Αναπαραγωγή Πρέπει να βγάλω την καρδερίνα από το κλουβί;

Μήπως έχεις εξωτερική φωλιά και στη θέση της πριν βάλεις φωλιά έβαζες εξωτερική μπανιέρα;
Όχι, μάλιστα η φωλιά είναι εσωτερική (αγνόησα την εξωτερική, γιατί άκουσα πως ο αρσενικός αρέσκεται να βατεύει πάνω στη φωλιά).

διάβασε το 13ο πόστ
Εννοείς να στείλω μήνυμα στο [email protected];
 
Γιώργο εύχομαι να πάνε όλα καλά και να δεις μικρά καρδερινοκάναρα! Η ερώτηση μου είναι πρώτων αν ξέρεις πως τα μικρά που θα βγάλεις θα είναι στείρα και δεύτερων τι θα κάνεις τα θηλυκά καρδερινοκάναρα που θα προκύψουν; :)
 
Γιώργο εύχομαι να πάνε όλα καλά και να δεις μικρά καρδερινοκάναρα! Η ερώτηση μου είναι πρώτων αν ξέρεις πως τα μικρά που θα βγάλεις θα είναι στείρα και δεύτερων τι θα κάνεις τα θηλυκά καρδερινοκάναρα που θα προκύψουν; :)
Γνωρίζω φυσικά πως τα καρδερινοκάναρα είναι στείρα.Αυτή τη στιγμή έχει 2 μόνο αβγά και έχει αρκετές μέρες που η κανάρα δεν γεννάει άλλα (για αυτό φοβάμαι μήπως είναι και άσπορα). Οπότε ότι και αν είναι αυτά τα δύο μικρά (αν βγουν) δεν έχω πρόβλημα να τα κρατήσω! 🙂
 
Γνωρίζω φυσικά πως τα καρδερινοκάναρα είναι στείρα.Αυτή τη στιγμή έχει 2 μόνο αβγά και έχει αρκετές μέρες που η κανάρα δεν γεννάει άλλα (για αυτό φοβάμαι μήπως είναι και άσπορα). Οπότε ότι και αν είναι αυτά τα δύο μικρά (αν βγουν) δεν έχω πρόβλημα να τα κρατήσω! 🙂

Καλησπέρα Γιώργο! Και ενα αυγό να έκανε θα μπορούσε να είχε σπόρο όπως αντίστοιχα θα μπορούσε να κάνει έξι και να είναι ασπορα. Συνεπώς ο αριθμός των αυγών δεν επηρεάζετα απο το εάν εχει προηγηθεί βάτεμα η όχι.

Αν είναι άσπορα θα προχωρήσεις σε επόμενη γέννα;
Ρωτάω γιατί φένεται να μην είχες σκεφτεί το ενδεχόμενο τον θυληκών απογόνων.
Αυτή τη στιγμή έχει 2 μόνο αβγά
Οπότε ότι και αν είναι αυτά τα δύο μικρά
φιλικα... :)
 
Καλησπέρα Γιώργο! Και ενα αυγό να έκανε θα μπορούσε να είχε σπόρο όπως αντίστοιχα θα μπορούσε να κάνει έξι και να είναι ασπορα. Συνεπώς ο αριθμός των αυγών δεν επηρεάζετα απο το εάν εχει προηγηθεί βάτεμα η όχι.

Αν είναι άσπορα θα προχωρήσεις σε επόμενη γέννα;
Ρωτάω γιατί φένεται να μην είχες σκεφτεί το ενδεχόμενο τον θυληκών απογόνων.


φιλικα... :)
Ευχαριστώ πολύ για τη πληροφορία γιατί δεν ήμουν ακριβώς σίγουρος με αυτό το θέμα. Όσο για την περίπτωση των θηλυκών καρδερινοκάναρων, όπως είπα και πιο πάνω δεν έχω κάποιο πρόβλημα να τα κρατήσω, θα τα κρατήσω όπως και τα υπόλοιπα πουλιά μου. Μάλιστα υπάρχει περίπτωση να φτιαχτεί κλούβα, οπότε εκεί θα είναι ακόμα πιο άνετα. Την αναπαραγωγή, δεν την έκανα ούτε για οικονομικούς λόγους, ούτε μόνο και μόνο για να έχω αρσενικά καρδερινοκάναρα να κελαηδούν. Το κάνω πιο πολύ για δική μου προσωπική ικανοποίηση, χωρίς να με νοιάζει τόσο το φύλλο των πουλιών.
 
Back
Top