Αναπαραγωγή Σχετικα με την αναπαραγωγη κοκατιλ

αυτες τις γκρι σκιες λες;

μπραβο ματι που εχεις!

ευχαριστουμε πωλινα που πλατενεις τις γνωσεις μας!
 
τα εχω χωρισει κανα μηνα περιπου γιατι μου το ειπαν και καπιοι φιλοι μου. Πωλινα δεν μπορω να καταλαβω πως καταλαβεσ οτι και τα δυο ειναι θυληκα. Τον Ιουλιο τα ειχα δει να ζευγαρωνουν και το λουτινο ''ηταν πανω απο'' το whiteface
 
επισεις το λουτινο κελαϊδα ολη την ωρα και επισεις (δεν ξερω αν ισχιει στα αληθεια)η ουρα του οταν καθετε σε ενα κλαδι ειναι πιο καθετα απο του whiteface ή απο οπιοδιποτε αλλο θυλικο εχω συναντισει
 
μια χαρα ζευγαρι ειναι... Μπορει να μην κανουν αυγα γτ ειναι ωρισ ακομα... Μη στεναχωριεσαι με τον καιρο θα ρθουν κ αυτα αφου ζευγαρωνουν
 
το συμπερασμα το βγαλα επειδη το παιδι απο το πρωτο ποστ ειπε οτι ζευγαρωνουν... Ξερω οτι υπαρχει περιπτωση δυο του ιδιου φυλου να ταιζονται και να φιλιουνται αλλα οχι και να καβαλιουνται και να ζευγαρωνουν
 
το συμπερασμα το βγαλα επειδη το παιδι απο το πρωτο ποστ ειπε οτι ζευγαρωνουν... Ξερω οτι υπαρχει περιπτωση δυο του ιδιου φυλου να ταιζονται και να φιλιουνται αλλα οχι και να καβαλιουνται και να ζευγαρωνουν

Kι ομως συμβαινει κι αυτο. Θα ψαξω να βρω την ιστορια που ειχα διαβασει πριν καποιον καιρο στο διαδικτυο οπου 2 θηλυκα κοκατιλ "ζευγαρωναν" και φερονταν σαν φυσιολογικο ζευγαρι και γεννουσε και αυγα η μια αλλα δεν εβγαιναν ποτε νεοσσοι. Η εξεταση DNA εδειξε 2 θηλυκα.
 
τα πρωτα κοκατιλ που απεκτησα οταν ημουνα μικρη ηταν 2 θηλυκα 1 λουτινο (κατακιτρινο) και μια πιτσιλωτη και μας τα εδωσαν για ζευγαρι! τους ειχαμε βαλει φωλια και βλεπαμε ολη μερα να ζευγαρωνουν καινα καθονται και τα 2 μεσα στη φωλια! Μετα απο 2 εβδομαδες ανοιξαμε την φωλια και κλωσσουσαν και οι 2 σαν κοτουλες με καμια 10αρια αυγουλακια!
 
Δηλαδή Ανέστη μπορούν κ ζευγαρώνουν κ θηλυκά με θηλυκά κ αρσενικά με αρσενικά; Δεν το έχω ξανακούσει αυτό...
 
https://community.petbirds.gr/threads/%CE%9F%CE%BC%CE%BF%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%B1.12578/

ακομη και οταν ζουν ελευθαρα στη φυση μπορει να σχηματιστουν αυτα τα "διαφορετικα" ζευγαρια.

List of birds displaying homosexual behavior - Wikipedia, the free encyclopedia αφου αναφερει καποια ειδη παπαγαλων μεσα σε αυτη τη λιστα τοτε μπορουν ολα. 😉
 
Back
Top