Φροντίδα Πριν την αγορά budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kanemos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kanemos

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2017
Μηνύματα
2
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα φίλοι μου,

Αποφάσισα να αγοράσω 1 ή 2 παπαγαλάκια απο αυτά τα μικρά και χαριτωμένα budgie.
Έχω μερικές όμως ερωτήσεις που πιστεύω με την πείρα σας μπορείτε να μου απαντήσετε.
1. Υπάρχει κάποιος εκτροφέας στην περιοχή της Θεσσαλονίκης ώστε να πάρω κάποιο ήδη ήρεμο παπαγαλάκι; Πήγα σε μεγάλο petshop ανατολικά αλλά δεν είδα να έχουν δαχτυλίδια... Θα έπρεπε;
Κάποιο petshop που να σεβεται τα πουλιά;

2. 1 ή 2, θα είναι ποιο ευτυχισμένα εαν έχουν παρέα;

3. Ασθένειες, σίγουρα σχετικά μεγάλο κλουβί (αλήθεια η αποστάσεις στα κάγκελα πόσες πρέπει να είναι;) και καθαριότητα, υπάρχει κάποιος πτηνίατρος για τα δύσκολα;


/Κωστας
 
Καλώς ήρθες στην παρέα μας Κώστα!
Αν έχεις χρόνο να ασχολείσαι μαζί του τότε να πάρεις ένα, αλλιώς πάρε δύο για να κάνουν παρέα.
Εδώ στην λίστα έχει μερικούς γιατρούς που μπορείς να βρεις στην πόλη μας. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
Καλύτερα να πάρεις απο έναν εκτροφέα παρά απο πετ σοπ.
Ρώτα εδώ τον @kouklakis νομίζω πως έχει μπατζι, αλλιώς ρώτα στο φβ τον Κύριο Τζαβέγιο. # Banned#..
Μια 60αρα ζευγαρωστρα για μπατζι είναι μια χαρά πιστεύω, αν τελικά πάρεις δύο σίγουρα θα χρειαστείς και δύο κλουβιά γιατί μπορεί να μην ταιριάξουν τα πουλάκια εκτός αν βρεις έτοιμο ζευγάρακι οπότε μια χαρά.🙂
 
Καλησπερα Κωστα! Με το καλο να παρεις τα παπαγαλακια που θελεις!
1 εκτροφεα στη Θεσσαλονικη δυστηχως δεν ξερω να σου συστησω! Μπατζι με δαχτυλιδι πολυ σπανια θα βρεις! Ισως επειδη ειναι πουλια μαζικης παραγωγης!
2 Αν παρεις ημερα μπορεις να παρεις 2! Αν παρεις αγριο παρε ενα για αρχη, αρσενικο και μικρης ηλικιας για να το εξημερωσεις! Αργοτερα του παιρνεις και παρεα!
3 κλουβι οσο πιο μεγαλο τοσο το καλυτερο! Καγκελα οριζοντια με διακενο 1,2 εκ το πολυ!
 
Back
Top