Αναπαραγωγή Ποτε να αρχισω προετοιμασια για αναπαραγωγη κοκατιλ;

Εγγραφή
4 Νοε 2013
Μηνύματα
207
Καλημερα θα θελα να ξερω ποτε να αρχισω προετοιμασια γοα αναπαραγωγη στα κοκατιλ μου τα εχω στο σπιτι.
 
Τα εχεις στο σπιτι εννοεις μεσα; Τι ηλικια εχουν και ποσο καιρο τα εχεις μαζι; Εχεις παρατηρησει καθολου φλερτ?
 
Τα εχω 2 μηνες μαζι ναι μεσα στο σπιτι ειναι
Ο κοκος ειναι 4 χρονων η κικη δεν ξερω και ο πετσοπας δεν ξερει δεν ειχε δακτυλιδι.. ζευγαρωσαν δυο φορες που τα ειδα εγω και δυο φορες η μητερα μου
 
Απ'οτι συμπεραινω δεν ειχαν ξαναγεννησει φετος οποτε αν ξεκινησεις διατροφικη προετοιμασια μπορεις να βαλεις και φωλια. Αυγοτροφη, ασβεστιο και πλουσια διατροφη ειναι απαραιτητα σε αυτη την φαση μεχρι να ερθουν τα αυγα και να ξεκινησουν να κλωσσουν. :)
 
Ξεκίνα τώρα διατροφική προετοιμασία και μετά από ένα μήνα βάλε φωλιά
 
Ναι πρέπει να βάζεις φρούτα και λαχανικά ώστε να παίρνουν βιταμίνες. Μετά από μερικές ώρες βέβαια τα βγάζεις γιατί χαλάνε. Απέφυγε μόνο το μαρούλι και το αγγούρι επειδή πιο πολύ από κάθε άλλο λαχανικό.
Εσένα τι φρούτα και λαχανικά τρώνε;
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
ετσι δεινουν φιλια τα κοκατιλ? Νομιζα τοσο καιρο οτι μαλλωναν
 
ετσι δεινουν φιλια τα κοκατιλ? Νομιζα τοσο καιρο οτι μαλλωναν

Δημητρη βλεποντας οτι μας ανεβασες ενα video με δυο αρσενικα normal grey να "φιλιουνται". συμπερανα οτι δεν ξερεις ουτε τα βασικα για τα Cockatiels.

Μην πας για αναπαραγωγη ακομα.

Μαθε πρωτα τα παντα για το ειδος που θελεις να αναπαραξεις. Γιατι μπορει να σου βγουν πολλα προβληματα επανω στην γεννα. και μετα θα υπαρξουν σιγουρα! Λαθη που θα μπορουσες με την γνωση σου, να ειχες αποφυγει.
 
Στο Video που ανεβασες, το αριστερο Cockatiel επιβαλεται (δειχνει οτι ειναι κυριαρχο) στο δεξια. ειναι σε ψιλοκατασταση τσαμπουκα, το κυριαρχο του δειχνει σημαδια οτι θελει να του επιτεθει.

Το Cockatiel απο τα δεξια προσπαθει να φιλησει το κυριαχο για να του δειξει οτι υποτασσεται και οτι δεχεται την κυριαρχια του.

Στο παρακατω Video τα Cockatiels φιλιουνται και γινεται μεταξυ τους ενα ερωτικο παιχνιδι.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Σε αυτο το Video, βλεπουμε την σταση των φτερων του αρσενικου.. σε σχημα καρδιας. Ετσι προσπαθει να γοητευσει το θηλυκο για να ζευγαρωσουν.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top