Αναπαραγωγή Πρέπει να βγάλω την καρδερίνα από το κλουβί;

George Kouth

PB Member
Εγγραφή
8 Μαϊ 2016
Μηνύματα
1.370
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδιά, αυτή τη στιγμή έχω ένα ζευγάρι (καρδερίνα-κανάρα) σε μια ζευγαρώστρα. Είναι αρκετό καιρό μαζί και καθώς η κανάρα έφτιαξε τη φωλιά, έχει γεννήσει 2 αβγά (τα οποία νομίζω πως είναι γονιμοποιημενα). Η αρσενική καρδερίνα βρίσκεται στη μια πλευρά του κλουβιού με το χώρισμα και στην άλλη η κανάρα. Πρέπει να βγάλω την καρδερίνα από το κλουβί ή δεν υπάρχει πρόβλημα αφού έχω βάλει το χώρισμα; Επίσης, το ζευγάρι το έχω στο μπαλκόνι, υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με τα αυγά ή με τους νεοσσούς (αν βγούνε) λόγω του κρύου και της υγρασίας; Θα πρέπει να τα βάλω μέσα;
Ευχαριστώ πολύ :)
 
.. Από δω και πέρα, φτιάχνει για τα καλά ο καιρός.
αλήθεια, γιατί τα χώρισες;
 
Άκουσα πολλά του τύπου "μόλις γεννήσει η κανάρα το δεύτερο αβγό, αφαιρούμε την καρδερίνα από το κλουβί, διότι μπορεί να σπάσει τα αβγά" δεν ισχύουν;
 
Άκουσα πολλά του τύπου "μόλις γεννήσει η κανάρα το δεύτερο αβγό, αφαιρούμε την καρδερίνα από το κλουβί, διότι μπορεί να σπάσει τα αβγά" δεν ισχύουν;
ισχύει αν η καρδερίνα είναι πιασμένη.
 
Από όσο γνωρίζω δεν είναι πιασμένη γιατί την πήρα ως "γεννημένη σε κλούβα" (αλλά χωρίς δαχτυλίδι)...
 
Εγώ λέω μάλλον να την κρατήσω ξεχωριστά γιατί η κανάρα είχε κάνει και μια άλλη γέννα και όποτε έβγαινε από τη φωλιά, ο αρσενικός πήγαινε και έκανε μπάνιο μέσα σε αυτή...Απλά το ερώτημα μου είναι: Θα υπάρξει πρόβλημα αν βγάλω εντελώς από την ζευγαρώστρα την καρδερίνα ή η κανάρα θα συνεχίσει να μεγαλώνει τα μικρά μόνη της;
 
Όλα τα θηλυκά καναρίνια μπορούν με τη σωστή τροφοδοσία να μεγαλώσουν μόνα τους όλα τα μικρά.
Ίσως αν η καρδερίνα είναι επιθετική προς την κανάρα ή τη φωλιά, αυτό να είναι η καλύτερη λύση.
Εσύ σε κάθε κίνηση... μην ξεχνάς να μας βάζεις φωτό.
 
η κανάρα είχε κάνει και μια άλλη γέννα και όποτε έβγαινε από τη φωλιά, ο αρσενικός πήγαινε και έκανε μπάνιο μέσα σε αυτή...
Τι εννοείς με αυτό που έγραψες... Δηλ τι έκανε ο αρσενικός;
 
Μπήκε μέσα στη φωλιά και έκανε μπάνιο, όπως κάνουν όλα τα πουλιά. Βουτούσε το κεφάλι του, τιναζόταν και χτυπούσε λίγο τα φτερά του. Έσπασε 2 αβγά έτσι.
 
Πως μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία;
Διάβασε εδώ... στο τέλος έχει οδηγίες για το μέγεθος
petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/

Βουτούσε το κεφάλι του, τιναζόταν και χτυπούσε λίγο τα φτερά του. Έσπασε 2 αβγά έτσι.
Δε χρειάζεται να βρίσκεται στο κλουβί αυτός ο "πατέρας"
 
Μπήκε μέσα στη φωλιά και έκανε μπάνιο, όπως κάνουν όλα τα πουλιά. Βουτούσε το κεφάλι του, τιναζόταν και χτυπούσε λίγο τα φτερά του. Έσπασε 2 αβγά έτσι.
Μήπως έχεις εξωτερική φωλιά και στη θέση της πριν βάλεις φωλιά έβαζες εξωτερική μπανιέρα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Δεν ισχύει Δημήτρη αυτο που λες, είναι στον χαρακτήρα του πουλιού.
Σύμφωνοι, δεν ξέρω άλλωστε και απο πρώτο χέρι αλλά έχω ακούσει πως είναι πάγια τακτική αυτών που τα πιάνουν και για παράλληλες γέννες και αποφυγή τέτοιων περιστατικών. Όπως είπες εξαρτάται απο τον χαρακτήρα και για να το ξέρεις εσύ αυτο,τον έχεις ήδη προυποθέσει, κάτι που αυτοί δεν ενδιαφέρονται καν.Αυτό το Πάσχα είχα μια συζήτηση με έναν τέτοιου σιναφιού και απλά έβγαλα το συμπέρασμα ότι έτσι γίνεται αν είναι πιασμένη, αγνοήστε το ως λάθος.
 
Μπήκε μέσα στη φωλιά και έκανε μπάνιο, όπως κάνουν όλα τα πουλιά. Βουτούσε το κεφάλι του, τιναζόταν και χτυπούσε λίγο τα φτερά του. Έσπασε 2 αβγά έτσι.
και τα υπόλοιπα αυγά τι έγιναν; Συγνώμη που ρωτάω αλλά προσπαθώ να καταλάβω...
 
Σύμφωνοι, δεν ξέρω άλλωστε και απο πρώτο χέρι αλλά έχω ακούσει πως είναι πάγια τακτική αυτών που τα πιάνουν
Αυτοί όμως εμάς σε καμία περίπτωση δεν μας ενδιαφέρουν...
Και κυρίως δεν τους επικαλούμαστε ως "σωτήρες" καταστάσεων του είδους.
 
Σύμφωνοι, δεν ξέρω άλλωστε και απο πρώτο χέρι αλλά έχω ακούσει πως είναι πάγια τακτική αυτών που τα πιάνουν και για παράλληλες γέννες και αποφυγή τέτοιων περιστατικών. Όπως είπες εξαρτάται απο τον χαρακτήρα και για να το ξέρεις εσύ αυτο,τον έχεις ήδη προυποθέσει, κάτι που αυτοί δεν ενδιαφέρονται καν.Αυτό το Πάσχα είχα μια συζήτηση με έναν τέτοιου σιναφιού και απλά έβγαλα το συμπέρασμα ότι έτσι γίνεται αν είναι πιασμένη, αγνοήστε το ως λάθος.
Ορισμένοι περνουν τον αρσενικο και τον ριχνουν σε 2 η και 3 καναρες! Το εκανα και εγω στο παρελθον οταν εβγαζα καρδερινοκαναρα!
 
και τα υπόλοιπα αυγά τι έγιναν; Συγνώμη που ρωτάω αλλά προσπαθώ να καταλάβω...
Είχε γεννήσει μόνο 2 τότε, τα έχασε και μετά τα παράτησε. Τώρα μετά από κάποιες μέρες γέννησε άλλα 2 αλλά έχουν περάσει αρκετές μέρες που τα κλωσάει και δε λέει να γεννήσει άλλα.
 
Back
Top