Αναπαραγωγή Ποτε να βαλω για ζευγαρωμα τα κοκατιλ;

Μεσολογγι

PB Member
Εγγραφή
30 Οκτ 2008
Μηνύματα
108
Πόλη
Μεσολόγγι
Λοιπον εχω ενα θηλυκο κοκατιλ περιπου ενα μηνα. Το εχω εκπαιδευση. Πριν 2 μερες πηρα και ενα αρσενικο. Σημερα αγορασα απο ενα φιλο μου την αδερφη του αρσενικου που πηρα προχθες. Το περλε θηλυκο που πηρα σημερα ο φιλος μου το ειχε βαλει σε καραντινα και ετσι δεν χρειαζετε να το κανω εγω. Τα εχω και τα 3 σε ενα μεγαλο κλουβι που χωρανε και αυριο θα παρω αλλο ενα μονο κλουβι για κοκατιλ. Ποιο λετε να βγαλω;Και επισης για να εκπαιδευσω τα κοκατιλ τα προσελκιω με αγρια χορταρακια απο τον πισω κηπο μου λετε να παθουν τιποτα αν τους δινω;Επισης ποτε να τα βαλω για ζευγαρωμα και ποια θα ειναι η καταλληλη;
 
Απο κοκατιλ δεν ξερω, αλλα γενικα μπορω να σου πω οτι αφου θελεις να τα ζευγαρωσεις, θα πρεπει να βγαλεις τη νεα θυληκια, γιατι δεν κανει να ζευγαρωνουν αδερφια μεταξυ τους, καθως ενδεχεται να δημιουργηθουν προβληματα στους νεοσσους
Τα χορτα εαν ειναι καλα πλυμμενα δε νομιζω να ειναι επικινδυνα δες κ εδω
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/
Τι ηλικια εχουν; Πρωτα πρεπει να βεβαιωθεις οτι ειναι ωριμα κ μετα να σκεφτεις την αναπαραγωγη, επισης ειναι νωρις ακομη, αφησε τα να γνωριστουν λιγο
 
ακομα ειναι νωρις για να ζευγαρωσουν... Αν δεν ξερεις την ηλικια τους ανεβασε φωτο τους... Τα αδελφια οποως ειπε και η ανατολη δεν πρεπει να ζευγαρωσουν μεταξυ τους... Οποτε βαλε το θηλυκο που ειναι αδελφακι με τον αρσενικο σε αλλο κλουβι για να δεθουν τα αλλα περισοτερο μεταξυ τους και να εξημερωσεις αυτο που θα ειναι μονο του...
 
Θα σου πρότεινα να μη ζευγαρώσεις αυτό που έχεις εκπαιδεύσει γιατι μπορεί να αγριέψει πάλι... Στα άλλα δύο μπορείς να βάλεις φωλιά αν τα έχεις μέσα στο σπίτι αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν γνωριστεί ακόμα και μπορεί να μην ζευγαρώσουν. Αν δεν βιάζεσαι μπορείς να τους βάλεις φωλιά κατά τον Απρίλη. Όσο για τα χορταράκια να τα προσέχεις γιατί δεν κάνουν όλα. Για σίγουρα καλύτερα να τους δίνεις φρούτα. Αν δεις στη διατροφή παπαγάλων έχει κατατοπιστικά άρθρα. :)
 
απο οτι καταλαβα το εξημερομενο ειναι αυτο που εχει εδω και ενα μηνα... Τα αλλα δυο ειναι αδελφακια οποτε το ζευγαρωμα αποκλιετε
 
Συγνώμη... Δεν πρόσεξα ότι είναι αδέρφια... Αναγκαστικά θα ζευγαρώσεις αυτά που δεν είναι.
 
Η καραντινα για την οποια μιλας δεν υφισταται για κανενα απο τα πουλια που εχεις, καθως αν διαβασει κανεις συγκεντρωμενα ολα τα ποστ σου, αυτο καταλαβαινει. Δυο ημερες δεν λεγεται καραντινα. Εαν παλι διαβασεις αλλα μηνυματα αλλων μελων στο φορουμ που θα μπορουσαν να εχουν σωσει τα πουλια τους απλα και μονο τηρωντας την καραντινα θα καταλαβεις τη σημασια που εχει για την ασφαλεια των πουλιων που φροντιζουμε και ο,τι το οφειλουμε στα πουλια και σε κανεναν αλλο.

Εαν τα κοκατιλ σου δεν ειναι σχεδον 2 ετων τοτε η αναπαραγωγη αργει ακομη αρκετα. Εαν παλι επιχειρησεις κατι νωριτερα τοτε ρισκαρεις ακομη και να χασεις τα πουλια σου απο λαθος χειρισμους και προβληματα που προκυπτουν οταν τα νεαρα θηλυκα γεννανε πριν την ωρα τους, οπως το να γινουν κακοι γονεις, να εμφανισει το θηλυκο δυστοκια και να το χασεις σε λιγες ωρες, να μην κλωσσανε τα αυγα, να τα παρατησουν ξαφνικά, να μην ταιζουν τα μικρα η να τα σκοτωνουν, και παρα πολλα ακομη.

Τι αγρια χορταρακια ειναι αυτα που δινεις; Θα επρεπε πρωτα να ψαξεις, να διαβασεις και αν δε βρεις κατι να ρωτησεις εαν επιτρεπεται να τα φανε και μετα να τους τα προσφερεις και οχι να ρωτας αφου τους τα εχεις ηδη δωσει. Αυτα τα θεματα οπως διατροφη, καθαριοτητα, μεγεθος κλουβιου για 3 πουλια, μπανιο, υπνος, παιχνιδια, ενασχοληση εξω απο το κλουβι ειναι πρωταρχικης σημασιας για τα πουλια και αυτα πρεπει να μελεταει κανεις πρωτα αν θελει να εχει υγιη πουλια και σωματικα αλλα και με υγιες μυαλο.
Και οχι μεσα σε 2 ημερες που τα εχεις να σε απασχολει η αναπαραγωγη.

Μην παρεξηγησεις αυτα που σου ειπα, στα λεω φιλικα και με γνωμονα το οτι ενδιαφερεσαι για τα πουλια που φροντιζεις και για το καλο τους. :)
 
Back
Top