Γενικά Που μπορώ να απευθυνθώ για να κάνω καταγγελία;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Gogopo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Νομίζω πως η όλη "αγγελία" είναι κάτι εντελώς ψεύτικη, για να μην πω στοχευμένη σε ευαίσθητους γενικά με τα pets ανθρώπους.
ή δεν καταλαβα την προταση.
Μάλλον δεν κατάλαβες.
H @ilie mp μας καταδεικνύει ακόμη ένα ψέμα του πωλητή που αφορά την ηλικία του πουλιού. Αυτός γράφει στην αγγελία πως είναι ενός έτος και η Ηλέκτρα ενημερώνει πως αυτό είναι αδύνατον γιατί
Όλοι ξέρουμε όμως ότι το ρινγκνεκ εμφανίζει το δαχτυλίδι μετά τους 18 μήνες
 
Δηλαδη; Ή ειμαι εντελως ασχετη ή δεν καταλαβα την προταση.
Το δαχτυλίδι είναι αυτό το μαύρο που έχουν τα αρσενικά γύρω από το λαιμό τους και από εκεί πήραν και το όνομα τους.
Ringneck : Ring=δαχτυλίδι, neck=λαιμος.

Οπότε είναι αδύνατον το πουλί να είναι 1 έτους αλλά τουλάχιστον 2..
 
η απαντηση απο το site :

Καλησπέρα σας,
θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι μέσω του συστήματος αυτοδιαχείρισης της Εταιρείας μας, οι χρήστες αναρτούν αγγελίες στην ιστοσελίδα χωρίς η ΧΡΥΣΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ να προβαίνει σε έλεγχο των παρεχόμενων σε αυτές πληροφοριών, για την εγκυρότητα και ακρίβεια των οποίων δεν ευθύνεται. Άλλωστε, όπως ρητά αναγράφεται στους όρους χρήσης της ιστοσελίδας (όρος 5), «το περιεχόμενο και οι πληροφορίες που περιλαμβάνονται στο site δεν προέρχονται καθ’ οιονδήποτε τρόπο από την Εταιρεία, αντιθέτως δημοσιεύονται και αναρτώνται στο site με πρωτοβουλία και αποκλειστική ευθύνη του εκάστοτε χρήστη/αγγελιοδότη.

Ωστόσο θα θέλαμε να μας στείλετε το link της αγγελίας (όχι φωτογραφία της λεπτομερούς περιγραφής) ή το τηλέφωνο της συγκεκριμένης αγγελίας.


Ευχαριστούμε για την επικοινωνία.

και η ανταπαντηση μου με το λινκ
δηλαδη αν βαλω φωτο το κεφαλι της πεθερας μου(αν ειχα) και το πουλαω στο site σας, εσεις δεν εχετε καμμια ευθυνη νομικα; ηθικα παλι καμμια τελικα ρομποτ δουλευουν εκει;
 
και η ανταπαντηση μου με το λινκ
δηλαδη αν βαλω φωτο το κεφαλι της πεθερας μου(αν ειχα) και το πουλαω στο site σας, εσεις δεν εχετε καμμια ευθυνη νομικα; ηθικα παλι καμμια τελικα ρομποτ δουλευουν εκει;
Χα χα έτσι όπως τα λένε είναι όμως καθώς καταλαβαίνεις. Εδώ στο ebay έγιναν καταγγελίες ότι πωλούνταν αρχαία προϊόντα αρχαιοκαπηλίας.
Δεν μπορούν να κάνουν έλεγχο. Άλλη λύση, να μην υπάρχουν τέτοια sites αυτό όμως θα δυσκόλευε τόσους ανθρώπους που εξυπηρετούνται.
Δυστυχώς έτσι είναι.
 
Νομίζω πως η όλη "αγγελία" είναι κάτι εντελώς ψεύτικη, για να μην πω στοχευμένη σε ευαίσθητους γενικά με τα pets ανθρώπους.
Τι σε κάνει Γιάννη να το νομίζεις αυτο; Μονο η έλλειψη του δαχτυλιδιού;
 
Τι σε κάνει Γιάννη να το νομίζεις αυτο; Μονο η έλλειψη του δαχτυλιδιού;
Πιστευω πως ο γιαννης @misalouris λεει οτι ολο αυτο ειναι "φτιαχτο". Δηλαδη δημιουργησαν μια αθλια εικονα για να τραβηξει τους ανθρωπους που νοιαζονται και αγαπανε τα πουλια. Ετσι θα τρεξουν να το αγορασουν με σκοπο να το σωσουν. Η τιμη ειναι τσιμπημενη ετσι ωστε με το παζαρεμα να βγαλουν καλυτερο κερδος απο το αν εβαζαν μια κανονικη τιμη.
 
