Ασθένειες Πρήξιμο στη κοιλιά του lovebird μου

stelios20vt

PB New Member
Εγγραφή
25 Ιουν 2022
Μηνύματα
15
Πόλη
αθηνα
Καλησπέρα χρονιά πολλά.
Σήμερα το πρωί παρατήρησα στη δεξια πλευρά της κοιλιάς του Λάρι ένα πρήξιμο γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να είναι;
Πρέπει να τον δει πτηνιατρος;
 

Συνημμένα

  • IMG_7269.webp
    IMG_7269.webp
    170,8 KB · Προβολές: 26
  • IMG_7272.webp
    IMG_7272.webp
    80 KB · Προβολές: 25
  • IMG_7269.webp
    IMG_7269.webp
    170,8 KB · Προβολές: 25
  • IMG_7272.webp
    IMG_7272.webp
    80 KB · Προβολές: 25
Από ένα σύντομο ψάξιμο σχετικά στο σημείο που εντοπίζεις το πρήξιμο ίσως και να μην είναι κάτι τέτοιο. Υπάρχουν και άλλα συμπτώματα και αλλαγές στην συμπεριφορά τους.
Το πήρες το 22 αν δεν κάνω λάθος. Είναι μόνο του ? Έχεις κάποια φωλιά στο κλουβί ή κάτι που μπορεί να το ερμηνεύει σαν φωλιά ,αν είναι θηλυκό, μένει ξύπνιο πολλές ώρες?
 
@φιλομαθης το έχω από τον Μάιο του 22 και ζει μόνο του. Η αλήθεια είναι ότι πριν λίγες μέρες του πήρα ένα μεγάλο παιχνίδι που θα μπορούσε να το θεωρήσει φωλιά,εντωμεταξύ τις τελευταίες 2-3 μέρες οντως δε κοιμάται αρκετά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@stelios20vt κοίταξες αν έχει καμμία πληγή κάτω από τα πούπουλα;
μήπως εξέχει τίποτα εσωτερικά ή στον πάτο στην φωλιά παιχνίδι; Από τι υλικό είναι;
Θυμάμαι (από ότι έχω διαβάσει κ δει στο YouTube), οι φωλιές παιχνίδια καλύτερα να αποφεύγονται. Αν βρω το ποστ ή το λινκ θα στο στείλω.
Καλά έκανες που έκλεισες με πτηνιατρο, να κάνει κ ένα γενικό τσεκ απ. 👍
 
μήπως εξέχει τίποτα εσωτερικά ή στον πάτο στην φωλιά παιχνίδι; Από τι υλικό είναι;
Θυμάμαι (από ότι έχω διαβάσει κ δει στο YouTube), οι φωλιές παιχνίδια καλύτερα να αποφεύγονται.
Μήπως εννοείς τα προϊόντα τύπου happy huts που αναφέρονται ως απαγορευμένα σε αυτά τα 2 βίντεο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
@stelios20vt Τι ακριβώς παιχνίδι; Μπορείς να στείλεις κάποιο σύνδεσμο; Το πουλάκι βγήκε αρσενικό από τεστ DNA;
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Ναι. Υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που μπορεί ένα πουλί να θεωρήσει φωλιά. Θα βοηθούσε να μας στείλει ο @stelios20vt ποιο ακριβώς είναι και να το αφαιρέσει στην περίπτωση που ο Λάρυ είναι Λάρα και ετοιμάζεται να γεννήσει και έχει δυστοκία.
 
Αυτό είναι το παιχνίδι το οποίο το κράτησα λιγότερο από δυο μέρες γιατί παρατήρησα ότι αλλαξε η συμπεριφορά του (αγρίεψε)
Δεν του έχω κάνει τεστ dna. Μου είπαν είναι αρσενικό και δε το έψαξα περαιτερω.
 

