Διατροφή Πράσινη πιπεριά σε καναρίνι

Εκηβόλος

PB Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2016
Μηνύματα
743
Θέλοντας σιγά-σιγά να αυξήσω τη ποικιλία των επιτρεπτών φρούτων/λαχανικών στα καναρίνια μου θέλω να μάθω αν η πράσινη γλυκιά πιπεριά επιτρέπεται να χορηγηθεί.
 
Τρελαίνονται για τις πιπεριές!
Αυτά τρελαίνονται και μετά εμείς πονάμε!

Μια φορά αποφάσισα να τους βάλω πιπεριές που είχαμε στο ψυγείο. Η μία όμως μάλλον ήταν υπερβολικά καυτερή και κόκκινη! Τις πλένω, τις καθαρίζω, τις κόβω και τους τις προσφέρω στις αυγοθήκες τους. Και πάω να ξύσω το μάτι μου... Τι το ήθελα! Κάηκα ολοζώντανη! Μια ολόκληρη μέρα ένιωθα πως καίγεται το μάτι μου και το μισό μου πρόσωπο! Λέω πάει αυτό ήταν τυφλώθηκα.. Αλλά τελικά την γλύτωσα.. 😛 Αυτά πάλι τις τρώνε τις πιπεριές με τόση χαρά, ούτε καίγονται ούτε τίποτα! 😛
 
Εγώ μάλιστα επι πολλά χρονια τους δίνω και το τμήμα εκείνο της πιπεριάς με τα σπόρια, το οποίο τσακίζουν στην κυριολεξιά

Ωραία, γιατί εγώ μέχρι σήμερα φοβόμουν να τους το δώσω, οπότε από εδώ και στο εξής θα τους το δίνω και αυτό.
 
Παιδιά και εγώ φοβάμαι να τους βάλω καυτερές😛
Πράσινες κάνει η μόνο τις κοκκινες; 🙂
 
Σήμερα εμείς φάγαμε πορτοκαλί πιπεριά, με κολοκυθάκι και μπρόκολο! Τους δίνω 3 ώρες να έχουν αδειάσει τις αυγοθήκες! 😛
Και σαλατοειδή στα καναρίνια!
 
Τρώνε ωμό αρακά τα παλικάρια σου; Δεν τους έχω δοκιμάσει ποτέ.. μόνο ωμό καλαμπόκι για το οποίο γίνεται πόλεμο!
Ευτυχώς τρώνε τα πάντα Αλίκη.
Ναι γιατί; Για δοκίμασε να δεις! 🙂
Το μόνο που δεν έτρωγαν με τίποτα τα δικά μου στην αρχή ήταν το σπανάκι και το μήλο.Αλλά μετά αφού συνήθισαν μια χαρά άρχισαν να τα τρώνε.Λέγοντας και ένα τραγούδι. :Ρ

Ο αρακάς είναι ελαφρά διαρροϊκός, μην τρομάξεις αν δεις πιο υδαρές κουτσουλιές αύριο.
Δεν το ήξερα. Ευχαριστώ. :)
 
Back
Top