Αναπαραγωγή Ποτε μπορω να βαλω φωλια στα lovebirds;

ΘΕΜΗΣ

PB Member
Εγγραφή
24 Ιουν 2009
Μηνύματα
348
Πόλη
Ξάνθη
εδω και καιρο βλεπω τα πουλακια μου σε τρυφερς στιγμες.. Να φιλιουντε και τετεια... Τους κανω και ενα μηνα διατροφικη προετοιμασια... και κοβουν τα χαρτια και ψαχνουν να τα βαλουν καπου... και σκεφτομαι να τους παρω μια φωλια ετσι θα δουμε αν ειναι και του ιδοιυ φιλου... αλλα οτε μπορω να τη βαλω; και αν τη βαλω τι ιλυκα μπορω να βαλω στα κλουβι για να τη στρωσουν;
 
φωλια πρεπει να βαλεις αφου λες οτι κοβουν το χαρτι και τα εχει δει σε τρυφερες στιγμες.
τη φωλια μπορεις να την στρωσεις εσυ με πριονιδι ειδικο απο πετ η και με χαρτι να το κοξεις σε μικρα κομματακια.
 
οταν λεω τρυφερες στιγμες εννοω φιλια και τετεια δεν τα εχω δει να ζευγαρωνουν... απλα πιστευω πως για να τα ενθαρυνω να ζευγαρωσουν πιο γρηγορα θα πρεπει να βαλω και μια φωλια... Παντως εχω ακουσει πως σε περιοδο ζευγαρωματως δεν πρεπει να τα βγαζουμε εξω απο το κλουβι... αληθευει; α και τα υλικα να τα βαλω εγω στη φωλια; η θα τα βαλουν μονα τους;
 
παντως εχω ακουσει πως σε περιοδο ζευγαρωματως δεν πρεπει να τα βγαζουμε εξω απο το κλουβι
σε περιοδο αναπαραγωγης δεν πρεπει να τα ενοχλεις καθολου ποσο μαλλον να τα βγαζεις και εξω.

για την φωλια δεν ειμαι σιγουρος αλλα μου φαινεται πρεπει να βαλεις λιγα εσυ και μετα θα βαλουν και αυτα
 
τοτε ειναι η καταληλη εποχη να ζευγαρωσουν γιατι το χειμωνα καθομαστε στην κουζινα για καφε κτλ... ενω το καλοκαιρι ειμαστε ολη την ωρα εκει μαζι τους... Παντως εχω ακουσει για αχοιρα καρυδας που μπορω να βρωαπο το πετ σοπ,... ειναι καλα αυτα;
 
Το ότι φιλιούνται και είναι δίπλα δίπλα δεν πάει να πει ότι είναι κι έτοιμα για ζευγάρωμα, καθώς αυτή είναι η συμπεριφορά των Lovebirds, πάντα είναι αγαπημένα και τσακώνονται πότε πότε.

Τα Lovebirds μόνα τους θα βάλουν το υλικό (εγώ σου προτείνω ίνες φοίνικα ή και άχυρα), δεν θα το βάλεις εσύ στη φωλιά. :)
 
ναι το ξερω πως το ο,τι φιλιουντε δεν παει να πει κατιγι αυτο και σας ρωταω... Παντως θελω να δοκιμασω αφου δεν χανω τιποτα.. και θελω να χαρω το θεαμα που στρωνουν τη ωλια μονα τους...
 
και κατι ακομα... Ποσο καιρο να την κρατησαω τη φωλια αν δεν ζευγαρωσουν;
 
Άστην αρκετές μέρες μέσα, μην βιαστείς να τη βγάλεις. Και συνέχισε να τα βοηθάς διατροφικά.

Αν με τη πάροδο των ημερών βλέπεις ότι δεν ζευγαρώνουν και δεν δείχνουν κανένα ενδιαφέρον για τη φωλιά μπορείς να τη βγάλεις και να ξαναπροσπαθήσεις αργότερα. :)
 
ευχαριστω... αυτο θα κανω.. αυριο κ ολας θα παω να παρω μια φωλια... μπορω να βαλω μονο κομματακια απο χαρτι στη φωλια η θελει και τιποτα αλλο;
 
Η φωλιά που θα πάρεις θα πρέπει να είναι κλειστού τύπου και σχετικά ευρύχωρη για τα Lovebirds, δεν θα πρέπει να είναι στριμωγμένα όταν θα μπαίνουν μέσα. Όσο για το υλικό δεν ξέρω αν αρκεί μόνο το χαρτί. Τα υπόλοιπα μέλη που έχουν Lovebirds και τα ζευγαρώνουν προτείνουν άχυρα και ίνες φοίνικα. :)
 
τα δικα μου την στροσανε με χαρτη κουζηνας
μια χαρα την φτιαξανε...
ουτε χαρτη αλλο ουτε αλλο υλικο ηθελαν
δοκιμασε δεν χανεις και τιποτα εκτος απο το χαρτι😎
 
θα δοκιμασω και θα δω τι αλλο θα βαλω θα βαλω ο,τι αξιοπιστο βρω..
 
μπορω να βαλω φιλαρακια απο κυπαρυσι; δηλαδη να βαλω μερικα κλαρακια στο κλουβι και αν θελουν τα προσθετουν;
 
Back
Top