Διατροφή Που μπορω να βρω σπορους millet για φυτεμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης evans
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

evans

PB Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2013
Μηνύματα
958
Πόλη
Λαμία,Αθήνα
Οπως λεει ο τιτλος ξερει καποιος που μπορει να βρεθει σπορος millet για φυτεμα;
 
Εγώ νομίζω από τα τσαμπιά που έχουμε. Αυτούς σκοπεύω να φυτέψω εγώ.
 
γώ νομίζω από τα τσαμπιά που έχουμε. Αυτούς σκοπεύω να φυτέψω εγώ.
Δεν ξερω κατα ποσο κυμαινεται η φυτροτικοτητα αυτων των τσαμπιων μιας και περνανε απο επεξεργασια (αντε που να βρω τσαμπια αυριο κυριακατικα ειμαι ακομα αθηνα και δεν ειμαι σιγουρος αν υπαρχουν στη λαμια)
 
αγοραζεις μιλετ (τσαμπι κεχρι) η (χαρα των πουλιων) η (παρλαμεντο) με το κιλο, το τριβεις και το φυτευεις. Να γνωριζεις οτι το μιλετ ειναι ξηρη καλιεργεια που σημαινει οτι δεν χρειαζετε ποτισμα. Ομως και να το ποτισεις κακο δεν του κανεις.φυτευετε τον μαρτιο και το μαζευουμε τον αυγουστο αφου ξεραθει χωρις να γινει καρβουνο. Το ταιζουμε απευθειας μολις το μαζεψουμε.
 
αγοραζεις μιλετ (τσαμπι κεχρι) η (χαρα των πουλιων) η (παρλαμεντο) με το κιλο, το τριβεις και το φυτευεις. Να γνωριζεις οτι το μιλετ ειναι ξηρη καλιεργεια που σημαινει οτι δεν χρειαζετε ποτισμα. Ομως και να το ποτισεις κακο δεν του κανεις.φυτευετε τον μαρτιο και το μαζευουμε τον αυγουστο αφου ξεραθει χωρις να γινει καρβουνο. Το ταιζουμε απευθειας μιολις το μαζεψουμε.
Ειναι αναγκη να το παρω σε τσαμπι δεν γινεται να το βω καπου αλλου; Αν ναι θα ηθελα μια φωτο για το πως ειναι σε συσκευασια(αν υπαρχει)
ειναι ξηρη καλιεργεια που σημαινει οτι δεν χρειαζετε ποτισμα
Αληθεια ουτε λιγο νερο δεν χρειαζεται;
 
Ειναι αναγκη να το παρω σε τσαμπι δεν γινεται να το βω καπου αλλου; Αν ναι θα ηθελα μια φωτο για το πως ειναι σε συσκευασια(αν υπαρχει)
Γιατί να μην το πάρεις σε τσαμπιά; Μέχρι να φυτρώσει το δικό σου τι θα δίνεις στα πουλιά σου;
 
φυτρωνουν μια χαρα την καταλληλη εποχη.
δεν αξιζει ο κοπος ομως να μπεις στην διαδικασια να σπερνεις.
εκτος και εχεις καποιο μεγαλο χωρο τοτε εχει νοημα αλλιως δεν αξιζει ο κοπος.
 
φυτρωνουν μια χαρα την καταλληλη εποχη.
δεν αξιζει ο κοπος ομως να μπεις στην διαδικασια να σπερνεις.
εκτος και εχεις καποιο μεγαλο χωρο τοτε εχει νοημα αλλιως δεν αξιζει ο κοπος.
Χρειαζονται ειδικο χωμα (αμμωδες;) ή μπορει να φυτρωσει και σε κανονικο σκεφτομαι μολις παρω να τα βαλω σε κηπο.
 
Αφού δεν θέλει πολλά ποτίσματα, θέλει έδαφος με καλή αποστράγγιση για να μην σαπίζει το ριζικό του σύστημα.
 
Ξέρεις από φυτά και φυτεύσεις; Μπορείς να τα βάλεις και σε γλάστρα, φτάνει να φεύγει καλά το νερό. Φυσικά η όποια παραγωγή σου δεν θα επαρκεί για τα πουλιά σου. Απλά έτσι για την ευχαρίστηση.
 
Ξέρεις από φυτά και φυτεύσεις; Μπορείς να τα βάλεις και σε γλάστρα, φτάνει να φεύγει καλά το νερό. Φυσικά η όποια παραγωγή σου δεν θα επαρκεί για τα πουλιά σου. Απλά έτσι για την ευχαρίστηση.
Ο πατερας μου σα γεωπονος και αγροτης ξερει πολλα απο φυτευσεις βεβαια ξερω και γω καποια πραγματα επισης δεν σκοπευω σε μαζικη παραγωγη φυτων οπως ειπες για την ευχαριστηση βεβαια θα δινω και καποιο μερος στα πουλια μη νομιζεις οτι θα τα αφησω ετσι👍!😎
 
Σε τι κυμαινονται οι τιμες του μιλλετ στα πετ σοπ ; Πηγα σημερα και αυτος τα ηξερε σαν σταχυα και ειπε οτι δεν μπορει να φερει μεχρι την αλλη εβδομαδα
 
Εμενα μου το πουλησαν για 10 ευρω! Απατεωνια ε;(σορρυ που βγηκα off topic)
Στα eshops τα έχουν κάτω από 4 ευρώ, εγώ που ψωνίζω από καταστήματα, δεν θυμάμαι ακριβώς, νομίζω 4,30 😕 πάντως όχι πάνω από 4,50 ευρώ.
 
Ναι, το γνωριζω, απλα το μαγαζι που πηγαινω εγω υπερβαλει σε ολα τα ειδη(30 ευρω η σκαλα για πουλια!😱)
Και παλι συγγνωμη.:)
 
Back
Top