Συνημμένα

  • IMG_8273.webp
    IMG_8273.webp
    42,6 KB · Προβολές: 6
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@stelios20vt δεν νομίζω ότι θα μπορούσε κάτι τέτοιο να το περάσει για φωλιά!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αυτό είναι το παιχνίδι το οποίο το κράτησα λιγότερο από δυο μέρες γιατί παρατήρησα ότι αλλαξε η συμπεριφορά του (αγρίεψε)
Δεν του έχω κάνει τεστ dna. Μου είπαν είναι αρσενικό και δε το έψαξα περ
Ίσως και να μπορούσε να μπερδέψει τα αναπαραγωγικά του ένστικτα. Μία θεωρεία που δεν φαντάζει πολύ αληθινή, αλλά θα την πω, είναι ότι το πουλάκι μπορεί να το είδε σαν σύντροφο λόγω της πολυχρωμίας του και "τριβόταν" πάνω του όπως αναφέρεται στις παρακάτω 2 περιπτώσεις:
Είναι λίγο ακραίο, αλλά είναι μια πιθανότητα... Η επίσκεψη στον πτηνίατρο θα σου δώσει βέβαια μία σίγουρη εικόνα για το τι προκαλεί και πώς να αντιμετωπίσεις το πρήξιμο στην κοιλιά του/της μικρής σου. Όσο για το φύλο εμφανισιακά κάποιος με εμπειρία μπορεί να κάνει μία εκτίμηση, αλλά ο μόνος σίγουρος τρόπος να μάθεις το φύλο του lovebird είναι το τεστ DNA.
 
Μία θεωρεία που δεν φαντάζει πολύ αληθινή, αλλά θα την πω, είναι ότι το πουλάκι μπορεί να το είδε σαν σύντροφο λόγω της πολυχρωμίας του και "τριβόταν" πάνω του
καλημερα. @KONSTANTINOS MICHAIL

Συμφωνουμε οτι οι παπαγαλοι μπορει να τριβονται σε αντικειμενα (βολικου μεγεθους και σχηματος) αλλα
το συγκεκριμενο ειναι κρεμαστο 99% και εκτιμω οτι ο φροντιστης δεν ανεφερε οτι τριβεται το παπαγαλακι επανω γιατι δεν το κανει

Δευτερον την συμπεριφορα αυτη την επιδεικνυουν τα αρσενικα οπως φαινεται και σε αυτα που παρεθεσες

Αν το κανει ενα αρσενικο μαλλον θα συνοδευεται αυτη την την περιοδο και απο αλλα συμπτωματα που επισης αναφερονατι στα αρθρα.Επιθετικοτητα χωροκτητικοτητα κλπ

Αν ειναι αρσενικο και τριβεται λοιπον..γιατι μιλαμε για δυστοκια?
Εχεις ψαξει καθολου για δυστοκια /προπτωση αμαρας να δεις τα οπτικα ευρηματα? Σε καναρινια αλλα και παπαγαλους ?


 
καλημερα. @KONSTANTINOS MICHAIL

Συμφωνουμε οτι οι παπαγαλοι μπορει να τριβονται σε αντικειμενα (βολικου μεγεθους και σχηματος) αλλα
το συγκεκριμενο ειναι κρεμαστο 99% και εκτιμω οτι ο φροντιστης δεν ανεφερε οτι τριβεται το παπαγαλακι επανω γιατι δεν το κανει

Δευτερον την συμπεριφορα αυτη την επιδεικνυουν τα αρσενικα οπως φαινεται και σε αυτα που παρεθεσες

Αν το κανει ενα αρσενικο μαλλον θα συνοδευεται αυτη την την περιοδο και απο αλλα συμπτωματα που επισης αναφερονατι στα αρθρα.Επιθετικοτητα χωροκτητικοτητα κλπ

Αν ειναι αρσενικο και τριβεται λοιπον..γιατι μιλαμε για δυστοκια?
Εχεις ψαξει καθολου για δυστοκια /προπτωση αμαρας να δεις τα οπτικα ευρηματα? Σε καναρινια αλλα και παπαγαλους ?


