Αναπαραγωγή Ποτε μπορω να μεταφέρω τα μικρα gouldian σε αλλο κλουβι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Καλησπέρα εχω 5 μικρα. Γεννηθηκαν 8 του Μάρτη δηλαδη ειναι 34 ημερων. Βγηκαν απο την φωλια εδω και μερες. Τσιμπανε κεχρί. Δεν ειδα αν τρωνε και τροφή. Ποτε μπορω να τα βαλω μονα τους σε άλλο κλουβι;
 
Μπορείς να το κάνεις άμεσα...
Μπορούσες να το κάνεις και μερικές μέρες νωρίτερα...
Συνήθως οι 30 μέρες είναι υπέρ αρκετές για να γίνουν εντελώς ανεξάρτητα και αυτόνομα.
Είναι πολύ καλό όμως, αν δεν είναι πολυτέλεια η παραμονή στο μητρικό κλουβί... Να παραμείνουν για 5-6 μέρες ακόμη... Μόνο καλό μπορεί να τους κάνει.
Αν μάλιστα είναι κάποια "ευαίσθητη" μετάλλαξη, ίσως αυτό πρέπει να γίνεται οπωσδήποτε...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Σε γκουλντιαν αναφέρεσαι; Αν ναι θα τα χωρίσεις αφού βεβαιωθείς ότι όλα τρώνε μόνα τους. Αυτό συμβαίνει στις 6 εβδομάδες. Σε αυτή την ηλικία τα φωσφορίζοντα σημάδια έχουν εξαφανιστεί.

Εγώ θα σου πρότεινα να τα αφήσεις μαζί με τους γονείς λίγο παραπάνω και να αφαιρέσεις την φωλιά.
 
Τα καναρινια μεχρι 28 ημερών.. Ισως 30 τα απομακρυνω.. Αλλα τα gouldian βγαίνουν απο την φωλια πιο μετα.. Και δεν ξερω ποτε να τα φυγω. Οι γονεις τα ταιζουν συνεχεια, αλλα κι αυτα τσιμπανε κεχρι.
 
Σε γκουλντιαν αναφέρεσαι; Αν ναι θα τα χωρίσεις αφού βεβαιωθείς ότι όλα τρώνε μόνα τους. Αυτό συμβαίνει στις 6 εβδομάδες. Σε αυτή την ηλικία τα φωσφορίζοντα σημάδια έχουν εξαφανιστεί.

Εγώ θα σου πρότεινα να τα αφήσεις μαζί με τους γονείς λίγο παραπάνω και να αφαιρέσεις την φωλιά.
Ωχ.. Δεν εβαλα στο τιτλο οτι μιλαω για γουλτιαν; απολογουμαι.

Τα μικρα ακομη εχουν τα σημαδια στο ραμφος τους. Οχι πολλά.. Αλλα εχουν.

Διορθώνω... μπερδεύτηκα.. Μιλούσα για καναρίνια... sorry

Υ. Γ. Έχασα το διάβασμα... είμαι στο εκτροφείο..
Δεν φταις εσυ.. Εγω δεν εβαλα για ποια πουλία μιλαω.
 
Οκ, συνεπώς αναφέρεσαι σε γκουλντιαν. Τα γκούλντιαν χρειάζονται περισσότερο χρόνο σε όλα! Το οτι τσιμπάνε λίγους σπόρους δεν σημαίνει ότι είναι έτοιμα για απογαλακτισμό, αλλά ότι είναι σε καλό δρόμο. Όταν σταματήσουν να ζητάνε τροφή θα είναι έτοιμα.
 
Οκ, συνεπώς αναφέρεσαι σε γκουλντιαν. Τα γκούλντιαν χρειάζονται περισσότερο χρόνο σε όλα! Το οτι τσιμπάνε λίγους σπόρους δεν σημαίνει ότι είναι έτοιμα για απογαλακτισμό, αλλά ότι είναι σε καλό δρόμο. Όταν σταματήσουν να ζητάνε τροφή θα είναι έτοιμα.

Σε ευχαριστω πολυ.
 
Θα χρειαστείς μια κλούβα πτήσης για τα μικρά. Ευκαιρία να τα διδάξεις να δέχονται διάφορες τροφές.

