Ασθένειες Καρούμπαλο στο μάτι καναρινιού

Συμφωνώ και εγώ με τους προλαλήσαντες να μην ανακατέψεις την αντιβίωση με οτιδήποτε άλλο, άλλωστε το γράφει στο κουτί της. Πολύ ευχάριστα τα νέα πάντως, ειλικρινά χάρηκα.
 
Ακολουθώ την ομόφωνη γνώμη όλων και του δίνω την αντιβίωση διαλυμένη στο νερό από την Τρίτη εως την επόμενη Πέμπτη.Φαίνεται πιο ζωηρός, τρωει κ πίνει κανονικά, στο σημειο πάνω από το μάτι εχει αρχισει να φυτρώνουν (2-3) μικρα φτερακια. Το μόνο που με ανησυχει πλέον είναι μην ξαναβγει γιατι στο ιδιο σημειο φαινεται να συγκεντρωνεται κιτρινη μαζα σαν εξοχή- πολυ πιο μικρη βεβαια(εκτος αν ειναι απο την αντιβίωση)
 

Συνημμένα

  • 20150207_164852 crop.webp
    20150207_164852 crop.webp
    4,8 KB · Προβολές: 105
  • 20150207_164852.webp
    20150207_164852.webp
    4,8 KB · Προβολές: 102
  • 20150207_165136 crop.webp
    20150207_165136 crop.webp
    11 KB · Προβολές: 101
Το εβαλα και ολοκληρο φωτο σαν avatar, μολις παω να ανεβασω ολοκληρη φωτο κ οχι κομμενη μου βγαζει μνμ οτι ειναι πολυ μεγαλη γνωριζει κανεις τι πρεπει να κανω;υπαρχει οριο MB?
 
Το εβαλα και ολοκληρο φωτο σαν avatar, μολις παω να ανεβασω ολοκληρη φωτο κ οχι κομμενη μου βγαζει μνμ οτι ειναι πολυ μεγαλη γνωριζει κανεις τι πρεπει να κανω;υπαρχει οριο MB?
Ναι... υπάρχει όριο μεγέθους αρχείου.
 
μαλλον θα πρεπει να βγαζω με μεσαια αναλυση. Κυριε Γιάννη καταλαβαινετε τι ρατσα είναι ή θελετε λεπτομερη φωτο;
 
Δυστυχώς φίλοι μου ο Θωμάς σήμερα μετά από 8 μέρες αντιβίωση κι ενώ αρχικά μειώθηκε πολύ το γυμνό μέρος (μετά την αφαίρεση) ξαναέβγαλε καρούμπαλο στο σημείο που συγκέντρωνε κίτρινη μάζα (μνμ Σαβ 17:19) αυριο μου φαίνεται θα επισκεφτούμε πάλι τον κτηνίατρο...
 
Εννοείται, ακόμη κι αν κάποιος άλλος το προλάβει στην αρχή όπως η νέα μας φίλη(αν είναι ή ίδια πάθηση βέβαια) κέρδος θα είναι!
 
Η αλήθεια Γιάννη του έχεις δώσει ποτέ συμπλήρωμα βιταμίνης Α; Ένα.λευκό πουλάκι την έχει πολύ ανάγκη!
 
Aλίκη σε καθημερινή βάση δεν του δίνω. Κάθε τρίμηνο τους δίνω την πολυβιταμινη vitamix plus σε σταγόνες καθε μέρα για 1 εβδομαδα -1 εβδομάδα παύση- πάλι ναι για 1 εβδομάδα. Αυγουστο και Δεκέμβριο τους έδωσα. Μου είχαν πει να μη τους δίνω όλο το χρόνο μηπως πάθουν υπερβιταμίνωση

pterophene έδινα μόνο κατ'α την πτερόροια Ιουλιο μήνα αν θυμάμαι καλά. Ναι ήταν πριν τον Αυγουστο γιατί το θυμαμαι ότι το δίναμε στις διακοπές τον Ιουλιο. Οσο για τον ''σταφυλόκοκο'' δεν ξέρω : σε δύ γιατρούς το πήγα- δεν θα το ήξεραν;
 
Μήπως πρέπει να δώσεις βιταμίνη για λευκά καναρίνια που έχουν πολύ βιταμίνη Α ; Δε ξέρω... Δεν είχα ποτέ λευκό καναρινακι...
 
Σίγουρα θα προσπαθήσει... Να μας ενημερώσεις για το αποτέλεσμα και κυρίως για το αίτιο.
Εξελίξεις έχουμε (καλές ή κακές δεν ξέρω) φαίνεται οτι κερδισαμε μια μικρή μάχη.χθες που τον ξαναπήγα στον κτηνίατρο είπε ότι δεν πρέπει να αφήσω την πληγή να επουλωθεί για 3-4 μέρες βάζοντας betadine στην πληγή με συριγγα ώστε να αδειάσει απο τυχόν υπολείματα αποστήματος Αυτό είνα που έβγαλα μετα την πρώτη δόση betadine που μαλακωσε το δέρμα του.Ισα ισα που το ακούμπησα όπως μου εδειξε ο γιατρός και σχεδόν πετάχτηκε μόνο του...

(η φωτο crop 3 είναι λίγα δευτερα πριν την αφαίρεση...)

επίσης είπε να σταματήσω την αντιβίωση 10 μέρες είναι αρκετές(από προηγ Τριτη εως Πεμπτη)
ήμερα που του ξαναέβαλα betadine με τη συριγγα δεν είχε μαζέψει κατι αλλο και φαινόταν μια ανοιχτή αδεια ''τρύπα" που περιείχε το απόστημα

Μήπως πρέπει να δώσεις βιταμίνη για λευκά καναρίνια που έχουν πολύ βιταμίνη Α ; Δε ξέρω... Δεν είχα ποτέ λευκό καναρινακι...
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια αλλη ειδική βιταμίνη αλλά κι εγώ ο "νέος" προχθες από την παρέα εδώ κατάλαβα ότι δεν είναι κόκκινο, από τις ερωτήσεις-απαντήσεις περί χρωστικών και την βοήθεια των εμπειρότερων εδώ μέσα
:-( Πάντως η διάγνωση του ιατρού είναι χτύπημα από το κλουβί ή τρύπημα από κάτι σαν συρματάκι (πχ όπως αυτό που κρέμεται η πλάκα ασβεστίου )

Εσύ Αλίκη κάθε πότε δίνεις βιταμίνες; όλο το χρόνο;
 

Συνημμένα

  • 20150211_crop1.webp
    20150211_crop1.webp
    11,2 KB · Προβολές: 90
  • 20150211_crop2.webp
    20150211_crop2.webp
    11,4 KB · Προβολές: 87
  • 20150211_crop3.webp
    20150211_crop3.webp
    25,5 KB · Προβολές: 97
Μπράβο για τα ευχάριστα Γιάννη. Λογικό μου ακούγεται να κρατήσει ανοιχτή την πληγή μέχρις ότου στεγνώσει. Καλή δύναμη λοιπόν και στους δυό σας. Σχολαστική καθαριότητα μόνο μιας και υπάρχει ανοιχτή πληγή και πιστεύω όλα θα πάνε καλά.
 
Back
Top