Ασθένειες Πρησμένο ποδαράκι cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης XristosEl
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

XristosEl

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαρ 2015
Μηνύματα
46
Πόλη
Πόρτο Ράφτη
Νομιζω εχουμε προβλιμα. Δειτε την φωτοραφια. 👎
το αριστερο ποδαρακι μου φενετε πρισμενο. Και κουνιετε με δυσκολια.


http://prntscr.com/6pu0n4
 
Νομιζω εχουμε προβλιμα. Δειτε την φωτοραφια. 👎
το αριστερο ποδαρακι μου φενετε πρισμενο. Και κουνιετε με δυσκολια.


http://prntscr.com/6pu0n4

έχει δακτυλίδι σ' αυτό το πόδι;[/dls]
 
Μπορείς να μας πεις τι υποψιάζεσαι ως αιτία του προβλήματος;
Είδες κάτι;
Έχει κάποια ανοιχτή πληγή;
Μπορείς να μας δώσεις μερικές πληροφορίες σχετικά;
 
χθες την εβγαλα πρωτη φορα εξω απο το κουβι. Με πολυ προσοχη βγηκε μονη στην πατηθρα. μετα απο ωρα της εδινα σπορακια. ανεβηκε στο χερι. Προσπαθησε να πεταξει απο το χερι στο καναπε οχι μεγαλη αποσταση. και εκει καταλαβα οτι δεν πεταει. Δεν μπορει. και οταν την εβαλα στο πατωμα καταλαβα οτι δεν μπορει να πεταξει. Οαλ καλα ολα ησηχα την εβαλα στο κλουβι εκει εκανε ενα πεταγμα απο τα καγκελα στην πατηθρα με αποτηχια και επεσε στο πατω. μετα απο αυτο ειδα δυσκολη μετακινηση της. σημερα την εβγαλα εξω και οπως την κραταγε η γυναικα μου στηπατηθρα προσεξα οτι το ενα ποδι ειναι πιο πρισμενο απο το αλλο. Δεν εχει καπια πληγη απο ολες της πλευρες που την ειδα δεν εχει αιμα η κατι. επισης τροει κανοικα. ειναι ζοηρη αλλα δεν μετακινιετε. αλα δεν φοναζει ποσ εχθες.
 
χθες την εβγαλα πρωτη φορα εξω απο το κουβι. Με πολυ προσοχη βγηκε μονη στην πατηθρα. μετα απο ωρα της εδινα σπορακια. ανεβηκε στο χερι. Προσπαθησε να πεταξει απο το χερι στο καναπε οχι μεγαλη αποσταση. και εκει καταλαβα οτι δεν πεταει. Δεν μπορει. και οταν την εβαλα στο πατωμα καταλαβα οτι δεν μπορει να πεταξει. Οαλ καλα ολα ησηχα την εβαλα στο κλουβι εκει εκανε ενα πεταγμα απο τα καγκελα στην πατηθρα με αποτηχια και επεσε στο πατω. μετα απο αυτο ειδα δυσκολη μετακινηση της. σημερα την εβγαλα εξω και οπως την κραταγε η γυναικα μου στηπατηθρα προσεξα οτι το ενα ποδι ειναι πιο πρισμενο απο το αλλο. Δεν εχει καπια πληγη απο ολες της πλευρες που την ειδα δεν εχει αιμα η κατι. επισης τροει κανοικα. ειναι ζοηρη αλλα δεν μετακινιετε. αλα δεν φοναζει ποσ εχθες.
Πιθανόν κάποια εσφαλμένη προσγείωση θα προκάλεσε αυτόν τον τραυματισμό.
Πιστεύω πως είναι επιπόλαιος ή καλύτερα ελπίζω να είναι.
Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, λίγο epithol θα κάνει μόνο καλό... Περισσότερο για το μασάζ και λιγότερο γιατί το έχει ανάγκη. Φρόντισε να είσαι κοντά του και αν χρειαστείς βοήθεια μας ειδοποιείς. Αν κρίνεις πως χρειάζεται περισσότερη βοήθεια τότε ίσως χρειαστεί να πας σε κάποιο γιατρό.
Σε κάθε περίπτωση είμαστε δίπλα σου για κάθε βοήθεια.
Αν θέλεις και μπορείς να μας ανεβάσεις περισσότερες φωτογραφίες το πόδι του...
 
