Γενικά Που θα βρω πυρρούλες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vagos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Vagos

PB Member
Εγγραφή
30 Νοε 2008
Μηνύματα
214
Πόλη
Βόλος
Παιδιά ξέρει κανείς που πωλούνται πυρρούλες και πόσο;
 
Οι τιμές ζευγαριού,
εάν έχω σωστή πληροφόρηση,
ξεκινάει περίπου από 350Ε.
Σημείωση, στην πύρρουλα υπάρχουν διαφορετικά μεγέθη
από όπου εξαρτάται & η τιμή.
 
Υπάρχουν... Ανεπιβεβαίωτες δημοσιογραφικές πληροφορίες,
ότι κυκλοφορούν & πουλιά αδαχτυλίδωτα -& δαχτυλιδωμένα;-
που είναι πιασμένα, δεδομένου ότι υπάρχει πληθυσμός στον
ελληνικό χώρο.
Μην έχουμε... Παρατράγουδα "αλλά καρδερίνας".
Οπότε το νού μας...
 
βρήκα ένα ζευγάρι πύρρουλες αν ενδιαφέρεσαι ακόμη σε ένα πετ στη Λάρισα... Είμαστε και κοντά βλέπω είσαι από Βόλο... Αν θέλεις ενημέρωσέ με private να σου δώσω έξτρα πληροφορίες... Ο τύπος έχει και ένα πουλάκι μεγαλόσωμο αν σε ενδιαφέρει διασταύρωση πύρρουλας με καρποντάκο εκτός των υπόλοιπων πουλιών
 
Oσοαναφορα την απαντηση του θοδωρη υπαρχουν ακομη τα δυο "κομματια" στο pet shop που ανεφερε και κανουν εκαστο 140 ευρω. Το θεμα ειναι πως προκειται για μεταλλαγμενα πουλια, τα φυσιολογικα που εδω στην Πτολεμαιδα μερικες φορες συναντωνται ελευθερα δεν ξερω αν γινεται καποια εισαγωγη...
 
φιλε χρηστο γινετε εισαγωγη. αυτο που ειπα πιο πανω με 100ε ειναι εισαγωγης. Παραγγελνεις και στο φερνει.
 
για να εμπλουτισουμε και λιγο το θεμα, γνωριζει κανεις αν γινεται εισαγωγη πουλιων(πυρρουλες) απο τροπικες ζωνες;
 
για να εμπλουτισουμε και λιγο το θεμα, γνωριζει κανεις αν γινεται εισαγωγη πουλιων(πυρρουλες) απο τροπικες ζωνες;
φιλος οι πυρουλες δεν ζουν σε τροπικο κλιμα, ειναι και αυτες σαν το σπινο(και χειροτερα), δεν μπορουν τη πολυ ζεστη. Γι'αυτο στην ελλαδα ζουν στον ολυμπο
 
εχω να σου πω φιλε μου πως εδω δεν εισαι ενημερωμενος σωστα... Οι διαφορες υποκατηγοριες πυρουλων κατανεμονται απο την ευρωπη στα ιμαλαια στην ινδια και το πακισταν μεχρι τη νοτιοανατολικη ασια...

επισης σε ενημερωνω πως στην ελλαδα ζουνε εκτος απο τον ΟΛΥΜΠΟκαι σε απομονωμενες περιοχες της Δυτικης ΜΑΚΑΔΟΝΙΑΣ οπως και η πτολεμαιδα

Παραθετω και μερικες φωτο απο τις ποικοιλιες που σου ανεφερα...

εαν θελεις μπορεις να βρεις και αλλες στο αλμπουμ που εχω στο προφιλ μου...
 

Συνημμένα

  • user3638_1.webp
    user3638_1.webp
    13,9 KB · Προβολές: 198
  • user3638_2.webp
    user3638_2.webp
    7,7 KB · Προβολές: 194
  • user3638_3.webp
    user3638_3.webp
    21,7 KB · Προβολές: 226
Και τωρα που λυσαμε το θεμα μηπως ξερει κανεις για το αν διατιθενται τετοιες ποικοιλιες;
 
Mou fenete perdepsame ligo ta pragmata edo tora. Mexri tora milousame gia Pyrroules. Iparxoune i Pyrroules pou kseroume kai pou mas edine i Georgia to Link. Afto einai i klassiki PYRROULA ( Pyrrhula pyrrhula ). Kai iparxei tin oikogenia Pyrrhoula, pou iparxoune diafores ales Pyrrhules. PX. Pyrrhula aurantiaca, Pyrrhula erythaca, Pyrrhula erythrocephala klp. Ola afta ta poulia zoune Borio stin Europi kai stin Asia. Stin Ameriki den iparxoune.

για να εμπλουτισουμε και λιγο το θεμα, γνωριζει κανεις αν γινεται εισαγωγη πουλιων(πυρρουλες) απο τροπικες ζωνες;
Stis tropikes zones DEN iparxoune Pyrrhules. Etsi kai alios den epitrepete Eisagogi poulion apo trites xores stin Europi.

εχω να σου πω φιλε μου πως εδω δεν εισαι ενημερωμενος σωστα... Οι διαφορες υποκατηγοριες πυρουλων κατανεμονται απο την ευρωπη στα ιμαλαια στην ινδια και το πακισταν μεχρι τη νοτιοανατολικη ασια...
Pio Pyrroula zi stin νοτιοανατολικη ασια;

Kati alo akoma to pouli pou exeis stin defteri fotografia, den einai pyrrhula, einai Haematospiza sipahi ( Scarlet Finch ). Den exei kamia skesi me tis pyrrules.
 
σε ολα τα σημεια που εχεις κανει ενστασεις πραγματι μπορει να εχω αδικο αλεξανδρε. Ομως εχω να σου πω (απο πηγη την οποια αν μου ζητησεις μπορω να σου αναφερω πως υπαρχει πυρρουλα στην Ν.Α. Ασια. Προκειται για την pyrrhula erythaca την οποια και εσυ ανεφερες. Η πηγη που αναφερω προερχεται απο εποχιακο περιοδικο και ο συγγραφεας του οποιου το ονομα δεν θα το αναφερω για ευνοιτους λογους ειναι αξιολογος χομπιστας. Το περιοδικο ονομαζεται "κατοικιδια"και ειναι προιον του συλλογου προωθησης μικρων ζωων μακεδονιας θρακης. Εαν εχεις ενστασεις μπορω να παραθεσω αντιγραφο του αρθρου στο οποιο γινεται η αναφορα οχι για κανενα λογο παρα μονο για να καταλαβεις πως σιγουρα δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου...
 
Back
Top