Αναπαραγωγή Ποτε να βαλω τη φωλια στα κοκατιλ;

Άλκηστη

PB Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2009
Μηνύματα
352
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα,

S.O.S

σημερα πριν λιγα λεπτα ο Πεπε και η Κοκο (κοκατιλ)
συνουσιαστικαν !:D
ποτε να βαλω τη φωλια; 😛
και πως θα ξερω αν η Κοκο ειναι εγκυος; 😕
 
Γιατι τον Πεπε δεν τον αφησες σε καραντινα!
Επισης η Κοκο ποσο ειναι; Και ο Πεπε;
 
Νομιζω οτι ο ορος "ζευγαρωσαν" ειναι πιο ευηχος. Πιστευω κι εγω πως οντως βιαστηκες και οντως το πουλι επρεπε να περασει καραντινα. Τι ηλικια εχουν; Αν το θηλυκο σου ειδικα ειναι αρκετα νεο ειναι πολυ πιθανον να εχεις προβληματα.
 
10 μηνων και οι 2
νομιζω οτι σε αυτη την ηλικια δεν κανει
αλλα τωρα που εγινε τι να κανω
καταρχην ειναι υγειεστατος και αρχικα τον εβαλα
σε ενα κλουβι μονο του αλλα μολις την ακουσε να σφιριζει
αρχισε να σφυριζει και αυτος και τους εβαλα
κοντα το ενα κλουβι με το αλλο και αυτη εκατσε κοντα του
και μολις πηγα να τον βαλω σε αλλο δωματειο σφυριζαν και δε σταματαγανε
αμα δεν του εβαζα κοντα και αφου εκαναν ετσι ειπα να τα βαλω μαζι
λαθος μου βεβαια! αλλα απλως τα εβαλα μαζι για να γνωριστουν!
 
Το οτι φαινεται υγιης δεν σημαινει οτι ειναι κ ολας!
 
Αλκηστη, όλοι μας καταλαβαινουμε τον ενθουσιασμό σου! Ομως ειναι πολυ σημαντικό στο χόμπυ μας να μην είμαστε ανυπόμονοι. Το εχουμε γραψει επανειλημμενα: Η ανυπομονησια και η βιασυνη είναι κακοί σύμβουλοι.:)

Εχουν γραφτεί με πολύ κόπο κάποια πολύ σημαντικά άρθρα που καλό θα ήταν να τα μελετουμε και να τα εφαρμόζουμε καθώς είναι αποτέλεσμα της μελέτης, της γνώσης και της εμπειρίας πολλών ετών. Το να τα διαβαζουμε απλά και να μην τα εφαρμόζουμε δεν εχει καμια απολύτως αξία... Ειμαστε εδω για να βοηθάμε και να στηρίζουμε ο ένας τον άλλον αλλά θα πρέπει να μην παρασυρόμαστε απο τον ενθουσιασμό μας, γιατί καποια λάθη εχουν ανεπανόρθωτες συνέπειες...

Συγνωμη για το t:, αλλα νομίζω πως είναι καλύτερα να έχεις ορθάνοιχτες τις αισθήσεις σου γιατι αν δεν μαθεις να ακούς αλλα και να υπακούς καποιους βασικούς κανόνες... φοβαμαι πως συντομα θα ανοιξεις νεο θεμα στους Αποχαιρετισμούς...☹

Πρίν να ειναι πολυ αργα, διαβασε τι σου γραφουν τα εμπειρα μέλη και προσπάθησε να τα εφαρμόσεις! Δεν ειναι μαλωμα αυτό, αλλα είναι πραγματικό ενδιαφέρον.
 
ευχαριστω!

αχ ανχωθικα τωρα!

ειναι σιγουρο οτι θα αποχαιρετησω καποιον απο τους 2
ή μηπως και τους 2 γιατι καποιοι λενε οτι αμα παιθανει το ενα παιθενει και το αλλο
αμα αγαπηθουν ! ☹
 
Βρε δεν θα τα αποχωρηστεις!
Αφησε λιγο τον αρσενικο σε ενα κλουβακι μονο του και μετα τα βαζεις παλι μαζι!
Και οσον αφορα την φωλια αυτη την βαζεις του χρονου!
 
και αμα ειναι εγκυος;
που θα γενισει η κακομιρα;
βεβαια εγω δεν θελω τωρα να αποκτησουν παιδια εγω για παρεα τον εβαλα
τωρα
εγω αργοτερα θελω να κανουν παιδια!
 
Δεν θα ειναι "εγγυος", μην φοβασαι!
Και αργοτερα οπως ειπες τα βαζεις ξανα να ζευγαρωσουν και να σου βγαλουν μικρα!
 
Δηλαδη ποσες μερες ηταν μαζι τα πουλια κ αμεσως ζευγαρωσαν;
Πολυ περιεργο μου ακουγεται...😕
 
και αμα ειναι εγκυος;
που θα γενισει η κακομιρα;
βεβαια εγω δεν θελω τωρα να αποκτησουν παιδια εγω για παρεα τον εβαλα
τωρα
εγω αργοτερα θελω να κανουν παιδια!

