Ασθένειες Πρησμένη αμάρα σε θηλυκό budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ermis1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Άρα εντάξει, μεταβολίζει την D της, δεν νομίζω να έχει θέμα. Όλα καλά θα πάνε :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ermis1
Είμαστε σίγουροι πως έχει έτοιμο αυγό?
Αν όχι, κακώς το βάζουμε σε όλη αυτή τη διαδικασία.
Η δυστοκία συνοδεύεται από αρκετά χαρακτηριστικά..
Υπάρχουν στο πουλί όλα αυτά;
Γιατί άλλο να προετοιμάζεται η γενετήσια περιοχή, άλλο να έχει δυστοκία...
Τουλάχιστο αυτό ισχύει για τα καναρίνια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ermis1
Είμαστε σίγουροι πως έχει έτοιμο αυγό?
Αν όχι, κακώς το βάζουμε σε όλη αυτή τη διαδικασία.
Η δυστοκία συνοδεύεται από αρκετά χαρακτηριστικά..
Υπάρχουν στο πουλί όλα αυτά;
Γιατί άλλο να προετοιμάζεται η γενετήσια περιοχή, άλλο να έχει δυστοκία...
Τουλάχιστο αυτό ισχύει για τα καναρίνια.
Καλημέρα. Εκτός απο το πρήξιμο της αμάρας είναι και φουσκωμένη στο κάτω μέρος της κοιλιάς, κάνει μεγαλύτερες κουτσουλιές από πριν και ειναι κάποιες φορές που το σημείο της αμάρας δείχνει να διαστέλλεται. Επίσης είναι για αρκετή ώρα στη φώλια. Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί είναι η πρώτη μου φορά που που το αντιμετωπίζω, αλλά με όσα έχω διαβάσει και βλέπω στο πουλί για δυστοκία μου μοιάζει. Το μόνο που δεν κάνει είναι να κάθετε φουσκωμένη και τρώει κανονικά.
 
ναι 3φορεϛ. Τιποτα ακομα. Την εβαλα σε χλιαρο νερο και οπωϛ ηταν βρεγμενη ειδα κατω απο το στηθοϛ ειναι φουσκωμενη.
 
Βάλε την σε ζεστό σημείο. Κοίταξες μήπως έχει κολλημένες κουτσουλιές στην αμάρα της;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ermis1
την εχω μεσα.η αμαρα ειναι καθαρη. Τωρα ειδα ροζ στην κουτσουλια
 
μονο αν την παω στην αποθηκη, φωτιζεται αλλα δεν τη βλεπει ο ηλιοϛ. Εκει ομωϛ εχω σωμα που μπορω να τηϛ το αναψω. Να την παω οταν στεγνωσει;θελω να πιστευω οτι θα αντεξει μεχρι αυριο που θα την παω στον κτηνιατρο. Ειναι Κριμα να χαθει. Τωρα εχει 20 λεπτα που δεν βγενει απω τη φωλια.
 
Μήπως την αγχώσει να της αλλάξεις μέρος τώρα. Δεν της ανάβεις ένα πορτατίφ να στεγνώσει κιόλας; Πρόσεξε μην σου καεί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ermis1
Καλημέρα. Εχτές την ξανά έβαλα σε χλιαρό νερό και της έβαλα πάλι λαδάκι στην αμάρα και ασβέστιο στο στόμα με πολύ λίγο ζάχαρη να την τονώσω. Όταν την έβαλα στο νερό κουτσούλισε χωρίς αίμα ή βλέννα. Όλη τη νύχτα ήταν στη φωλιά. Βγήκε στις 6 το πρωί και έφαγε, είναι πρησμένη ακόμα, περιμένω να ανοίξει ο γιατρός και θα φύγω απο την δουλειά για να την πάω. Τώρα την έβγαλα στο μπαλκόνι για να την βλέπει ο ήλιος. Ελπίζω να προλάβω.
 
Τα συμπτώματα ποια είναι; Πρησμένη αμάρα και μεγάλες κουτσουλιές; Γιατί αν είναι μόνο αυτά το κορίτσι ετοιμάζεται να κάνει αυγό δεν έχει δυστοκία.. αλλά αν την πιάνεις 3-4 φορές την ημέρα, και την βάζεις με το ζόρι σε χλιαρό νερό και την μπουκώνεις ασβέστιο πως θα γεννήσει; Προφανώς όλο αυτό την στρεσάρει και την πάει πίσω.. Καταλαβαίνω που ανησυχείς και μπράβο σου που δεν την αφήνεις στην τύχη της, αλλά μέτρον άριστον. Πολλές φορές η υπερβολή φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα απ αυτά που θέλουμε. Όπως είναι η πρώτη σου φόρα είναι και η δίκη της και θα πρέπει να είσαι πιο υπομονετικός μαζί της. Πόσο καιρό έχει στρώσει τη φωλιά και την επισκέπτεται;
 
Τα συμπτώματα ποια είναι; Πρησμένη αμάρα και μεγάλες κουτσουλιές; Γιατί αν είναι μόνο αυτά το κορίτσι ετοιμάζεται να κάνει αυγό δεν έχει δυστοκία.. αλλά αν την πιάνεις 3-4 φορές την ημέρα, και την βάζεις με το ζόρι σε χλιαρό νερό και την μπουκώνεις ασβέστιο πως θα γεννήσει; Προφανώς όλο αυτό την στρεσάρει και την πάει πίσω.. Καταλαβαίνω που ανησυχείς και μπράβο σου που δεν την αφήνεις στην τύχη της, αλλά μέτρον άριστον. Πολλές φορές η υπερβολή φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα απ αυτά που θέλουμε. Όπως είναι η πρώτη σου φόρα είναι και η δίκη της και θα πρέπει να είσαι πιο υπομονετικός μαζί της. Πόσο καιρό έχει στρώσει τη φωλιά και την επισκέπτεται;
Είναι πρησμένη 5 μέρες τώρα και έχει 2 μέρες που έχει μεγαλώσει και έχει το σχήμα του αυγού. Τη φωλιά την επισκέπτεται μια εβδομάδα τώρα σε συστηματικό χρόνο και 2 μέρες τώρα είναι συνέχεια μέσα.Αυτό που με ανησύχησε είναι που εχτές στην κουτσουλιά ήταν ροζ.

