κατ επεκταση την πτερροροια να την περνανε σε κλουβα πτησης. Δες πως τα πανε με το μπαμπα και στην πορεια οταν θα ξεπυρωσει η θηλυκια ισως να βαζες και αυτη μαζι τους αν δεν υπαρχει αλλη επιλογη-αν και μαλλον δεν συνισταται, αλλιως τα μικρα μονα στην κλουβα και τους και το ζευγαρι χωρια σε αλλα κλουβια.
 
Back
Top