Μην ανυσηχεις. Σε διαβεβαιωνω εγω γι αυτο. Οσο τα κοκατιλ μου δεν εχουν φωλια ζευγαρωνουν συνεχεια. Δεν βρηκα ομως ποτε καποιο αυγο στον πατο. Οσο λοιπον δεν τους εχεις φωλια δεν θα βρεις αυγα.

Επειτα τα κοκατιλ σου ειναι μωρα ακομα. Το πιθανοτερο ειναι οτι αμα βαλεις φωλια η θηλυκια σου θα πεθανει απο δυστοκια. Του χρονουν τετοια εποχη λοιπον θα μπορεις να τους βαλεις φωλια.
 
αμα βαλει φωλια θα φρακαρει το αυγο; Τι σχεση εχει η φωλια με τη παρακρατηση αυγου; ξερω πως η ελλειψη ασβεστιου, η θερμοκρασια και χιλια δυο αλλα προκαλουν τη δυστοκια.. Δεν καταλαβαινω τι εννοεις φιλε μου εξηγησε μας καλυτερα. Προσωπικα, παντα ειχα μεσα στο κλουβι πολλες φωλιες καθως τις εχουν σαν παιχνιδι ολοχρονα και ποτε δεν υπηρξε κανενα προβλημα, δεν βλεπω τον λογο και η αλκηστη να μην βαλει. επιπλεον, δεν πιστευω πως ειναι τοσο τραγικο που ξεχασε την περιοδο καραντινας αν επιβλεπει τα πουλια τακτικα εφ'οσον ηταν μονο 2, και εφ'οσον ελεγξε την υγεια τους πριν τα παρει, χωρις φυσικα να μειωνω την αξια της καραντινας οσο σκληρο κι αν φαινεται, απλα ειδα πως η κοπελα αγχωθηκε πολυ..
 
αμα βαλει φωλια θα φρακαρει το αυγο; Τι σχεση εχει η φωλια με τη παρακρατηση αυγου; ξερω πως η ελλειψη ασβεστιου, η θερμοκρασια και χιλια δυο αλλα προκαλουν τη δυστοκια.. Δεν καταλαβαινω τι εννοεις φιλε μου εξηγησε μας καλυτερα. Προσωπικα, παντα ειχα μεσα στο κλουβι πολλες φωλιες καθως τις εχουν σαν παιχνιδι ολοχρονα και ποτε δεν υπηρξε κανενα προβλημα, δεν βλεπω τον λογο και η αλκηστη να μην βαλει. επιπλεον, δεν πιστευω πως ειναι τοσο τραγικο που ξεχασε την περιοδο καραντινας αν επιβλεπει τα πουλια τακτικα εφ'οσον ηταν μονο 2, και εφ'οσον ελεγξε την υγεια τους πριν τα παρει, χωρις φυσικα να μειωνω την αξια της καραντινας οσο σκληρο κι αν φαινεται, απλα ειδα πως η κοπελα αγχωθηκε πολυ..


Αργυρη μαλλον δεν προσεξες κατι πολυ βασικο. Την ηλικια των πουλιων. Ειναι μονο 10 μηνων. Το σκεφτηκες αυτο πριν κανεις ποστ?

Γραφε οτι θες δικαιωμα σου ειναι αλλα μην παροτρεινεις ενα ατομο που μαθαινει ακομα να βαλει φωλια σε ενα τοσο νεαρο πουλι. Εσυ βαζεις φωλια σε κοκατιλ 10 μηνων;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
ανεφερα τα κοκατιλ μου εχουν μονιμως φωλια.. σε ρωτησα τι σχεση εχει αυτο με τη δυστοκια.. καλε, εμενα τα πουλια μου απο "μικρα" οπως τα θεωρεις ζευγαρωναν, τωρα ειναι 11 μηνων γεννησαν 3 αξιαγαπητα και υγειεστατα μωρα και ολα πανε καλα... μμμμ... Τωρα που θυμαμαι η Ρεννα μου, γεννησε 9-10 μηνων, η δυστοκια συμβαινει σε οποιοδηποτε πουλι, εξακολουθω να μην καταλαβαινω ποια η σχεση της με τη φωλια και της παρακρατησης αυγου, θα τα εχει χωριστα για άλλους 8 μηνες δηλαδη, γιατι 18 μηνες ειναι το οριο απο την ενωση ιατρων της πενσυλβανια μαζι με οσα εχουν ανφερει ακομη, επιπροσθετως το πιο βασικο ειναι καλη διατροφη με βιταμινες και ασβεστιο.. Νομιζω πως αυτα γνωριζουν καλυτερα τι κανουν, ειμαστε εκει να τα ακουμε και να τα βοηθαμε και οχι να τα καταπιεζουμε, σιγουρα πρεπει να τα προσεχει πολυ οπως αναφερα και στο πρωτο μου μηνυμα ομως δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα χαλαρωστε, εχεις δει πως κανουν τα κοκατιλ οταν τα χωρισεις; Στη προκειμενη περιπτωση ο κινδυνος βρισκεται στο οτι δεν ξερουμε την υγεια του πουλιου, μα και αυτο φτιαχνεται..
 
Back
Top