Ασθένειες Πρησμένο μάτι καναρινιού από σταφυλόκοκκο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vagbou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vagbou

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουν 2008
Μηνύματα
53
Πόλη
Καβάλα
Γειά σας,
Είμαι κάτοχος δύο καναρινιών, ενός θυληκού(Πίτση)και ενός αρσενικού σκουφάτου(Φράντζας). Τα απόκτησα πρόσφατα και τα έχω σε κλουβί ζευγαρώστρα αλλά ξέχωρα. Πρίν μέρες η θυληκιά, ενώ είναι πολύ ζωηρή γενικά έχασε πούπουλα στο δεξί της μάτι, την επόμενη μέρα έκλεισε παντελώς το μάτι της και μετά άρχισε να πρήζεται και να το ξύνει συνέχεια στο κλαδάκι της.😱Ρώτησα τον πωλήτη που τα αγόρασα και μου είπε αν θυμάμαι καλά κάτι για την αρρώστια"σταφυλόκοκκος". Σε πιθανή επαφή με τα ράμφη τους και εάν είναι φορέας ο αρσενικός τότε το μετέδωσε απ'ότι μου είπε. Μου έδωσε σκόνη για το νερό(αντιβίωση😉 και ιώδιο να την αλοίφω στην πάσχουσα περιοχή. Έχουν περάσει ήδη πέντε μέρες το μάτι της άρχισε να ψιλοανοίγει αλλά υπάρχει ακόμη πρήξιμο και ξύνεται στο κλαδί της. Η συμπεριφορά της είναι κανονική, κινείται, τρέφεται, μπανιαρίζεται και κελαϊδά. Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο; 😕 Ευχαριστώ...
 
Καλημέρα vagbou
ειλικρινά χωρίς την διάγνωση γιατρού (πτηνίατρου) δεν θα μάθεις, απλά με την περιγραφή σου, σου έβγαλε πόρισμα; και άντε σταφυλόκοκκος;
ρίξε μιά ματία εδώ : Λοιμώδη νοσήματα στα πτηνά συντροφιάς επίσης Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι

η καθαριότητα και εντατική παρακολούθηση εννοούνται


φιλικά Μιχάλης
 
Mipos o anthropous sto Pet-Shop, pou sou ipe einai Stafylokokkes, sou ipe pio apo tous 32 idon einai ; Mono etsi boris na ksereis to katalilo Antibiosei.

Merikes fores einai pragmatika apistefto ti lene aftous pou touleboune sto Pet-Shop. Mipos aftous exoune ena agonismo pou lei " Pios korodebei kalitero tous pelates "

Edo mia pigi gia tis Stafylokokkes Σταφυλόκοκκος - Βικιπαίδεια

Ego pistebo to pouli exei EPIPEFYKTIDA. Edo itane ena kalo Post apo to Basili gia afto to thema https://community.petbirds.gr/threads/Γύμνωση-ματιών-σε-καρδερίνα.4433/
 
Back
Top