Αναπαραγωγή Ποτε μπορω να μεταφέρω τα μικρα gouldian σε αλλο κλουβι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εχει λιγο μαυρο. Ειμαι άσχετη οπως βλεπεις. Εχω βαλει δυο ιστοσελιδες να δεις πως είναι.

Ακομη κατι. Ο λογος που ηθελα να μεταφερω τα μικρα ηταν για να ξαναβαλω τους γονεις για αναπαραγωγη. Φυσικα θα έκανα ενα μικρο διάλειμμα. Αφου δεν θα τους βαλω.. Μπορω να μεταφερω αυριο ολη την οικογενεια στην κλουβα; θα τα ταιζουν;
 
Εχει λιγο μαυρο. Ειμαι άσχετη οπως βλεπεις. Εχω βαλει δυο ιστοσελιδες να δεις πως είναι.

Ακομη κατι. Ο λογος που ηθελα να μεταφερω τα μικρα ηταν για να ξαναβαλω τους γονεις για αναπαραγωγη. Φυσικα θα έκανα ενα μικρο διάλειμμα. Αφου δεν θα τους βαλω.. Μπορω να μεταφερω αυριο ολη την οικογενεια στην κλουβα; θα τα ταιζουν;

Το αρσενικό αποκλείεται να είναι έτσι αλλά έχει μια μικρή διαφορά την οποία δεν την βλέπει ένας αρχάριος.

Γιατί βιάζεσαι και δεν κάνεις λίγες μέρες υπομονή; Όχι να μη μεταφέρεις την οικογένεια τώρα. Αστα να ολοκληρώσουν και όταν απογαλακτιστούν τα μικρά τότε τα μεταφέρεις όλα στην κλούβα πτήσης.

Οι γονείς θα πρέπει να περάσουν πτερόρροια, είναι η εποχή τους, Θα έβαζες καναρίνια για αναπαραγωγή τον Σεπτέμβριο; Τι σημαίνει διάλειμμα; δεν το καταλαβαίνω. Υπάρχουν 4 εποχές. Πτερόρροια, προετοιμασία Αναπαραγωγής, Αναπαραγωγή, Ανάπαυση.
 
Γιαννη δεν γνωριζα πως τωρα ειναι η εποχη που περνανε πτερορροια. Μολις μου ειπες πως ειναι η εποχη τους σε ρωτησα αν γινεται να τα μεταφερω ολα στην κλουβα ενω η αρχικη μου ερωτηση ηταν να μεταφερω μονο τα μικρα.

Ο λογος που ρωτησα αν γινεται να παρω ολη την οικογένειά απο τωρα ειναι για να γυμνασουν τις φτερουγες τους τα μικρα και να νιωσουν πιο ανετα. Θα περιμενω ομως. Ρωταω για μαθω. Αλλιως θα έκανα του κεφαλιού μου και δεν θα ημουν τωρα εδω.

Σε ευχαριστω.
 
Καλύτερα να περιμένεις, δεν αξίζει να ριψοκυνδινέψεις πιθανή εγκατάλειψη των μικρών λόγω αλλαγής του περιβάλλοντος.
Από ότι θα έχεις παρατηρήσει τα γκούλντιαν χρειάζονται χώρο. Για αυτό το λόγο τα περισσότερα ζευγάρια μου είναι σε 75άρια κλουβιά και η κλούβα πτήσης για τα μικρά είναι 2,5x2x1,50 μ
 
Μάλλον θα πρέπει να ξεφορτωθείς μερικά από τα καναρίνια σου και να κάνεις χώρο για τα γκουλντιαν :D
 
Πόσο όμορφα! Μπράβο Αριάδνη μου! Ο επιμένων νικά! :D

Γιάννη με αφορμή αυτό το θέμα μπορείς να μας πεις ανά μήνες τι περνάνε τα γκουλντιανς; Δλδ να μα πεις αν μπορείς κάθε πότε περνάνε την κάθε φάση; Να μαθαίνουμε και εμείς οι καναρινάδες! 🙄
 
Back
Top