Αναπαραγωγή Πρεπει να βαλω τιποτα μεσα στη φωλια των λαβμπερντς;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pamel091
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pamel091

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2008
Μηνύματα
25
Πόλη
Αθήνα
καλημερα.. Εχω βαλει φωλια στα λαβμπερντς και αυτα μπαινοβγαινουν συνεχεια. σημαινει οτι ειναι σε φαση αναπαραγωγης; θα πρεπει να βαλω τιποτα μεσα στη φωλια;
 
Τα Lovebirds στρωνουν μονα τους τη φωλια τους. Αγορασε απο πετ σοπ υλικο για φωλιες, καλυτερα αν βρεις, τριχες απο κορμο φοινικα και κρεμασε το σε μια γωνια στο κλουβι τους. Εσυ να μην βαλεις τιποτα μεσα γιατι το θηλυκο θελει να την κανει μονη της τη φωλια της χωρις παρεμβασεις. 😉
 
εγω τους εβαλα χαρτι κουζινας και πριονιδι... Τωρα αρχιζουν να την φτιαχνουν.. στο πετ σοπ μου ειπανε πως δεν βαζουν τιποτα στη φωλια αλλα εγω εχψ διαβασει πολλα σχετικα με το τι πρεπει να εχει μια φωλια τους εβαλα πολλα υλικα... Βαλε διαφορα υλικα μεσα στο κλουβι και θα βαλουν μεσα ο,τι γουσταρουν..
 
Γενικα τα Lovebirds θα χτισουν την φωλια τους σχεδον με οποιοδηποτε υλικο και αν τους δωσεις.

Εγω προσωπικα τους δινω κλαδακια φλυους κορμων και αχυρα για κουνελια.Αν θες μπορεις να βαλεις και λιγο πριονιδι στον πατω της φωλιας σε περιπτωση που δεν θελουν τα ιδια να χτισουν φωλια(συμβαινουν κι αυτα).

αν δεν χρησιμοποιησουν τιποτα απο ολα αυτα μπορεις να τους δωσεις και κολλες Α4 χωρις μελανι.
 
Back
Top