Ασθένειες Πρησμένος αστράγαλος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alicedros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
τη γλυκερινη την εχω ξανακουση και εγω για τετοιες περιπτωσεις. Αμα βαζεις μπεταντιν και δεν ξεπρηστει προσωπικα νομιζω οτι ειναι καλο γιατι γλυτωνεις τα χειροτερα και λογικα πας σε μυκητιαση που δε θελει μπεταντιν αλλα φαρμακο που δεν κλεινει πληγες αλλα τις αφηνει να παιρνουν αερα και να καθαριστουν εσωτερικα. Επειδη εχουνε σκασει και τα ποδαρακια με την αυξομειωση της θερμοκρασιας, κατα εκει παει ο νους μου. Ας μηλισει και κανα πιο παλιος και ας με διορθωσει αν κανω λαθος
Δλδ κατά που πάει ο νους σου; Δεν κατάλαβα... Προς μυκητιαση; Πάντως η κατάσταση είναι σταθερή.. Ούτε έχει μεγαλώσει αυτό ούτε έχει μικρύνει..
 
αλικη σε οτι προανεφερα, μυκητες, ακαρεα κτλ που χτυπανε τα ποδια. Αυτα δε θελουν μπεταντιν απόσο γνωριζω.η επιθολ προσωπικα δε μου κανει δουλεια, πιο πολυ ειμαι ευχαριστημενος με βαμμα daktarin απο το φαρμακειο. Αλλα σ λεω οτι καλυτερα να πει τη γνωμη του κ καποιος αλλος.
μπορει να πεφτουμε εξω...
 
Αλίκη αν δεν καλυτερεύει το ποδαράκι του καλό είναι και το pomada της tabernil. Το είχα δοκιμάσει παλαιότερα (μου το σύστησε κτηνίατρος) σε πουλάκι που έπαθε μόλυνση μετά από τσίμπημα κουνουπιού στο πόδι. Μετά από μία εβδομάδα εφαρμογών και αφού μαράθηκε το πρήξιμο στο σημείο εκείνο και έκανε ένα μικρό κάπαλο πέρασε τελείως. Πώς είναι σήμερα το πουλάκι;
 
Αλλο πράγμα τα ακάρεα των ποδιών και του ράμφους, άλλο πράγμα οι φλύκταινες απο ευλογιά και τελείως διαφορετικό μια μυκητίαση. Για τα ακάρεα υπάρχει το ΕΠΙΘΟΛ ή η ΒΑΖΕΛΙΝΗ που με σωστή εφαρμογή λύνουν το θέμα σχεδόν άμεσα. Για τις δευτερογενείς λοιμώξεις απο την εξέλιξη της ευλογιάς, είναι μια χαρά το μπεταντίν, ενώ για τις μηκυτιάσεις η θεραπεία γίνεται μόνο με ειδικά φάρμακα για τον συγκεκρημένο μήκυτα. Είναι πολύ χρονοβόρα και χρειάζεται απόλυτη σχολαστικότητα στην καθαριότητα.
 
καποια στιγμη ακουσα για ενα μειγμα απο podagrine,daktarin,ριγανελαιο, μελανι(μικρη ποσοτητα) που ειναι πασπαρτου για τα ποδια και
απότι μ ειπανε κανει δουλεια. Τωρα επειδη πολλα ακους το αναφερω ως τροφη για συζητηση
 
μελανι(μικρη ποσοτητα)
μελάνι εννοούμε το bleu de methylene;

humeau.com-bleu-de-methylene-phenique-solution-ral-125ml-18003500341-30.jpg
 
απότι καταλαβα αυτο που εχουν στα βιβλιοπωλεια,ξερεις που γραφανε παλια με πεννες. Τωρα δε ξερω αν ειναι τα ιδια
 
Δύσκολο να είναι το κλασσικό μελάνι γραφής. Φαρμακευτικό "μελάνι" είναι αυτό. Οι παλιοί έκαναν επαλήψεις στις πρησμένες αμυγδαλές των παιδιών μ' αυτό και μαραίνονταν. Το χρησιμοποιούμε ενίοτε επίσης ως απολυμαντικό σε ασθένειες ενυδρείων.
 
Αλίκη αν δεν καλυτερεύει το ποδαράκι του καλό είναι και το pomada της tabernil. Το είχα δοκιμάσει παλαιότερα (μου το σύστησε κτηνίατρος) σε πουλάκι που έπαθε μόλυνση μετά από τσίμπημα κουνουπιού στο πόδι. Μετά από μία εβδομάδα εφαρμογών και αφού μαράθηκε το πρήξιμο στο σημείο εκείνο και έκανε ένα μικρό κάπαλο πέρασε τελείως. Πώς είναι σήμερα το πουλάκι;

Τα ίδια είναι.. Δε λέει να ξεπρηστεί.. Έχει βγει ένα μικρό κάπαλο αλλά ακόμα υπάρχει..
Αύριο θα ανεβάσω και φώτο!
 
Όπως το βλέπω μου φαίνεται ίδια περίπτωση με το άλλο που έχει πρόβλημα στο νύχι!
Ίσως να μπορούσες να κάνεις την ίδια θεραπεία.
 
Σήμερα το πρωί είδα πως η φουσκάλα έσπασε και έβγαλε αίμα.. Είχε γεμίσει όλο το κλαδάκι αίμα και το ποδαράκι του ξεπρήστηκε και η πληγή έκλεισε. Από διάθεση σκίζει βέβαια! Του έβαλα betadine και το πρωί και πριν κοιμηθεί.. Αυτά τα νέα μας!
 
Μάλλον ξεμπερδέψαμε! Εδώ και 2 μέρες το ποδαράκι έχει ξεπρηστεί και είναι έτσι:
rsz_dsc_1428.webp rsz_dsc_1429.webp rsz_dsc_1430.webp

Του έβαλα και σήμερα Betadine.. Συνεχίζω ή σταματώ;
 
Back
Top