Γενικά Πρέπει να βάλω χωριστά το αρσενικό καναρίνι μου;

hristosPap

PB New Member
Εγγραφή
6 Δεκ 2013
Μηνύματα
19
Πόλη
Πάτρα
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα!

Έχω ενα θυληκό καναρινάκι ηλικίας περίπου 2μιση ετών (είχα παλιότερα γράψει και για ένα πρόβλημα που είχα αντιμετωπίσει), απο αναπαραγωγή που έκανε τότε ένας φίλος!

Ποτέ δε μπήκα σε διαδικασία αναπαραγωγής απο έλειψη χρόνου δυστυχώς, δεν προλάβαινα να μελετήσω όσο θα ήθελα, ώστε να μην είναι απλά μια τυχαία διαδικασία αλλά να μπορούσα να δώσω το καλύτερο που μπορώ...

Έγινε όμως το εξής παράξενο και ευχάριστο!

Πριν 5 μέρες ένα πανέμορφο καναρίνι τσιμπολογούσε γύρω γύρω απο το κλουβί και δεν έλεγε να πετάξει μακριά! Η φίλη μου που ηταν παρούσα στο σκηνικό, κατάφερε το έπιασε και το έβαλε μέσα στο ίδιο κλουβί με τη θυληκιά. Πριν 2 μέρες που τα είδα απο κοντά, διαπίστωσα (με πάσα επιφύλαξη) πως ο νέος μας κάτοικος είναι αρσενικός!

Ρωτώ λοιπόν: Eίναι επιβεβλημένη η αλλαγή κλουβιού για τον αρσενικό; Πρέπει να τον μετακινήσω; Διαβάζοντας στα γρήγορα, διαπίστωσα πως καλύτερα θα ήταν να χωριστούν και αν θελήσω να κάνω αναπαραγωγή να τα εισάγω σιγά σιγά σε γνωριμία την Άνοιξη. Αν αυτό πρέπει αν γίνει, τότε τι θα ήταν σωστό?Να έχουν μέχρι τότε οπτική επαφή η έστω "ηχητική"επαφη ή όχι;

Μέχρι τώρα που μιλάμε διακρίνω το θυληκό να τεντώνεται συχνά και ανοίγει το ράμφος του προς το αρσενικό, κάτι μου φένεται επιθετικό, ενώ γενικά πυκνά συχνά εχουν κάτι κόντρες!

Μια ερώτηση ακόμη έχω να κάνω! Ισως φένεται στις φωτογραφίες αλλά όχι και τόσο καλά, η έλλειψη τριχώματος στη κεφαλή του κίτρινου (θυληκό), η οποία έχει εμφανιστεί 4-5 μήνες τώρα αλλά έλεγα πως θα αναπληρωθεί σταδιακά. Δυστυχως το τρίχωμα έχει παραμείνει ακόμη έτσι. Να μπώ σε σκέψεις για πιθανό πρόβλημα;

Σας εκτιμώ προκαταβολικά για το χρόνο σας και συγγνώμη αν σας ζάλισα με πολλές ερωτήσεις! Σας παραθέτω μερικές φωτογραφίες, και όταν μπορέσω να θα βγάλω φωτογραφία πιο αναλυτική τον αρσενικό να μου πείτε τη γνώμη σας αν όντως είναι αρσενικό.

1jwXo9W.webp

ΥΓ: Για κάποιο λόγο δε μπορώ να ανεβάσω τις φωτό στο φόρουμ, και το imageshack θέλει prenium λογαριασμό για μεγάλες φωτογραφίες, οπότε δε θα βγάλετε μάλλον κάποιο συμπέρασμα απο τις φωτό.

YΓ2: Ξέχασα να ανεφέρω κάτι σημαντικό! Το νέο καναρινάκι, έχει δακτύλιο στο πόδι του! Απο κεί θα μπορούσα να βγάλω συμπέρασμα για φύλο και ηλικία;
 
Δεν εκανες καλα που εβαλες τα πουλια μαζι τετοια περιοδο αλλα και δεν κρατησες καραντινα στο καινουριο, αν κι οτι ηταν θα ειχε ηδη συμβει αφου καθοταν πανω στο κλουβι του αλλου.
 
Πανέμορφος ο νέος συγκάτοικος... Εύχομαι να σου χαρίσει πανέμορφα πουλάκια. Μονη ένσταση -όπως σου έγραψε ο Στέλιος - η μη τήρηση περιόδου καραντίνας.
Να τον χαίρεσαι!
 