Μόλις μίλησα με τον γιατρό. Μου είπε επειδή ήταν όλη νύχτα στη φώλια να περιμένω μέχρι τις 19:00 και αν δεν έχω αλλαγή να την πάω. Θέλω να πιστεύω ότι θα προλάβω.
 
Τη φωλιά την επισκέπτεται μια εβδομάδα τώρα σε συστηματικό χρόνο και 2 μέρες τώρα είναι συνέχεια μέσα.
Είναι πολύ νωρίς ακόμα για να ανησυχείς και είναι πρωτάρα.. Εμένα μια πρωτάρα κανάρα το έκανε αυτό 15 - 20 μέρες μέχρι να δω το αυγό.. αλλά το έκανε.. Φυσικά ούτε την έπιανα ούτε της έδωσα καθόλου ασβέστιο. Μόνο κόκκαλο σουπιάς, τσόφλι αυγού και λίγο σουσάμι. Ασβέστιο της έδωσα μόλις είδα και το 2ο αυγό.. Πρέπει να έχουμε περισσότερη υπομονή όταν πρόκειται για καναρινούλα που δεν έχει ξανακάνει φωλιά και αυγά.. λογικό δεν είναι; :)

Αφού δεν είναι φουσκώμενη και είναι ζωηρή και κινητική και τρώει για μένα τσάμπα ανησυχείς.. ακόμα τουλάχιστον.. και όσο την πιάνεις και της κάνεις μαλάξεις (πολύ επικίνδυνο να σπάσει το αυγό μέσα της) τόσο την στρεσάρεις και τόσο πάει πίσω η όλη διαδικασία. Για μένα άστην 5-10 μέρες χωρίς να την ενοχλείς και είμαι σίγουρη πως θα ολοκληρώσει την ωοτοκία!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ermis1
Είναι πολύ νωρίς ακόμα για να ανησυχείς και είναι πρωτάρα.. Εμένα μια πρωτάρα κανάρα το έκανε αυτό 15 - 20 μέρες μέχρι να δω το αυγό.. αλλά το έκανε.. Φυσικά ούτε την έπιανα ούτε της έδωσα καθόλου ασβέστιο. Μόνο κόκκαλο σουπιάς, τσόφλι αυγού και λίγο σουσάμι. Ασβέστιο της έδωσα μόλις είδα και το 2ο αυγό.. Πρέπει να έχουμε περισσότερη υπομονή όταν πρόκειται για καναρινούλα που δεν έχει ξανακάνει φωλιά και αυγά.. λογικό δεν είναι; :)

Αφού δεν είναι φουσκώμενη και είναι ζωηρή και κινητική και τρώει για μένα τσάμπα ανησυχείς.. ακόμα τουλάχιστον.. και όσο την πιάνεις και της κάνεις μαλάξεις (πολύ επικίνδυνο να σπάσει το αυγό μέσα της) τόσο την στρεσάρεις και τόσο πάει πίσω η όλη διαδικασία. Για μένα άστην 5-10 μέρες χωρίς να την ενοχλείς και είμαι σίγουρη πως θα ολοκληρώσει την ωοτοκία!
Η αλήθεια ειναι πως τρώει και δεν είναι φουσκωμένη, αλλά έχει το πρήξιμο σε σχήμα αυγού μέρες και η αμάρα δείχνει να κάνει συσπάσεις. Δλδ να κάνω υπομονή και αν δω να χειροτερεύει να την πάω;
 
Όπως βλέπεις η απόφαση είναι δική σου. Εγώ δε θα την πήγαινα ακόμα στον κτηνίατρο. Πιστεύω ότι μόνο η ματεφορά η ταλαιπωρία το πιάσιμο κτλ θα την στρεσάρουν και θα της κάνει κακό αντί για καλό. Θα έκανα υπομονή και άλλες μέρες. Η Μαρία μας απ την άλλη θα την πήγαινε. Εσύ αποφασίζεις!
 
Καλημέρα. Πήγα εχτές αλλά τσάμπα ταλαιπώρησα το πουλί και αυτό γιατί δεν μπόρεσα να καλύψω την αμοιβή που μου ζήτησε ο κτηνίατρος. Δεν ξέρω αν ήταν πολλά αλλά 47 ευρώ επίσκεψη + 20 για εάν είχε αυγό να το βγάλει δεν τα έχω.Λάθος δικό μου που δεν ρώτησα από την αρχή.Αν και το πουλάκι έφαγε αυτήν την ταλαιπωρία και είναι ακόμα πρησμένο και τρώει και έχει διάθεση. Σήμερα θα επικοινωνήσω με άλλους για να δω που θα την πάω.
 
Δεν το κοίταξε καν δηλαδή, να σου πει τι τρέχει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ermis1
Back
Top