Ασθένειες Πρησμένο μάτι καρδερίνας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mortis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mortis

Banned
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
219
Πόλη
Μόναχο
Μπορεί να μου πει κάποιος τι συμβαίνει με το μάτι αυτής της καρδερίνας; Το πουλί κινείται καλά τρώει καλά δείχνει φυσιολογικό. Όμως το ματι του είναι σε αυτή την κατάσταση. Τι μπορώ να κάνω; Τι να του δώσω;
 

Συνημμένα

  • Πρησμενο ματι..webp
    Πρησμενο ματι..webp
    40,9 KB · Προβολές: 1.238
Αυτό θα βοηθήσει, εχω την γνώμη.
Ελαφρά επάλληψη γύρο απο το μάτι.
 

Συνημμένα

  • Tobrex.webp
    Tobrex.webp
    14,6 KB · Προβολές: 772
Κύριε Μάκη σ ευχαριστώ. Κάποιος μου είπε ότι πρόκειται για τύφο. Υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο;Επίσης η αλοιφή αυτή είναι για ανθρώπους έτσι;
 
-Βέβαια ξέρεις οτι δεν είμαι πτηνίατρος.Αυτό που βλέπω εγώ
είναι μια βακτηριακή μόλυνση και γι' αυτό σου πρότεινα το TOMREX.
Ναι, είναι για χρήση απο τον άνθρωπο. Την έχω χρησιμοποιήσει
σε τέτοιες περιπτώσεις με πολύ καλά αποτελέσματα.
Μια ιδιαίτερη καθαριότητα στις πατήθρες αλλά και γενικότερα
είναι απαραίτητη.
 
και εγω το ειχα παθει αυτο με μια θηλυκια καρδερινα και με κομπρεσες χλυαρου χαμομηλιου εγινε καλα το τομπρεξ το εχω χρησιμοποιησει και εγω με παρα πολυ καλα αποτελεσματα.
 
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά φεύγω να βρω φαρμακείο να το αγοράσω.
 
Λοιπόν εδώ και 10 μέρες ακολουθώ την αγωγή με ΤΟΒΡΕΧ. Το μάτι σαν να έχει λίγο ξεπρηστεί όμως αυτό που με ανησυχεί είναι ότι στο πάνω μέρος του κεφαλιού το πουλί έχει μείνει γουλί. Δεν έμεινε ίχνος τρίχας.Αν μπορέσω θα ανεβάσω και φωτο. Τι μπορεί να συμβαίνει. Πάντως το πουλί δείχνει καλά. Ούτε φουσκώματα ούτε κακή διάθεση..
 
μπορεις να του βαλεις πολυβιταμινες μηπως και ενυσχισεις τον οργανισμο του και βγαλει πουπουλακια δεν ξερω τι αλλο μπορει να ειναι.
 
Multi-vit for birds
Muta-vit (Orlux)

Οχι οτι δεν υπάρχουν κι' άλλες, αλλά νομίζω είναι
μια καλή επιλογή, αν τελικά τις χρειαστείς.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αυτή είναι η σημερινή κατάσταση του πουλιού... Τι να πω; Μήπως πρέπει να σταματήσω το ΤΟΒΡΕΧ;
 

Συνημμένα

  • ΓΟΥΛΙ.webp
    ΓΟΥΛΙ.webp
    36,9 KB · Προβολές: 522
-Αν το μάτι ξεπρίστηκε, σταμάτησέ το.
Το καθολικό αυτό μάδημα του κεφαλιού φαίνεται να έχει άλλα αίτια.
Αφού είσαι σίγουρος οτι δεν πάσχει απο κάποια ασθένεια
και δεν έχει συπτώματα, διαρροια, βήχα άσχημες κουτσουλιές... Τότε μάλλον
Υψηλό στρές, οχι καλή διατροφή ή ποιότητα σπόρων;
κάποια έλληψη βιταμινών,ιωδίου;
Εχω την εντύπωση οτι πρέπει να την βάλεις σε ένα ήσυχο μέρος
και να ενυσχήσεις την διατροφή της με κάποιο πολυβιταμινούχο.
 
Μάκη διάρροια δεν έχει ούτε φούσκωμα ενφανίζει. Τώρα όμως που την ψηλάφισα στο στήθος νιώθω ελαφρώς την καρίνα στο δάχτυλο μου.Αν είναι καρίνιασμα πως το καταλαβαίνω και τι δίνω;
 
Το καρίνιασμα δεν είναι αρρώστια αλλά ένα δείγμα οτι κάτι συμβαίνει και
το πουλί αδυνατίζει.Απο τί προέρχεται αυτό το αδυνάτισμα;
1)Είναι άρρωστο και δεν στο δείχνει.
2)Δεν διατρέφεται σωστά,θέλει ψάξημο η αναλογία μείγματος
και η ποιότητα των σπόρων.
-Κάτι πάει στραβά και πρέπει να το βρείς σύντομα. Μια επίσκεψη σε
γιατρό θα σου δώσει την πιο υπεύθηνη απάντηση.
 
Να ρωτήσω κάτι, η καρδερίνα είχε πρόβλημα και στα δυο μάτια; Γιατι στην πρώτη φώτο έχεις το δεξί και στην άλλη το αριστερό προφιλ. Ελπιζω να πάνε όλα καλά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: BISBA
Καλά είναι έτσι το πουλί και ακόμη το συζητάμε; Γιατρό θέλει φίλε μου επειγόντως μπας και το προλάβεις. Έχω δει παρόμοια κατάσταση από έλλειψη ιωδίου αλλά αν δεν το δει γιατρός δεν μπορείς να ξέρεις.
 
Και εγώ ξεκίνησα θεραπεία με το Τομπρέξ χωρίς κορτιζόνη (η θηλυκιά μου καρδερίνα έχει έναν "άδειο κύκλο" γύρω απο το μάτι της) αλλά το κολλύριο, 3 φορές την ημέρα για τρεις μέρες και θα περιμένω τις εξελίξεις προτού συνεχίσω την θεραπεία.
 
Να κανω μια ερωτηση; Ολοι μιλησατε για το τι ακριβως να δοθει στο πουλακι απο φαρμακο... Το τι εχεις ακριβως το πουλακι κανεις δεν μας ειπε ομως! Βγαλαμε διαγνωση κιολλας και δωσαμε και φαρμακο μηπως δεν χρειαζεται μονο Τομπρεξ το οτι ενα συμπτωμα εξαφανιζεται σημαινει οτι χαθηκε και αυτο που νοσουσε το πτηνο; Τροφη για σκεψη!
 
Back
Top