Η τιμη ειναι τσιμπημενη
H τιμή ή είναι λάθος ή ο παπαγάλος είναι κλεμμένος και δεν ξέρουν πόσο κάνει ή είναι άγριος αιχμαλωτισμένος και πάλι δεν ξέρουν.
Με 700 ευρώ παίρνεις έναν african grey και δώρο ένα parrotlet.
Είναι άσχετη τιμή εντελώς.
Τώρα μας ενδιαφέρει εμάς πως σκέφτηκαν πως σκέφτονται;
Αν κάποιος νομίζει ότι υπάρχει περιθώριο δικής μας παρέμβασης, ας προτείνει κάτι συγκεκριμένο.
 
Είναι άσχετη τιμή εντελώς.
Τώρα μας ενδιαφέρει εμάς πως σκέφτηκαν πως σκέφτονται;
Οχι. Αλλα ειναι κατι που μπορει να συμβαινει.. Οχι μονο σε αυτη την περιπτωση και δεν ειναι κακο να ανσφερθει.
 
Εκτός κι αν έχει πέσει σύρμα ότι κάποιος πονόψυχος θα νοιαστεί.
Οχι. Αλλα ειναι κατι που μπορει να συμβαινει.. Οχι μονο σε αυτη την περιπτωση και δεν ειναι κακο να ανσφερθει.
Φυσικά δεν είναι κακό να αναφερθεί εξάλλου πρώτη το υπαινίχθηκα αλλά ας μην εστιάζουμε σε μια υποψία όταν αναλύουμε μια κατάσταση, γιατί θα καταλήξουμε σε αβέβαια συμπεράσματα και να ξιφουλκούμε αόρατους εχθρούς. :)
 
Πιστευω πως ο γιαννης @misalouris λεει οτι ολο αυτο ειναι "φτιαχτο". Δηλαδη δημιουργησαν μια αθλια εικονα για να τραβηξει τους ανθρωπους που νοιαζονται και αγαπανε τα πουλια. Ετσι θα τρεξουν να το αγορασουν με σκοπο να το σωσουν. Η τιμη ειναι τσιμπημενη ετσι ωστε με το παζαρεμα να βγαλουν καλυτερο κερδος απο το αν εβαζαν μια κανονικη τιμη.
Πολύ σωστά Αριάδνη. Καλύτερα να στέκομαι καχύποπτα σε κάποιες καταστάσεις, παρά κάποιοι να εκμεταλλεύονται τις αδυναμίες μου και να με περνούν για ανόητο και βλάκα.
 
ειτε φτιαχτο ειτε οχι το γεγονος
ειναι οτι οι συνθηκες ειναι κακες,
παντως το γεγονος της τιμης μου δειχνει οτι μαλλον ειναι ασχετος και δεν το σκηνοθετησε(αλλιως θα βαζε μια υψηλη κανονικη τιμη να το πουλησει συντομα)
 
Έχει επικοινωνήσει κανείς με το τηλέφωνο της αγγελίας να μας δώσει πιο πολλές λεπτομέρειες;
 
Έχει επικοινωνήσει κανείς με το τηλέφωνο της αγγελίας να μας δώσει πιο πολλές λεπτομέρειες;
Η κλήση προς το νούμερο της αγγελίας απορρίπτεται.
Υποθέτω πως αριθμός πλέον δε χρησιμοποιείται.
Ακριβώς για αυτό το λόγο εγώ έγραψα όσα έγραψα, για πιθανή κοροϊδία.
Κι επειδή όπως είπα δεν επιτρέπω σε κανέναν να παίζει με τις ευαισθησίες μου... Δεν θα ξανακαλέσω τον έξυπνο τύπο της αγγελίας, όποιο σκοπό κι αν είχε.
 
Η κλήση προς το νούμερο της αγγελίας απορρίπτεται. Υποθέτω πως αριθμός πλέον δε χρησιμοποιείται.
Ακριβώς για αυτό τι λόγο εγώ εγώ έγραψα όσα έγραψα για πιθανή κοροϊδία.
Κι επειδή όπως έγραψα δεν επιτρέπω σε κανέναν να παίζε με τις ευαισθησίες μου δεν θα ξανακαλέσω τον έξυπνο τύπο της αγγελίας.
Ακριβώς αυτό. Απλά ο Τύπος έψαχνε για κορόιδα για να τα αρπάξει χοντρά.
Κούνια που τον κούναγε.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top