😀 ... Εντάξει.. Ου γαρ έρχεται το γήρας μόνο του... Πριν λίγο μιλούσα με Στέλιο...ζητώ ταπεινά συγνώμη Ανέστη μου για την αλλαγή ονόματος 😳
 
😀 ... Εντάξει.. Ου γαρ έρχεται το γήρας μόνο του... Πριν λίγο μιλούσα με Στέλιο...ζητώ ταπεινά συγνώμη Ανέστη μου για την αλλαγή ονόματος 😳

Λαμπαδα και 43 νουμερο αθλητικα θα ηθελα για το Πασχα. :D

Χρηστο καθαρισε αμεσα την ποτιστρα ή πεταξε την και παρε μια καινουρια μιας και βλεπω αρκετη πρασινιλα. Η καθαριοτητα πρωτιστως των δοχειων του νερου και του φαγητου ειναι η καλυτερη προληψη για ασθενειες. Επισης καλο ειναι να αλλαξεις και τις πλαστικες πατηθρες με ξυλινες.
 
Θα μου στείλει ο φίλος 3-4 πουλάκια από αυτά που θα βγάλει ο όμορφος απρόσκλητος επισκέπτης του, θα τα πουλήσω στο φόρουμ και η επιθυμία σου θα πραγματοποιηθεί :D
 
κατάφερε το έπιασε και το έβαλε μέσα στο ίδιο κλουβί με τη θυληκιά
Βιαστική κίνηση, που ίσως αποδειχθεί και λανθασμένη. Διάβασε εδώ: Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης

Κατά τα άλλα, τα καναρίνια δεν έχουν ανάγκη συντροφικότητας όπως κάποια είδη άλλων πουλιών. Σμήγουν μόνο κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής. Διατηρούμε αρσενικά για το κελάηδημα για τα θηλυκά για αναπαραγωγή. Επίσης, κρατώντας και τα δύο στο ίδιο κλουβί, μη περιμένεις να ακούσεις την φωνή του αρσενικού.
Μέχρι τώρα που μιλάμε διακρίνω το θυληκό να τεντώνεται συχνά και ανοίγει το ράμφος του προς το αρσενικό, κάτι μου φένεται επιθετικό, ενώ γενικά πυκνά συχνά εχουν κάτι κόντρες!
Η παραπάνω παράγραφος εξηγεί το λόγο.
Μια ερώτηση ακόμη έχω να κάνω! Ισως φένεται στις φωτογραφίες αλλά όχι και τόσο καλά, η έλλειψη τριχώματος στη κεφαλή του κίτρινου (θυληκό), η οποία έχει εμφανιστεί 4-5 μήνες τώρα αλλά έλεγα πως θα αναπληρωθεί σταδιακά. Δυστυχως το τρίχωμα έχει παραμείνει ακόμη έτσι. Να μπώ σε σκέψεις για πιθανό πρόβλημα;
Μάλλον δεν έχει ολοκληρώσει ακόμη την πτερόροια. Το στρες που της προκαλεί ο νέος συγκάτοικος δεν είναι ό,τι καλύτερο για τη συνέχεια.
Ξέχασα να ανεφέρω κάτι σημαντικό! Το νέο καναρινάκι, έχει δακτύλιο στο πόδι του! Απο κεί θα μπορούσα να βγάλω συμπέρασμα για φύλο και ηλικία;
Για την ηλικία. Πες μας τι γράφει, για περισσότερες λεπτομέρειες.
 
Ασε τα ζευγαρώματα σαν σκέψη προς το παρόν. Το θηλυκό σου είναι σε άσχημη κατάσταση και πρέπει απαραίτητα να είναι μόνο του. Πρέπει εκτός απο κλουβάκι να αγοράσεις κάποιο μείγμα σπόρων για καναρίνια που να περιέχει και λιπαρούς σπόρους. ΑΥΓΟ βραστό καθημερινά, μέχρι να αποκατασταθεί το πτέρωμα. MUTA-VIT στο νερό του. Πιάσ'το και τράβηξε, αφαίρεσε ένα-ένα τα εναπομείναντα πτερά της ουράς. Με τον ίδιο τρόπο αφαίρεσε και κάποια απο τα κινητήρια(φτερούγες) που πετάνε ακανόνιστα δεξιά-αριστερά. Αν δεν αποκατασταθεί πλήρως το πτέρωμα το πουλάκι δεν θα βγάλει τον χειμώνα. Γράψε το χρώμα του δακτυλιδιού, αλλά και προσεκτικά τα γράμματα και τους αριθμούς που φέρει, με την σειρά που είναι γραμμένοι.
 