θα προσπαυησω να βγαλω σε λιγο. Νατην ανεβασψ στον πατηθρα
Δε χρειάζεται να το πιέσεις εσύ καθόλου.
Κάποια στιγμή θα το κάνει μόνο του... Τότε να βγάλεις φωτογραφίες...
Μοιάζει σπασμένο;...
Κρέμεται το πόδι;
 
οχι δεν φενετε αν κρεμιετε η κατι. και το παταει το χρησιμοπιειτην αφηνω να κοιμηθει την εχω πανω σε ενα μαξιλαρακι και κοιμηθηκε. απλα φενετε λιγο πρισμενο στο σημειο που κανει την καμπιλι κοντα στα φτερα. Θα βγαλω αργοτερα καλητερες φοτογραφιες. αν την ενοχλουσε ομω δεν θα το πηραζε;

Επισεις ισως να μην εχει βγει ποτε απο κλουβακι δεμ θελει να μπει μεσα ξανα. Μονο οταν πειναει... Οσο για το πεταγμα. εχει κομενα φτερα... Η ενημερωση για το ιστορικο τις απο το petshop ηαν μηδενικη δυστιχοσ...
 
Πιστεύω κι εγώ αυτό που λέει ο Γιάννης, κάποια λάθος κίνηση και το πίεσε τραυματίζοντάς το ελαφρά. Θα περάσει μόνο του. Αν δεν έχεις επιθόλ, κάνε της ελαφρύ μασάζ με μικρή ποσότητα βαζελίνης. Αν την δεις και κουράζεται στην πατήθρα, φτιάξε της ένα μικρό σημείο στον πάτο με χαρτί κουζίνας να ξεκουράζεται. Περαστικά.
 
την εχω ακομα εξω πανω σε ενα μαξιλαρακι. η αληθεια ειναι οτι απο μονη της προσπαθει να μην καθετε πολυ ωρα στην πατηθρα.

http://prntscr.com/6pultf
 
την εχω ακομα εξω πανω σε ενα μαξιλαρακι. η αληθεια ειναι οτι απο μονη της προσπαθει να μην καθετε πολυ ωρα στην πατηθρα.
Όπου της αρέσει... αρκεί να γίνει γρήγορα καλά..
 
Τα πουλιά που είναι σε μικρούς και κλειστούς χώρους (κλουβιά), χωρίς δυνατότητα να πετούν, έχουν χάσει αρκετή από την αποτελεσματικότητα των φτερών τους και τη δεξιοτεχνία που απαιτούν οι προσγειώσεις κάθε είδους. Όταν τώρα όπως λες έχει και κομμένα τα φτερά τότε τα πράγματα γίνονται περισσότερο δύσκολα...
Για την επόμενη έξοδο να είσαι πιο προσεκτικός...
 
ναι κοιταω να ειμαι προσεκτικος. Οσο περισοτερο γινετε. αλλα κααι απο ην μερια τις βλεπω πολυ προσοχη ακομα και στο χερι ου ανεβενει το επεξεργαζετε αρκετα πριν ανεβει.. κατι το οπιο με αποσχολησε αρκετα. Πολυ προσεκτικη που θα πατηση μου εκανε πολυ εντιποση
 
τελικα ανακαληψα αυτο πανω στο φτερο της.. Δεν αιμοραγη. αλλα δειχνει να την ενοχλη. επισης καθαριζει τα φτερα σαν τρελη...
http://prntscr.com/6pwy01
 
Τι είναι αυτό Χρήστο; Υπάρχει μικρό φτερό εγκλωβισμένο; Κακοκομμένο; Τι βλέπεις εκεί γιατί δεν φαίνεται στην φωτογραφία.
 
Δεν με αφηνει να το δω. σημερα θα το προσπαθησω πιο πολ αλλα φοβαμε πως ειναι καπιο χτυπημα. Δεν εχει αιμα. αλλα ουε μιλαει ουτε κουνιεε οπως πριν..
 
Αν πονάει είναι λογικό να παραμένει ακίνητο...
Πρέπει να ψάξεις καλύτερα και αν κρίνεις πως πρέπει να πας σε ένας ειδικό γιατρό...
Αν θες βοήθεια.. απλά ζήτα 'τη...
 
στης 5 θα την παω στο γιατρο. κατι αλλο ισως να το ξερετε ειναι λογικο να εχει πολυ σκονη σαν ξηροδερμια πανω της;
 
Back
Top