Ασθένειες Πρησμένος αστράγαλος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alicedros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Σήμερα παρατήρησα ότι ο αστράγαλος του Βάγγου στο δεξί πόδι είναι πρησμένος... Και ειδικά από την εσωτερική πλευρά του ποδιού.. Αμέσως τον έπιασα τον κοίταξα από κάτω είναι τέλειος.. Ούτε καρίνα, ούτε λίπος και η κοιλιά ροζ πομ πομ και οι κουτσουλιές άψογες.. Πολύ ζωηρός και ούτε που σηκώνει το συγκεκριμένο πόδι.. Οπότε λογικά, δεν τον πονάει.. Μπήκε σε δικό του κλουβάκι φυσικά ο κύριος!

Ορίστε και τα ντοκουμέντα:
Η εσωτερική (θολή) όψη του ποδιού.
rsz_dsc_1189.webp

Η εξωτερική όψη
rsz_dsc_1190.webp

Και πίσω από το δάχτυλο.
rsz_dsc_1191.webp

Σκέφτηκα για ευλογιά, αλλά τέτοια εποχή; Μήπως είναι κάταγμα; 😛

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Υ. Γ.: μη με βρίσετε για τα νύχια... Θα του τα κόψω! Θα βρω το θάρρος και θα του τα κόψω! 😛
 
Αλίκη βάλε λίγο μπεταντίν αραιωμένο με νερό και παρατήρησέ το. Το είχε πάθει και το δικό μου και με 2 μέρες αραιωμένο μπεταντιν ξεπρήστηκε και το πατάει κανονικά. Δεν ξέρω τι μπορεί να ήταν αλλά κακό δεν κάνει ούτως ή άλλως.
 
Αλίκη βάλε λίγο μπεταντίν αραιωμένο με νερό και παρατήρησέ το. Το είχε πάθει και το δικό μου και με 2 μέρες αραιωμένο μπεταντιν ξεπρήστηκε και το πατάει κανονικά. Δεν ξέρω τι μπορεί να ήταν αλλά κακό δεν κάνει ούτως ή άλλως.
Θα το δοκιμάσω Αχιλλέα μου και θα σου πω.. Ελπίζω να δω βελτίωση.. Πάντως ο μικρός ούτε το σηκώνει το πόδι ούτε δείχνει να τον πονάει.. Βάζω betadine και βλέπουμε... Σ ευχαριστώ πολύ!
 
Μόλις έβαλα betadine αλλά όχι αραιωμένο.. Έγιναν ψιλοχάλια τα πούπουλα στην κοιλιά αλλά σημασία έχει να γίνει καλά!
 
Έξω τα έχω όλα.. Κουνούπια τέτοια εποχή (για ευλογια) υπάρχουν;
 
Κουνούπια δυστυχώς υπάρχουν ακόμα. Το μπεταντίν καθαρίζει από μόνο του απλώς εγώ το έβαλα αραιωμένο μη τυχών και είναι πολύ ''δυνατό'' για το δέρμα του. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Και κάτι άλλο, αν έχεις πρόβλημα με κουνούπια δοκίμασε να σκεπάσεις τα κλουβιά με σίτα υφασμάτινη που θα βρείς σε σούπερ μάρκετ ή στα jumbo, είναι αρκετά οικονομική.
 
Οκτώβρη μήνα και κουνούπια; Εμένα δεν με τσιμπάνε οπότε δεν καταλαβαίνω αν ζουν ακόμα τα άτιμα... Σήμερα είδα και ένα ογκιδιο στο πόδι της κόκκινης.. Δεν το αραιωνω το betaine αλλά βάζω μια φορά την ημέρα.. Ελπίζω να δω βελτίωση!

Άτιμη ευλογια και πέρσι και φέτος... Θα πάω να πάρω σιτα...
 
Αν δεν πιάσουν καλά τα κρύα.. άσε που πλέον λές και έχουν μεταλλαχτεί αντέχουν και τον χειμώνα. Αν μένεις ειδικά κοντά σε ποτάμι ( όπως εγώ) δεν έχουν... ψόφο :)
 
Άτιμα κουνούπια! Εμένα ευτυχώς δεν με τσιμπάνε! Το θετικό είναι ότι αν πρόκειται για ευλογια πρόκειται για ξηρή.. Σ ευχαριστώ πολύ Αχιλλέα!
 
Αλικη μην λες για ευλογια δεν εχει διξει κατι τετοιο ακομα ( και ελπιζουμε πως οχι ) αλλα το πιθανοτερο να ειναι τσιμπιμα απο κουνουπι
υπαρχουν ακομα και ειναι πολλα εγω εχω κουνουπιερα και οταν παω το βραδυ τα βλεπω που καραδοκουν
 
Αλικη μην λες για ευλογια δεν εχει διξει κατι τετοιο ακομα ( και ελπιζουμε πως οχι ) αλλα το πιθανοτερο να ειναι τσιμπιμα απο κουνουπι
υπαρχουν ακομα και ειναι πολλα εγω εχω κουνουπιερα και οταν παω το βραδυ τα βλεπω που καραδοκουν
Γιώργο πότε ακριβώς θα δείξει για το αν είναι τελικά ευλογιά ή όχι;
 
αλικη ο καιρος θα το δειξει αν ειναι η οχι βαλε αν μπορεις και μια καινουρια φωτο
σιγουρα υπαρχει καποια ενοχληση στο ποδι του
 
Παρατήρησες αν είναι καλύτερα το πόδι του Αλίκη;
Τα ίδια θα έλεγα Αχιλλέα μου. Μόνο που έχει βγάλει ένα πολύ μικρό μαυράκι (που ψιλοκοκκινίζει) σαν κάπαλο. Συνεχίζω να του βάζω Betadine καθημερινά μια φορά και μετά πλένω καλά τις πατήθρες. Πάντως είναι πολύ ζωηρός και δε δείχνει καν να τον πονάει και δεν ανησυχώ ιδιαίτερα.. Μήπως να βάζω πιο πριν ιωδιούχο γλυκερίνη;
 
Δεν ξέρω για την ιωδιούχο γλυκερίνη, αλλά αν βλέπεις καλυτέρευση με το μπεταντίν καλό είναι να το συνεχίσεις. Αλλιώς μήπως να του έβαζες επιθόλ;
 
Δεν ξέρω για την ιωδιούχο γλυκερίνη, αλλά αν βλέπεις καλυτέρευση με το μπεταντίν καλό είναι να το συνεχίσεις. Αλλιώς μήπως να του έβαζες επιθόλ;
Βλέπω καλυτέρευση με το Betadine οπότε συνεχίζω.. Αν συμπληρώσω βδομάδα και δε φύγει θα ψαχτώ αλλού!
 
τη γλυκερινη την εχω ξανακουση και εγω για τετοιες περιπτωσεις. Αμα βαζεις μπεταντιν και δεν ξεπρηστει προσωπικα νομιζω οτι ειναι καλο γιατι γλυτωνεις τα χειροτερα και λογικα πας σε μυκητιαση που δε θελει μπεταντιν αλλα φαρμακο που δεν κλεινει πληγες αλλα τις αφηνει να παιρνουν αερα και να καθαριστουν εσωτερικα. Επειδη εχουνε σκασει και τα ποδαρακια με την αυξομειωση της θερμοκρασιας, κατα εκει παει ο νους μου. Ας μηλισει και κανα πιο παλιος και ας με διορθωσει αν κανω λαθος
 
Back
Top