Αναπαραγωγή Ποτε να βαλω φωλια στα lovebirds;

ΘΕΜΗΣ

PB Member
Εγγραφή
24 Ιουν 2009
Μηνύματα
348
Πόλη
Ξάνθη
γεια σας εδω και 2 μηνες πηρα το δευτερο Lovebird... και πριν 2 μερες πηρα το καινουργιο μεγαλο κλουβι... Τ... Εκτος αν ειναι κ ταο μονο που ληπει ειναι να βαλω τη φωλια... απλα θα ηθελα να μου πειτε ποτε μπορω να βαλω τη φωλια στα παπαγαλακια μου; και μηπως πρεπει να τουσ κανω καποια διατροφη... και γενικα πως μπορω να τα προετοιμασω; δεν ξερω το φιλο αλλα ειμαι σιγουρος πως ο μιτσος ειναι κοριτσι... και η πιτσα ειναι αγορι. εκτος αν ειναι ιδιο φιλο..
 
πρωτον πρεπει να σιγουρευτεις αν προκειται για ζευγαρι και μετα θα βαλεις φωλια αν ειναι ζευγαρι θα βαλεις φωλια σεμπτεμβρη-οκτωμβρη.
 
ο μιτσος ειναι κοριτσι... και η πιτσα ειναι αγορι. εκτος αν ειναι ιδιο φιλο..


αν είναι και τα δυο κορίτσια την πίτσα να τη μετονομάσεις σε Βαγγέλη
φωλιά να βάλεις όταν κρυώσει λίγο ο καιρος
 
δεν ειπα πως ζευγαρωσανε απλα δεν ειμαι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος που εχει το ιδιο φιλο Lovebird... και πως μπορω να σιγουρευτω πως ειναι ζευγαρι;
 
Θέμη αν θέλεις τόσο πολυ να μάθεις.. Επικοινωνησε με κάποιον που ξέρει απο εδω μέσα να βρεθειτε να τα δει ή για να μην εχεισ αναγκη απο κανέναν και να εισαι 100% σιγουρος πηγαινε κανε μια εξεταση DNA.. Και τέλος!
 
βασικα δεν με ενδιαφερει και τοσο το φιλο τους ωστε να τραπω σε ιδιετερα μεσα για να μαθω το φιλο απλα το μονο που θελω ειναι να τα βλεπω ευτυχισμενα... απλα ρωταω για να μαθω γιατι μου αρσει να μαθαινω πολλα πγαματα ακομα και αν δεν μου χρειαστουν... και μια που το ανεφερες που μπορω να παω για DNA TEST? ΓΙΑΤΙ ισως καποια στιγμη θελησω να μαθω... και ποσο κοστιζει αυτο;
 
Είναι γύρω στα 20-30 ευρω και λογικά το κάνει κάποιος πτηνιατρος! Τωρα αν θυμάμαι καλα είναι δύο ειδών εξετασεις.. Η μια είναι αίματος.. Πας εκει το πουλι.. Και η αλλη είναι βγάζεις ενα φτερο(πουπουλο) απο το πουλι και το πας για να το εξετασουν.. Οχι κάποιο που επεσε κατω απο μόνο του αλλα εσύ πρεπει να βγαλεις ενα... Δεν εχω κάνει.. αλλα δε νομιζω οτι είνια καποια δυσκολη διαδικασια... Πηγαινε τα σε κάποιο πτηνιατρο να στα εξετασει και παραλληλα κανε και ενα τεστ...
 
πηγαινε τα σε κάποιο πτηνιατρο να στα εξετασει και παραλληλα κανε και ενα τεστ...

Αλέξανδρε, το dna test δεν γίνεται στην Ελλάδα. Στέλνεις λίγα φτερά στο εξωτερικό για εξέταση. 😉

https://community.petbirds.gr/threads/dna-test-για-πουλιά.2464/
https://community.petbirds.gr/threads/Πως-γίνεται-το-dna-test-στα-πουλιά.5418/
 
Πλακα κανεις! Πρωτη φορα το ακουω... Ποσο πισω ειμαστε; Μου ειχε πει ενας πετσοπας οτι τα δικα του τα πηγαινε στην κτηνιατρικη σχολη... Το τεστ παπ το κανει ο γυναικολογος ετσι;Η λαθος το λεω και αυτο;😀! Θέμης Sorry ετοιμασε βαλιτσες θα πανε διακοπες τα πουλακια! Και που τα στελνουν;
 
Δεν σου κάνω πλάκα, το dna test γίνεται στο εξωτερικό. Ρίξτε μια ματιά στα links... Δίνονται απαντήσεις. :)
 
Οχι σε πιστευω! Απλα απορρισα γιατι τόσα χρονια ζουσα σε ενα ψεμα...😛Τα διαβασα τα links...υπάρχει ενα ινστιτουτο στη Γερμανια...
 
μπα σας ειπα πως δεν με νιαζει το φιλο τοσο... εγω δεν μπορω να τα αποχωριστω ουτε μια ωρα... αλωστε εδω στη ξανθη δεν εχουμε πτηνιατρο.



αν ταιριαξει το ζευγφαρι δεν με νιαζει... καλυετρα και ολας να ζω μεσα στο ψεμα παρα να μαθω την αληθεια με αποτελεσματα που δεν μ αρεσουν
 
εγω δεν μπορω να τα αποχωριστω ουτε μια ωρα...

Θέμη, δεν θα στείλεις τα πουλιά στη Γερμανία, παρά μόνο κάποια πουπουλάκια. 😉

αν ταιριαξει το ζευγφαρι δεν με νιαζει...

Να ξέρεις πως τα Lovebirds μπορεί να συμπεριφέρονται σαν ζευγάρι κι ας είναι του ίδιου φύλου. Μπορούν να είναι αγαπημένα κι ας είναι και τα δύο θηλυκά ή αρσενικά. :)
 
αυτο ειναι που μετραει πιο πολυ... αλωστε εχω γευτει αναπαραγωη και απο αλλα πουλακια τα Lovebirds τα πηρα γιατι τα αγαπαω πιο πολυ απο ολα μου τα κατοικιδια... και ετσι πηρα τον μιτσο μετα επειδη ηξερα πως μονοσ του θα υποφερει αλωστε και εμεισ υποφερουμε μονοι μας που και καλα ειμαστε πιο εξελιγμενο ειδος... και την πιτσα την ειδα στο κλουβι να κρατιεται στα καγκελα με τα 2 τησ ματακια και την ερωτευτηκα αμεσως..
 
Back
Top