Θα μου στείλει ο φίλος 3-4 πουλάκια από αυτά που θα βγάλει ο όμορφος απρόσκλητος επισκέπτης του, θα τα πουλήσω στο φόρουμ και η επιθυμία σου θα πραγματοποιηθεί :D
Εναλλακτικά παίξε τζόκερ :)
Ωραία τα πουλάκια, για συμβουλές ακολούθησε προσεκτικά ό,τι σου είπε ο κ. Μάκης.
 
Να τα χαίρεσαι και τα δύο και όντως κούκλος ο νέος συγκάτοικος (αν είναι όντως αρσενικό)!

Συμφωνώ με τα παραπάνω! Γρήγορα σε ξεχωριστά κλουβιά και περισσότερη καθαριότητα στο κλουβί και τα σκεύη του! Έχεις βάλει κάτι στο νερό; Χρωστική ή βιταμίνες;

Τσέκαρε και για ψείρες στο κίτρινο... Πριν πολλά χρόνια είχα μια θηλυκιά με τέτοια "καράφλα" και οφειλόταν στις ψείρες.. Άργησε πολύ να αποκατασταθεί το φτέρωμα σε εκείνο το σημείο.. Πτερόροια το καναρινάκι πέρασε;

Υ. Γ.: δε ξέρω αν βλέπω καλά αλλά σε μια ταίστρα βλέπω κίτρινη "βιταμίνη" που πουλάνε στα πετ σοπ σε διαφανή σακουλάκια έναντι αυγοτροφής; Αν ναι καλό θα ήταν να την πετάξεις και να δίνεις καλοβρασμένο αυγό ή (σπιτική ή συσκευασμένη) αυγοτροφή για την υγεία τους και μόνο!
 
Είναι κρίμα να έχεις την ποτίστρα αυτή και να πίνει νερό το καναρινακι σου. Το κόστος μιας νέας ποτίστρας δεν είναι πάνω από 0,80 λεπτά. Εσύ θα έπινες νερό από ένα βρώμικο, μουχλιασμένο ποτήρι. Γιατί το βάζεις σε αυτή την δοκιμασία.

Υ. Γ Ένα καναρινάκι με τέτοιο ιστορικό πρέπει να το βάλεις σε αναπαραγωγή; Με συγχωρείς που σου μιλάω αυστηρά αλλά με στεναχώρησες πολύ.
 
Ο άνθρωπος θέλησε να μοιραστεί τη χαρά του και τον πιάσαμε από τα μούτρα. Σωστές οι επισημάνσεις-παρατηρήσεις, αλλά μην τον στήσουμε και στο απόσπασμα...χαλαρά ρε παιδιά, συζητάμε και ανταλλάσσουμε απόψεις για να αλλάζουμε και να βελτιωνόμαστε. Ουδείς ''άσφαλτος'' :).
 
Kαταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες απαντήσεις και εννοείται δε παρεξηγώ κανένα γιατί αναγνωρίζω τα λάθη μου και σέβομαι τους ανθρώπους που γνωρίζουν περισσότερα απο μενα.


Στο προκείμενο τωρα,

Ήδη τα πουλάκια χωρίστηκαν και απολαμβάνουν το χώρο τους. Αγοράστηκαν καινούριες ποτίστρες και δοχεία φαγητού και σε καμία περίπτωση δε θα αμεληθεί στο ελάχιστο, η καθαριότητα τους στο μέλλον. Σύντομα θα βρώ και ξύλινες πατήθρες. Το αρχικό καναρίνι δεν ήταν πάντα υπο την επίβλεψη μου και κάπου ίσως ατόνησε η φροντίδα του. Τώρα με νέο μέλος, δε θα κάνουμε τα ίδια λάθη...

Αυτό που με ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση δεν είναι η αναπαραγωγή και ποτέ δε μίλησα για κάτι τέτοιο επιτακτικά, αλλά με ενδιαφέρει η υγεία τους και να προσφέρω ότι καλύτερο περνά απο τα χέρια μου.

