Παρουσιάζω Πουλάκια, πολλά πουλάκια φάρμας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης danae_
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Φτου φτου να χαίρεσαι τον γιόκα σου και τα κοτοπουλάκια σας!
 
  • Like
Αντιδράσεις: danae_
Το έχουμε "μυριστεί" :) Τα κουνελάκια είναι αυτά;
 
Ποσο ομορφα ειναι τα μωρα! Τα κοτοπουλακια εχουν πολλη πλακα με το γυμνο λαιμουδακι τους. :D
 
  • Like
Αντιδράσεις: danae_
Τοτε ευκαιρια να ρωτησω κατι που εχω χρονια απορια...

Πως μπορειτε να τρωτε κατι που ειδατε να περπαταει, που γελουσατε με αστεια πραγματα που εκανε, που λεγατε οτι ειναι χαριτωμενο, που το ειδατε να αναπνεει κτλ ;
:)
 
Μα γι' αυτόν τον λόγο ξεκίνησε την εκτροφή για να διασφαλίσει στην οικογένειά της υγιεινή διατροφή από κρέατα χωρίς αντιβιοτικά, που ξέρει τι έχουν φάει όσο ζούσαν.
Εκτός από φιλόζωη είναι πρώτ' απ' όλα μητέρα και φροντίζει τα παιδιά της.
Κι εγώ δεν το αντέχω αλλά αν είχα την δυνατότητα χώρου και τρόπου όσο ήταν μικρό το παιδί μου, θα το άντεχα.
 
δεν μας ειναι και ευχαριστο, αλλα ειναι αναγκαιο,
μιας και δεν ειμαστε χορτοφαγοι και δεν εχουμε σκοπο να γινουμε
και δεν αντεχουμε με τιποτα να συμμετεχουμε στον βασανισμο των ζωων που εκτρεφονται για αυτο το σκοπο,
ουτε θελουμε να τρωμε φαρμακα και ορμονες,(περισσοτερο για τα παιδια μου που ακομη ο οργανισμος τους ειναι παρθενος και μπορουμε να τα ταιζουμε σωστα), μπορουμε και ισως σου φανει παραξενο, αλλα για μενα ειναι ευχαριστηση μεγαλη το οτι τα ζωα αυτα εζησαν οπως ακριβως επρεπε να ζησουν, με σεβασμο και προσοχη και περπατησαν μεχρι να πεθανουν,
(διοτι αυτα που αγοραζουμε απο τα κρεοπωλεια και τα σουπερμαρκετ, δεν πιστευω οτι ειχαν καν την δυνατοτητα να περπατησουν ποτε και εζησαν μια φρικτη ζωη...)
απο εκει και υστερα, με οσα ζωα εχουμε για το φαγητο μας, προσπαθουμε να μην δενομαστε, εχουμε αλλου ειδους επαφη με αυτα και αλλη με οσα εχουμε να ζουν μαζι μας μεχρι τα γεραματα:)
στην αρχη ηταν δυσκολοτερο,τωρα το εχουμε συνηθισει...

ωχ μαρια, πιασε κοκκινο! 😀
 
Πως μπορειτε να τρωτε κατι που ειδατε να περπαταει, που γελουσατε με αστεια πραγματα που εκανε, που λεγατε οτι ειναι χαριτωμενο, που το ειδατε να αναπνεει κτλ ;:)
Όσον αφορά στα οικόσιτα, ο άνθρωπος που επιλέγει να τα δει να περπατούν, και να αναπνέουν το κάνει για συγκεκριμένο λόγο. Διαφορετικά, ούτε θα ανέπνεαν, ούτε θα περπατούσαν.

Όταν λέμε οικόσιτα, εννοούμε τα ζώα που βρίσκονται σε χαμηλότερη βαθμίδα στη διατροφική κλίμακα και εκτρέφονται από τον άνθρωπο με σκοπό να τον θρέψουν. Αν μιλούσες για ζώα που είχαν την ατυχία να γεννηθούν ελεύθερα και να καταλήξουν έρμαια στην ισχύ του ανθρώπου και στην ανάγκη του για ψυχαγωγία και γιατί όχι για τροφή, η απάντησή μου θα ήταν διαφορετική.
Πως μπορειτε να τρωτε κατι που γελουσατε με αστεια πραγματα που εκανε, που λεγατε οτι ειναι χαριτωμενο,
Δηλαδή πιστεύεις ότι τα λιοντάρια όταν κάθονται κάτω από τη σκιά ενός δέντρου, δεν απολαμβάνουν τις αντιλόπες που χοροπηδούν χαριτωμένα πέρα δώθε, όταν έχουν γεμίσει ήδη πριν λίγο την κοιλιά τους με μια από αυτές;
 
και μια ασχετη μπονους 😛 εχουμε παλι αναβρασμο γεννησεων αυτες τις μερες, μαλλον το σπιτι μας ειναι πολυ... Ερωτικο! 😀!

View attachment 28925
danae... Θέλω να σε ρωτήσω σχετικά με τα κουνέλια. Αν τον χειμώνα τα κουνέλια ζουν σε κλουβιά σε εξωτερικό χώρο... Θα έχουν πρόβλημα; Εκτός από την κάλυψη για να μην βρέχονται χρειάζεται να έχουν και κουτιά για να μπαίνουν μέσα;
 
οχι,ισα ισα.. Τα κουνελια εχουν τρομερο προβλημα με την ζεστη(εκει θα πρεπει να δεις τι θα κανεις και να μην τα εχεις σε εξωτερικο χωρο)...
φυσικα θα τα εχεις καπου που να μην βρεχονται και να ειναι προστατευμενα απο τον αερα, στα κλουβια δηλαδη να μην εχει ρευματα, καταλαβες :)
 
τα κοτοπουλάκια μου αρέσουν πολύ όταν είναι ημερών!
 
Back
Top