Ασθένειες Τι βιταμινες μπορω να δωσω στα lovebirds;

και εγω αυτο σκεφτομαι βεβαια δεν ξερω ο καθενας ξερει κατι παραπνω γιατι εγω δεν εχω βαλει ποτε...
 
βαζεις μερα παραμερα η 3 μερες συνεχωμενα;
εγω πρωσωπικα δινω δυο φορες την εβδομαδα εχω βγαλει ενα προγραμμα που της δινω καθε δευτερα και παρασκευη.
 
στην αρχη θα τους δινω 2 φορες την εβδομαδα για 2 εβδομαδες και μετα θα δω αναλογα καθε ποτε θα τους δινω...
 
δεν ειναι φαρμακο πολυβιταμινες ειναι και αν τους βαζεις 2-3 φορες την βδομαδα δεν υπαρχει κανενα προβλημα.



Αν τους δινεις παντα φρεσκα φρουτα και λαχανικα, τοτε υπαρχει προβλημα!
Υπαρχει το ενδεχομενο παχυσαρκιας και υπερ βιταμινωσης!



Ειναι απλα τα πραγματα, ας μην μπερδευομαστε 😉

Εμεις οι ανθρωποι ποτε παιρνουμε πολυβιταμινες;
Οταν η διατροφη που κανουμε δεν ειναι επαρκης και σωστη και οταν εχουμε καποια δυσκολη περιοδο στην ζωη μας και χρειαστουμε εξτρα βιταμινες!

Το ιδιο ισχυει και στα πουλια 😉
 
εχετε δυκιο η διατροφη τους ειναι καλη... αριστη μπορω να πω... Θα τους δινω μια φορα το μηνα... Το χειμανα δεν θα εχει τοσα φρουτα... Οποτε μια φορα το μηναειναι καλο συμπληρωμα...
 
αποσπασμα απο εδω Muta-vit (Orlux)

Μία κουταλιά μεζούρα (1 γρ.) σε 250 ml πόσιμου νερού ή σε 100 γρ. μαλακής αβγοτροφής. Κατά τη διάρκεια της πτερόρροιας, χορηγήστε Muta-vit στα πουλιά τρεις φορές εβδομαδιαίως.
 
Παράθεση:
Μία κουταλιά μεζούρα (1 γρ.) σε 250 ml πόσιμου νερού ή σε 100 γρ. μαλακής αβγοτροφής. Κατά τη διάρκεια της πτερόρροιας, χορηγήστε Muta-vit στα πουλιά τρεις φορές εβδομαδιαίως.

οχι ολο το χρονο κ αλλο το multi vit κ αλλο to muta vit
 
Back
Top