Αυγό καθημερινά λοιπόν και ήδη έβαλα σήμερα. Για καλύτερο μείγμα σπόρων, που να περιέχει και λιπαρούς σπόρους, θα κοιτάξω άμεσα αλλά αυτό το μείγμα είναι διαφορετικό απο το κλασσικό που πουλάνε στα pet-shop; Είναι ένα στάνταρ και σήμερα που ρώτησα για κάτι ενναλακτικό, βασισμένο είτε στους υδατάνθρακες είτε στα λιπαρά, δε πολυκατάλαβαν μάλλον και πάλι το ίδιο που πλάσαραν, οπότε φυσικά δεν το αγόρασα μέχρι να το ψάξω. MUTA-VIT επίσης θα αγοράσω άμεσα.

Για τη φίλη Αλίκη που ρώτησε, όχι δεν έχω βάλει ποτέ χρωστικές ή βιταμίνες. Απο κεί και πέρα, βιταμίνες χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα, ένα επίσης κλασσικό μείγμα που περιείχε διάφορα είδη. Φυσικά έδινα πυκνά συχνά και κανα μαρουλάκι, μήλο, μπρόκολο, αυγό κ. Α αλλά το μείγμα αυτό το είχα μόνιμα στο κλουβί. Θεωρείτε οτι α)πρέπει να πεταχτεί και να μην υπάρχει εντελώς, β) να αναζητήσω κάποιο καλύτερο ή γ) να συνεχίσω το συνδιασμό μείγματος και κανονικής τροφής περιστιασιακά;

Για ψείρες θα κοιτάξω με τη 1η ευκαιρία αν και δε γνωρίζω πόσο εύκολα μπορούν να διακριθούν...

Όσο αφορά το δαχτυλιδάκι στο πόδι του αρσενικού, είναι μαύρο (οπότε απο οτι είδα σε άλλο thread πρέπει να είναι του 2013) και για τα γράμματα επιφυλάσσομαι να τα γράψω αργότερα καθώς δε πρόλαβα να δώ.

@theodr, φυσικά έχεις δίκιο, αλλά επαναλαμβάνω η αναπαραγωγή είναι πολύ δευτερεύον θέμα.
 
Ωραιος Χρηστο!👍
/// Για καλύτερο μείγμα σπόρων, που να περιέχει και λιπαρούς σπόρους, θα κοιτάξω άμεσα αλλά αυτό το μείγμα είναι διαφορετικό απο το κλασσικό που πουλάνε στα pet-shop?
Μην αγορασεις χυμα τροφη οτι και να σου λενε οι μαγαζατορες. Να προτιμας επωνυμες συσκευασμενες τροφες. 😉
 
Πάρε ένα καλό μείγμα τροφής π.χ.
l_3898-421016_super.jpg


... Και από κει και πέρα μπορείς να προσθέσεις σε ξεχωριστή μικρή ταϊστρα η αυγοθήκη περίλα η chia η νίζερ η μικρό μαύρο ηλιόσπορο (όχι αποφλοιωμένο). Σε συνδυασμό με το αυγουλάκι και με φρούτα, χορταρικά (π.χ. μπρόκολο, μήλο, αγγούρι) θα είσαι ο. Κ.
 
Ευχαριστώ πολύ για τη πρόταση!Για να μη μας κατηγορήσει και κανείς για διαφήμιση, μπορείς με pm να μου προτείνεις και όποιος άλλος θέλει φυσικά, κάποιο μείγμα σπόρων και μερικές καλές εταιρίες; Και συγκεκριμένα προϊοντα δλδ, ανεπιφύλακτα..
 
Για να μη μας κατηγορήσει και κανείς για διαφήμιση
Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Όποιος είναι ευχαριστημένος από προϊόν που χρησιμοποιεί, μπορεί να το προτείνει.
 
Καλό είναι πολλά πράγματα να γράφονται δημόσια, για να μπορεί να βοηθηθεί και όποιος άλλος πιθανώς να έχει τα ίδια ερωτήματα-απορίες.

Οι γνωστές επώνυμες εταιρίες που μπορείς (σχετικά πάντα) να εμπιστευθείς τα προϊόντα τους είναι (με τυχαία σειρά) :
Μanitoba
Beyers Deli Nature
Vadigran
Versele laga
King
Garvo
Raggio di sol
Beaphar
(αν ξεχνάω κάποια συμπληρώστε με :)

*Να προτιμάς τα μείγματα που δεν περιέχουν ρούψσεν

Διάβασε και το παρακάτω θέμα
Στόχος του εκτροφέα καναρινιών είναι να βελτιώσει τα πουλιά του
 
Back
Top