Εχω φτιαξει την κλουβα για τα gouldian.. Περιμενω να ειναι ετοιμα γισ να τα μεταφερω..


Ξεκινησαν οι γονεις και τσιμπανε το αυγο.. Οχι πολυ αλλα καναμε μια αρχη.
 
Τελικά Αριάδνη έχεις μωρά γκούλντιαν! Πολυ χαίρομαι. Είχα διαβάσει ενα παλαιότεροι θέμα σου, (ελπιζω να μην έχω μπερδευτεί με άλλο μέλος), στο οποίο οι γονείς δεν φρόντιζαν όπως έπρεπε τα μικρά και τελικά είχαν χαθεί, αυτο ειναι άλλο ζευγάρι;
 
Τελικά Αριάδνη έχεις μωρά γκούλντιαν! Πολυ χαίρομαι. Είχα διαβάσει ενα παλαιότεροι θέμα σου, (ελπιζω να μην έχω μπερδευτεί με άλλο μέλος), στο οποίο οι γονείς δεν φρόντιζαν όπως έπρεπε τα μικρά και τελικά είχαν χαθεί, αυτο ειναι άλλο ζευγάρι;

Το ιδιο ζευγαρι ειναι. Στην πρωτη γεννα τα πετουσαν συνεχεια εξω. Προσπαθησα να τα ταισω εγω αλλα δεν. Δευτερη γεννα τωρα. Οι καλύτεροι γονεις που εχω δει.. Καμια σχεση με την πρωτη γεννα. Μεχρι τωρα παμε μια χαρα. Περιμενω να αλλαξουν φτερωμα για να δω τα χρωματα τους.

Μια φωτο με τα μικρα. Πριν μερες
 

Συνημμένα

  • received_10208772886897784.webp
    received_10208772886897784.webp
    56,5 KB · Προβολές: 67
Σκοπεύεις να τα ξαναβάλεις για 3η γέννα;
 
Το ιδιο ζευγαρι ειναι. Στην πρωτη γεννα τα πετουσαν συνεχεια εξω. Προσπαθησα να τα ταισω εγω αλλα δεν. Δευτερη γεννα τωρα. Οι καλύτεροι γονεις που εχω δει.. Καμια σχεση με την πρωτη γεννα. Μεχρι τωρα παμε μια χαρα. Περιμενω να αλλαξουν φτερωμα για να δω τα χρωματα τους.

Μια φωτο με τα μικρα. Πριν μερες
Τι χρώματα έχουν οι γονείς; Βλέπω 3 μεταλλάξεις στην φωτό!

Το σκεφτομαι. Αλλα μετα απο ενα μικρο διάλειμμα. Δεν ξερω σιγουρα.
Δεν πρέπει! Η εποχή της πτερόρροιας έχει ξεκινήσει για τα γκουλντιαν!
 
Δεν εχω φωτο τους.
Πατερας: κοκκινο-μαυρο κεφαλι, λιλα στηθος και πρασινες φτερουγες.
Μανα: ασπρο-γριζο κεφαλι, ανοικτοχρωμο καφε ισως λιλα δεν ξερω το στηθος, φτερουγες κιτρινο

Ποτε μπορω να τα ξαναβαλω; Σεμπτεβρη;
Απο google

Θηλυκο: http://www.google.com.cy/search?q=g...=isch&q=gouldian+θηλυκο&imgrc=8exRolIkLuLdiM:
Αρσενικο: http://www.google.com.cy/search?q=g...gB#tbm=isch&q=gouldian+&imgrc=RaoVeHxa89veUM:
 
😀 κόκκινο μαύρο κεφάλι δεν υπάρχει, μάλλον εννοείς κόκκινο. Πρέπει να είναι single factor yellow στο σώμα (dilute). Το θηλυκό σου πρέπει να είναι σώμα κίτρινο και μαυρoκέφαλο αλλά σε αυτή την μετάλλαξη το κεφάλι εμφανίζεται σαν γκρι (αλλά είναι μαύρο γονιδιακά) Αν ισχύουν αυτά το πρασινάκι(α) στην φωτό είναι θηλυκό!
 
Back
Top