Γενικά Που μπορω να βρω εξωτικα πουλια στη Θεσσαλονικη;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης medfun
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

medfun

PB Member
Εγγραφή
2 Μαϊ 2009
Μηνύματα
149
Πόλη
Σόφια
καλησπερα να ρωτησω θα κατεβω Θεσσαλονίκη με ενα φιλο βουλγαρο οποιος ψαχνει εξωτικα πουλια αν καπιοσ ξερει ας μου πει που εχει καποιο μεγαλο πετ μα ποικοιλια σε αυτα ακι αν εχει τηλ ή σαιτε να επικοινωνησουμε


σας ευχαριστω εκ των προτερων
 
το ποιο μεγαλο πετ ειναι το quiko και εχει εξωτικα πουλια. Βρισκετε λιγο ποιο περα απο το ικεα. Αν δεις qouiko στο google θα δεις και πως να πας
 
Ποικιλία τέτοιο καιρό δεν νομίζω να βρεις πουθενά. Για τι πουλιά ακριβώς ψάχνει; Όλα τα μαγαζιά γεμίζουν από Σεπτέμβρη και μετά.
 
καλημερα! βασιλη μου ειπε χτες ακριβως επι λεξη amandine, finchi και αλλα τετοια μικρα, δεν εχω ιδεα απο τετοια πουλια και ετσι δεν μπορω να σου πω ακριβως. σας ευχαριστω και παλι. Θα ψαξω στο ιντερνετ για το σαϊτ και θα τους παρω τηλ για το ποτε κανουν ανεφοδιασμο. Πανω κατω πως πανε οι τιμες;
 
Οι τιμές είναι παντα ανάλογες με την σπανιότητα του είδους που θα επιλέξεις. Οσο πιό σπάνιο τόσο πιό ακριβό. Αν παρεις για παραδειγμα ζεμπράκια, θα τα βρείς με 30 ευρώ ζευγάρι. Αν επιλέξεις πχ star finch θα τα βρείς με 100 ευρω το ζευγάρι και πάει λέγοντας...
 
Σαν amandine finch πρέπει να εννοεί το cut throat finch (Amadina fasciata) αλλά δεν είμαι σίγουρος. Αν εννοεί αυτό δύσκολα θα βρει, πρέπει να τα πετύχεις γιατί δεν έρχοται σε τακτική βάση (προσωπικά δεν έχω πετύχει ποτέ). Από τιμές σε τέτοια είδη όλα παίζονται όπως είπε και η Georgina και συνήθως είναι ανάλογα με τη σπανιότητα και τη δυσκολία του είδους. Μπορείς αν θες να στείλεις ένα mail για το αν μπορούν να σου βρουν τέτοια πουλιά στο Quiko ή στο http:// που βρίσκονται στη Θεσσαλονίκη (αναφέρω αυτά τα δύο γιατί πιστεύω ότι θα ψάξουν να βρουν από τους προμηθευτές τους και κατά καιρούς φέρνουν διάφορα εξωτικά). Περισσότερες πιθανότητες πάντως για να τα βρεις θα έχεις στην Αθήνα, εδώ δεν βρίσκεις εύκολα λιγότερο συνηθισμένα πουλιά. Επίσης υπάρχει και ένα πετ στην Μπότσαρη με Παπάφη (Δεν θυμάμαι το όνομα) που έχω δει αρκετές φορές εξωτικά πουλιά λιγότερο συνηθισμένα αλλά δεν έχει σελίδα, μάλλον θα πρέπει να πας από εκεί.
 
Λογικα εννοει πουλια της οικογενειας amadine(αμαντινες)τα οποια προερχονται κυριως απο την Αφρικη!
Απο
πριν 3 εβδομαδες το quiko ειχε αρκετα ζευγαρια(5 ή 6)οπως και κοκκινοκεφαλο σπινο(1 ζευγαρι).
Στα 60 ευρω ειναι οι τιμες και για τα 2 ειδη(το κομματι), σιγουρα cut throat finch θα εχει ακομα,(παρε ενα τηλ. και ρωτα)
 
Χρήστο αύριο θα πάω να δω. Φέτος δεν πήγα γιατί ήξερα από άλλες χρονιές ότι τέτοιο καιρό δεν φέρνουν τίποτα. Θα τους κάνω επίσκεψη :D τελικά.
 
μετα την λαχαναγορα στην ποντου μετα το β κτεο ειναι μεγαλο σαν αυτο περιπου που ειναι στο ικεα
 
καλησπερα για Αθήνα ξερω οτι σιγουρα θα βρω... απο εκει ειμαι. Απλα για τον βουλγαρο πεφτει μακρια η Αθήνα θα κανουμε το ταξιδι αυθημερον η Θεσσαλονίκη ειναι διπλα... σας ευχαριστω και παλι ολους
 
Back
Top