Όπως είπα δεν διέγνωσα ούτε δυστοκία ούτε τρίψιμο, είναι απλές υποθέσεις. Δεν υποστήριξα τίποτα και στο δεύτερο ανέφερα ότι μάλλον δεν στέκει. Το ότι δεν υπάρχει (ή δεν βρήκα) αναφορά για θηλυκό σημαίνει ότι δεν μπορεί να συμβεί; Επαναλαμβάνω όμως ότι δεν υποστηρίζω ούτε δυστοκία ούτε την αιτιολογώ με "τρίψιμο" καθώς δεν είμαι πτηνίατρος, ούτε πολύ έμπειρος. Το άρθρο για την δυστοκία είναι βοηθητικό, αλλά αφορά κυρίως καναρίνια. Κάτι πιο σωστό και βοηθητικό είναι αυτά εδώ:
Όσο για την πρόπτωση, για την οποία έχω φυσικά διαβάσει, δεν είναι πιστεύω πολύ πιθανή γιατί δεν αναφέρθηκε ότι παρατηρήθηκε αίμα. Βέβαια ο @stelios20vt καλό θα ήταν να ελέγξει την αμάρα για τυχών σημάδια που αναφέρονται στο άρθρο.
 
Μήπως έχει δυστοκία;
☝️
να το αφαιρέσει στην περίπτωση που ο Λάρυ είναι Λάρα και ετοιμάζεται να γεννήσει και έχει δυστοκία.
☝️
Επαναλαμβάνω όμως ότι δεν υποστηρίζω ούτε δυστοκία ούτε την αιτιολογώ με "τρίψιμο
Δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους αυτά τα δύο. Επίσης η δυστοκία όταν συμβαίνει όντως στα θυληκα πουλιά προφανώς είναι μια κατάσταση που χρήζει άμεσης επέμβασης γιατί συνήθως έχει άσχημα αποτελεσματα

Καλημέρα @stelios20vt .ενημέρωσε μας αν θες με τα νεότερα από τον γιατρό.
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: Vada
Καλημέρα,χρόνια πολλά. Η αλήθεια είναι όταν του βάζουμε κάποιο μεγάλο παιχνίδι το βλέπει με άλλο μάτι και αλλάζει η συμπεριφορά του και ενίοτε γίνεται και επιθετικός.
 
☝️

☝️

Δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους αυτά τα δύο. Επίσης η δυστοκία όταν συμβαίνει όντως στα θυληκα πουλιά προφανώς είναι μια κατάσταση που χρήζει άμεσης επέμβασης γιατί συνήθως έχει άσχημα αποτελεσματα
Το δεύτερο ποστ που υπέδειξες το έγραψα πριν στείλει φωτογραφία το παιχνίδι και το υπέθετα για κάποια φωλιά. Συνοψίζοντας ανέφερα την δυστοκία λόγω του πρηξίματος, είπα να αφαιρέσει το παιχνίδι γιατί στην αρχή κατάλαβα ότι ήταν κάποιου είδους φωλιά και κάτι τέτοιο μπορεί να προκαλέσει δυστοκία. Στο τελευταίο μου ποστ ανέφερα ξεκάθαρα ότι δεν αιτιολογώ με το "τρίψιμο" την δυστοκία, η οποία μπορεί και να μην υπάρχει καν, απλά αναφέρω μία αιτία για την επιθετική συμπεριφορά που αναφέρει, χωρίς να να έχει σχέση με το πρήξιμο. Προφανώς και δεν έχουν καμία σχέση δυστοκία και "τρίψιμο" απλά πριν παραθέσεις ποστ, κοίτα τη νέα εξέλιξη μετά από αυτά, όπως την αποκάλυψη του παιχνιδιού.
 
Back
Top